VIDEO: Autonomní vozy samy zastaví na pokyn od silničářů

  • 21
Nečekaný náraz do auta silničářů nebo do nebezpečné kolony za zatáčkou? To už bude za pár let technicky vyloučeno. Redakce iDNES.cz vyzkoušela systém pro řízení autonomních vozidel, který začíná testovat Ředitelství silnic a dálnic. Jeho takzvané systémy C-ITS, které ve středu podpořila i vláda, varují řidiče před náhle vzniklou nebezpečnou situací v silničním provozu.

Řidič se tak od svého auta v předstihu dozví třeba o nebezpečné koloně nebo jiné překážce na silnici. V budoucnu dokonce jeho vůz samovolně zpomalí nebo úplně zabrzdí, pokud to bude vzhledem k dopravní situaci nezbytné.

Starší vozidla ale budou mít smůlu, tyto systémy naplno využije až nová generace automobilů. Ale i do starších aut bude možné umístit alespoň některé prvky informačních systémů, třeba ve speciální krabici na přístrojové desce.

V ČR by se mohla testovat auta bez řidiče, uvažuje se o dálnici D8

Zařízení, která vysílají signály a poskytují informace projíždějícím autům, budou do roku 2020 umístěna na úsecích mezi silničním okruhem kolem Prahy po Plzeň na dálnici D5, do Hradce Králové po dálnici D11 a do okolí Brna po dálnici D1.

Ještě letos chce přitom ministerstvo dopravy domluvit podmínky pro přeshraniční česko-slovenský projekt testování vozidel s automatizovaným řízením na dálnici D2 mezi Brnem a Bratislavou. Do konce prvního pololetí roku 2018 domluví testování vysoce automatizovaných vozidel na úseku dálnice D8 mezi Ústí nad Labem k hranici s Německem, případně i na jiných dálničních úsecích.

Pravděpodobně v první polovině roku 2018 bude také zadána studie proveditelnosti státního polygonu na testování autonomních vozidel. Ministerstvo dopravy také hodlá podpořit zájem o testování autonomních vozidel v reálném městském provozu, o což usiluje Ústí nad Labem a Mladá Boleslav.

Automobily s autonomním řízením, které dokážou částečně nebo zcela převzít řízení za řidiče, dnes intenzivně chystají všechny velké světové automobilky.