Kostas Slukas (vpravo) z Fenerbahce uniká Nemanjovi Nedovičovi z Unicaja Málaga. | foto: Archiv Euroligy

Bídný finiš přinesl prohru. Veselý a spol. vstupují do sezony zklamáni

• 1
Basketbalisté Fenerbahce Istanbul zahájili obhajobu titulu v Eurolize nečekanou porážkou na hřišti španělského navrátilce z Málagy 67:68 - a to zejména kvůli nepovedené poslední čtvrtině. Prohru neodvrátil ani český reprezentant Jan Veselý, který nasbíral 12 bodů, osm doskoků a tři bloky a byl druhým nejužitečnějším hráčem hostů.

Turecký celek měl přitom utkání velmi dobře rozehrané a několikrát vedl o deset bodů. Naposledy ještě v závěru třetí čtvrtiny. Jenže do závěrečné části vstoupili domácí šňůrou 13:0 a vedení už nepustili.

Obhájci titulu ještě mohutně dotahovali a v poslední vteřině měl na ruce vítěznou střelu Kostas Slukas, jenže ji neproměnil.

Veselý v utkání trefil čtyři ze šesti střel, stejnou bilanci měl z čáry trestného hodu. Sváděl těžké souboje s vysokým gruzínským pivotem Giorgim Šermadinim. A právě při jeho absenci na hřišti se Málaga nadechla k rozhodujícímu obratu.

Real Madrid vyhrál na palubovce Anadolu Efes Istanbul 88:74 zejména zásluhou nejmladšího ze slovinských kontinentálních šampionů Luky Dončiče, který zaznamenal 27 bodů a byl zvolen hráčem utkání.

Stále teprve osmnáctiletý rozehrávač má před sebou klíčovou sezonu, na jejímž konci by se mohl stát jedničkou draftu do NBA.

A hned v prvním utkání ukázal, proč je považovaný za největší současný talent v Evropě.

Vítězně začal i další favorit na celkové vítězství CSKA Moskva. Nejbohatší evropský celek s rozpočtem 45 milionů eur (asi 1,16 miliardy korun) porazil Olimpii Milán 93:84, přestože v poločase o 10 bodů prohrával. Nová posila Sergio Rodríguez k tomu přispěl 20 body, Cory Higgins přidal ještě o bod více.

Sestřih ze zápasu Unicaja Málaga - Fenerbahce Istanbul:

Nejlepší výkon prvního kola předvedl Pierre Jackson, který dovedl Maccabi Tel Aviv k výhře 88:71 v Bambergu 27 body, sedmi doskoky a devíti asistencemi a proměnil všech pět trojkových pokusů.

FC Barcelona vstoupila do nového ročníku (jako) vyměněná v porovnání s minulou sezonou. Panathinaikos Atény doma smetla 98:71. Velký večer prožilo trio jejích francouzských posil: Kevin Seraphin přispěl 24 body a devíti doskoky, Adrien Moerman 16 body a 11 doskoky a Thomas Heurtel 10 body a devíti asistencemi.

Euroliga basketbalistů - 1. kolo

Anadolu Efes Istanbul - Real Madrid 74:88
CSKA Moskva - Milán 93:84
Bamberg - Maccabi Tel Aviv 71:88
Olympiakos Pireus - Baskonia Vitoria 75:64
Unicaja Málaga - Fenerbahce Istanbul 68:67 (za hosty Veselý 12 bodů, 8 doskoků a 3 bloky)
Chimki Moskva - Valencie 75:70
Žalgiris Kaunas - Crvena zvezda Bělehrad 78:76
FC Barcelona - Panathinaikos Atény 98:71