Automobil policistů v civilu, s nimiž se dostal do konfliktu karlovarský řidič. | foto: Archiv

Jak se chovat, když vás staví civilní auto? Spolupracujte, vyzývá policie

  • 1234
Jak se má zachovat řidič, když ho k zastavení vyzývá civilně oblečený muž v civilním autě? Tuto otázku vyvolal nedávný případ z Plzně, kdy proti řidiči J. V. z Karlovarska nevybíravě zakročili dva policisté v civilu.

„Doporučujeme řidičům, aby v takových situacích vždy spolupracovali,“ nabádá Ivana Nguyenová, mluvčí Policejního prezidia České republiky.

Uniformovaní strážci zákona už někdy zastavili snad každého motoristu. Může ovšem nastat i situace, kdy je řidič zastaven i policistou, který sice je ve službě, ale z nejrůznějších důvodů nemá stejnokroj a pohybuje se v civilním voze.

„V takovém případě prokazuje svou příslušnost k Policii ČR služebním průkazem nebo odznakem. Pokud to okolnosti dovolí,“ vysvětluje Nguyenová.

Policisté, kteří figurovali v plzeňském případu, se sice kontrolovanému řidiči J. V. legitimovali, ovšem až po několika urgencích. Navíc se k němu chovali dost nevybíravým způsobem, což zachytila kamera, kterou měl J. V. v autě (více čtěte zde).

Řidič si může příslušnost policistů ověřit na lince 158

I samotný proces zastavování má v takovém případě jasně daná pravidla, která určuje zákon o provozu na pozemních komunikacích. Z jedoucího auta může policista řidiče zastavit kýváním paže nahoru a dolů. Je oprávněný dát pokyn i prostřednictvím nápisu Stop, jak tomu bylo v Plzni.

„Zvláštní výstražné světlo modré barvy samo o sobě neukládá povinnost řidiči vozidlo zastavit, vyjma případů, kdy je to nutné pro umožnění průjezdu vozidla s právem přednosti v jízdě,“ upozorňuje mluvčí policejního prezidia.

Policisté v civilu nemusejí vždy vzbuzovat v kontrolovaném důvěru. „Pokud by měl řidič podezření, že to policisté nejsou, může si jejich příslušnost ověřit prostřednictvím tísňové linky 158 po nahlášení čísla služebního průkazu, odznaku či registrační značky služebního auta,“ doplňuje Ivana Nguyenová.

Celá kauza je zkreslená, říká právník jednoho z policistů

J. V., který měl na sklonku září v Plzni konflikt se dvěma policisty v civilu, na ně podal trestní oznámení. Podle právního zástupce jednoho z nich, který si nepřál zveřejnit jméno, je ovšem celá kauza zkreslená. „Řidič, který podal trestní oznámení, pro sdělovací prostředky neřekl celou pravdu nebo záměrně vše zkresloval,“ konstatoval právník.

Podle něj muž od počátku věděl, že osádku vozu, která ho na výpadovce směrem na Karlovy Vary zastavovala, tvořili právě policisté.

Incident, který zachytila kamera ve voze J. V., začal v okamžiku, kdy probliknutím dálkovými světly upozornil řidiče černého mercedesu na nebezpečný manévr v místě zúžení komunikace. Po několika stech metrech pak mercedes na křižovatce zablokoval J. V. cestu. Jeden z mužů, kteří poté z mercedesu vystoupili, měl v ruce pistoli.

Případem se v současné době zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů. „Odhadem do tří týdnů by mělo padnout rozhodnutí, zda zahájí trestní stíhání obou policistů,“ řekl po výslechu právník Ronald Němec, který zastupuje řidiče J. V. (více čtěte zde).

5. října 2017

,