Teličkovi vadil nejasný postoj ANO k Zemanovi i evropská politika hnutí

  • 172
Žádné emoce, rozhodl jsem se po zralé úvaze, uvedl europoslanec Pavel Telička ke svému odchodu z hnutí ANO. Mezi důvody, které hrály největší roli, uvedl evropskou politiku ANO či nejasnost kolem toho, jak se hnutí postaví k prezidentské volbě - případná podpora Miloše Zemana by pro něj byla nepřijatelná.

„Neodcházím kvůli neshodě v otázce zavedení eura, jak se v médiích objevilo. Ty důvody jsou o několik řádů podstatnější,“ řekl Telička.

„Pro mě je zásadní naše účinkování v Unii, naše evropská politika, to jak se hnutí ANO postaví k prezidentské volbě, kdo může být na kandidátkách ANO, jak je to u pana Babiše s vlastnictvím médií a samozřejmě jsme se dotkli nahrávek. Nabízel jsem v těchto otázkách konstruktivní řešení,“ vyjmenoval Telička důvody odchodu, o kterých osobně či písemně průběžně s předsedou Andrejem Babišem debatoval.

„Navrhl jsem panu Babišovi, aby zabránil přerodu vládní k krize v ústavní a aby rezignoval,“ připomněl svou výzvu z doby, kdy vypukla aféra s tajnými nahrávkami a Babiš byl ministrem financí (více zde). 

„Nebudu vstupovat do posledního týdne volební kampaně tím, že tu ty důvody budu rozebírat do detailů,“ reagoval na žádost, aby je ještě více konkretizoval. 

Ale aspoň výhrady ke vztahu hnutí ANO a prezidenta Zemana rozvedl takto: „Hnutí ANO se jednoznačně nevyjádřilo, zda postaví vlastního kandidáta, zda bude vnitrostranické referendum. A chápu, že to pro lídry hnutí bude aktuální třeba až po sněmovních volbách. Avšak účinkování pana prezidenta dospělo do takové roviny, že to vyžaduje jasné stanovisko. Já ho zaujal, hnutí ANO ne, v tom se rozcházíme,“ prohlásil. 

Mandátu europoslance se nevzdá. V evropské ALDE chce dále zastávat program, za který byl zvolen.

Dodal také, že v příštím týdnu možná občanům ČR doporučí, jak by se měli postavit k blížím se volbám do Poslanecké sněmovny.

Problém s diplomy z Harvardu a spol.

Europoslanec na setkání s novináři v úvodu také upozornil na problémy s uznáváním diplomů ze zahraničních univerzit v Česku. Považuje za absurdní, že absolventi Harvardu, Oxfordu či Cambridge musí mnohdy měsíce čekat, než získají „razítko“, které potvrzuje absolvování těchto škol a které absolventi potřebují například k doložení získaného titulu zaměstnavateli v Česku.

„Ne nutně musíme mít legislativu, toto se dá vyřešit na úrovni vládní či ministerstva školství,“ míní Telička. U těch nejprestižnějších zahraničních univerzit by dle něj mělo být prakticky samozřejmé, že když přijde absolvent s přeloženým diplomem, tak obratem získá uznání diplomu v Česku.

V hnutí od roku 2013

O Teličkově odchodu informoval server e15.cz už ve středu. Rozhodnutí europoslanec pro iDNES.cz potvrdil, avšak podrobněji neosvětlil. 

Telička již v minulosti vedení hnutí kritizoval, s předsedou Andrejem Babišem se například neshodoval v názoru na zavedení eura (Telička je jeho zastáncem). V květnu pak opustil post předsedy zahraničněpolitické komise hnutí ANO.

Hnutí ANO představilo své kandidáty do eurovoleb. Na snímku Andrej Babiš a...
V pražském metru se objevily nové plakáty, na kterých je Andrej Babiš s Pavlem

Pavel Telička kandidoval jako nestraník za ANO do Evropského parlamentu v roce 2014 a uspěl. Ke straně se přidal o rok dříve, kdy pomáhal hnutí v kampani před sněmovními volbami.

„Pro hnutí ANO v mých očích hovoří dva zásadní důvody: je to nový subjekt a u jeho zakladatele Andreje Babiše cítím rozladěnost, snahu a schopnost politiku měnit. Zjevně do ní nevstupuje proto, že by se bez funkce neuživil,“ zdůvodnil v srpnu 2013 v rozhovoru pro MF DNES, proč se rozhodl ke straně přidat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video