Dožil zde Napoleon. Teď dostává Svatá Helena první pravidelný letecký spoj

  • 14
Na ostrově Svatá Helena, který leží v Atlantickém oceánu asi dva tisíce kilometrů na západ od afrického pobřeží, přistál v sobotu první pravidelný let. Zdánlivě nejde o žádnou senzaci, vždyť linkové lety spojují kdejaký ostrov. Ale život na Svaté Heleně není příliš snadný ani v 21. století.

Pravidelná linka na odlehlý ostrov totiž přináší necelým pěti tisícům obyvatel obrovské zlepšení života. Až do dneška pro ně dopravu zajišťovala pouze loď, která k břehům tropického sopečného ostrova připlouvala z Jihoafrické republiky jednou za tři týdny a jejíž cesta trvala šest dnů. Pokud tedy na plochu letiště dosedne stroj jednou týdně, musí mít ostrované pocit, že se jim v jejich domovině dveře netrhnou.

Let jihoafrických aerolinek SA Airlink SA8131 odstartoval z Johannesburgu, přistál v namibijském Windhoeku, a pak už zamířil nad oceán.

Letenku na premiérový let, který zajišťoval stroj Embraer E190-100IGW, si podle informací BBC koupilo 78 cestujících, a pokud nastoupili už v jihoafrické metropoli, strávili na palubě celkem šest a čtvrt hodiny. Letoun měl na přistávací plochu dosednout v 13.15 místního času, ale podle údajů serveru Flightradar24 mu ke břehům ostrova v tento moment ještě kus cesty chyběl.

„Jsem si jistá, že každý obyvatel Svaté Heleny tento let uvítá,“ prohlásila guvernérka ostrova Lisa Phillipsová a dodala, že se tím pro ostrov otvírá nová kapitola. Phillipsová zároveň doufá, že by odlehlé místo mohli znovuobjevit turisté. Jeho zatím nejprominetnějším a rozhodně ne dobrovolným návštěvníkem byl totiž Napoleon Bonaparte, kterého sem Angličané přivezli po porážce v roce 1815 u Waterloo a který zde také v roce 1821 zemřel.

Turisté by mohli ostrovu pomoci

Příliv peněz od turistů by mohl pozvednout ekonomiku celého ostrova, která se neobejde bez pravidelné injekce z Londýna. Pokladnu Jejího Veličenstva to ročně stojí 52 milionů liber a bez pomoci britského rozpočtu by se neobešla ani stavba letiště. O té rozhodl britský kabinet v roce 2005 a dohromady stála 285 milionů liber, tedy 8,2 miliardy korun. Jako každý projekt se neobešel bez průtahů, první letouny měly na dráhu dosednout už v roce 2015.

I kdyby si pasažéři našli na Svatou Helenu cestu, ekonomika leteckého spojení asi nikdy nebude v černých číslech. Aerolinky Airlink, které se specializují na propojování menších afrických měst, pobírají na každou otáčku dotaci. A britský tisk napsal o necelé dva kilometry dlouhé dráze, že jde o nejzbytečnější letiště na světě, u kterého navíc panují poměrně nepříznivé podmínky bránící v přistání větším letounům.

Jenže Velká Británie jako světová velmoc nehledí jen na peníze, ale stará se i o geopolitiku. Svatá Helena sloužila jako strategický bod už prvním námořníkům a od té doby se její poloha nezměnila. A sousední, 1 300 kilometrů vzdálený, ostrov Ascension posloužil britské armádě při obraně ostrovů Falklandy, když je v roce 1982 napadla Argentina.