Účtenkovka | foto: koláž iDNES.cz

Účtenkovka zlobí. Skenování moc nefunguje a hráčům se do přepisování nechce

  • 564
Už je to více než dva týdny, co se rozjela účtenková loterie. Cestu k hlavní ceně milion korun, autu či dalším peněžním výhrám však lidem ztěžují problémy s aplikací, prostřednictvím které své účtenky registrují. Stěžují si na nefunkční čtečku a dlouhé opisování kódů.

Ještě před startem Účtenkovky se zdálo, že hrát ji bude jednoduché. S načtením jednotlivých údajů z účtenky totiž měla pomoci čtečka s funkcí rozeznávání textu (OCR), kterou má v sobě aplikace Účtenkovka pro mobilní telefony a tablety.

Jenže ostrý start soutěže ukázal, že čtečka nefunguje tak, jak si lidé představovali. Řada uživatelů si stěžuje, že jim OCR vůbec nefunguje, nebo data načítá s chybami. „Skenování jsem zkoušela, ale ani po páté mi nefungovalo, takže jsem stejně vždy skončila u ručního přepisování,“ uvedla studentka Klára Dedková.

SUV dodavatelé nenabídli, v Účtenkovce se bude hrát „jen“ o Ford Focus

Pokud chce hráč zaregistrovat novou účtenku, často mu tedy nezbývá než vyplnit všechny údaje ručně: šestnáctimístný kód BKP (bezpečnostní kód poplatníka) nebo FIK (fiskální identifikační kód), poté daňový kód poplatníka (DIČ) a také z dokladu opsat datum, čas a zaplacenou částku.

„Hodně mě to obtěžovalo, přepisovat vše ručně mi přišlo otravné a zdlouhavé, takže jsem to celé vzdala,“ dodala Dedková.

Podle mluvčí ministerstva financí Michaely Tesařové by však s načítáním údajů neměl být problém, pokud je účtenka vytištěná v dobré kvalitě. „V případě chybného načtení lze údaje opravit nebo doplnit ručně,“ uvedla.

Čísla čte stroj obtížněji než slova

Při vývoji nových mobilních aplikací standardně platí, že se chyby mnohdy doladí až za chodu, tedy v době, kdy už je aplikace zpřístupněna uživatelům. To platí i pro software, který ministerstvu financí dodala společnost Diebold Nixdorf. Redakce iDNES.cz hovořila o funkčnosti aplikace s jedním z manažerů firmy, ten ale nakonec nesouhlasil se zveřejněním odpovědí.

Pokud hrajete Účtenkovku - funguje vám skenování údajů z účtenek?

celkem hlasů: 5536

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 24. října 2017. Anketa je uzavřena.

Téměř vůbec.
Téměř vůbec. 3651
Tak půl na půl.
Tak půl na půl. 1270
Ano, poměrně dobře.
Ano, poměrně dobře. 615

Ani chystaná úprava, po které by se měla zlepšit funkce OCR v aplikaci a tedy i skenování údajů, však podle IT odborníka Michala Bláhy nemusí pomoci.

„Když pomocí OCR zpracováváte souvislý text, který není dobře vytištěný, tak je možné s určitou mírou pravděpodobnosti odhadnout špatně čitelné slovo. Program OCR se stále učí, vychází ze slovníků a již přečtených slov. Je zde zkrátka základ, o který se může opřít,“ vysvětluje Bláha.

U skenování údajů z účtenek však podle něj taková opora chybí. „Sice se tam zpracovávají čísla a písmena, ale není je s čím porovnat. Takže tam nezbývá nic jiného, než je správně přečíst, a všichni dobře víme, jak kvalitní jsou občas vytisknuté účtenky,“ dodává Bláha.

Dlouhé ověřování

Dalším problémem, na který si hráči stěžují, je doba ověřování účtenky. To je mimo jiné způsobeno i tím, že software Účtenkovky musí čekat do půlnoci, kdy finálně ověřuje, zdali hráč registroval pouze jednu účtenku od jednoho podnikatele za jeden den, jak stojí v pravidlech.

Mnoho uživatelů aplikace si však stěžuje, že na odpověď čeká i více dní. „Nahrála jsem tam deset účtenek celkem a ověřilo se mi jich tak pět. U zbytku mám stále napsáno ,ověřuje se’. Už to je týden,“ říká Dedková.

Některé doklady se mohou ověřovat déle - u účtenky vystavené v off-line režimu má totiž podnikatel pět dní na její registraci v EET.

Ministerstvo financí přemýšlí i o snadnějším řešení nahrávání účtenek. „V současnosti zvažujeme možnost jednoduššího načítání údajů z účtenky prostřednictvím QR kódů,“ konstatuje mluvčí rezortu Michaela Tesařová. Takové kódy však prozatím na většině účtenek chybí.

„Při našich úvahách vycházíme z předpokladu, aby případný tisk QR kódu na účtenky zůstal na dobrovolném rozhodnutí jednotlivých podnikatelů. Aplikace by pouze byla schopna případný QR kód načíst,“ uvedla mluvčí.

První slosování loterie proběhne 15. listopadu. V prvním týdnu ministerstvo financí evidovalo čtvrt milionu registrací. Souhrnné statistiky zveřejní až po měsíci. Do loterie lidé přihlásili během dvou týdnů přes milion účtenek.

Podívejte se na videonávod, jak se do Účtenkovky zapojit: