Stoupenci katalánské nezávislosti sledují vystoupení premiéra Carlese...

Stoupenci katalánské nezávislosti sledují vystoupení premiéra Carlese Puigdemonta v parlamentu (10. října 2017) | foto: Reuters

Vyhlásili nezávislost, nebo ne? Madrid chce od Katalánců jasnou odpověď

  • 245
Španělská vláda oficiálně požádá katalánskou vládu, aby jasně řekla, zda v úterý vyhlásila nezávislost, nebo ne. Španělský premiér Mariano Rajoy tak podle svých slov chce předejít zmatkům. Ministr zahraničí Alfonso Dastis označil úterní katalánské vyhlášení nezávislosti a jeho následné pozastavení za trik.

Rajoy v krátkém prohlášení před novináři prohlásil, že reakce kabinetu v dalších dnech bude záležet na odpovědi katalánského separatistického vedení. Podle agentury Reuters je Rajoyova formální žádost prvním krokem k aktivaci článku 155 španělské ústavy, který umožňuje pozastavit Katalánsku autonomii.

Katalánský premiér Carles Puigdemont v úterý sice podepsal text deklarace o nezávislosti schválený poslanci, ovšem s dovětkem, že než ji skutečně vyhlásí, potřebuje několik týdnů čas pro vyjednávání. Během této doby hodlá přesvědčit Rajoye, aby akceptoval výsledky katalánského referenda, které Madrid označuje za neústavní.

Šéf španělské diplomacie Dastis v rozhovoru s francouzskou rozhlasovou stanicí Europe 1 uvedl, že španělská ústava poskytuje prostor pro vyjednávání. „Aby ale část Katalánska rozhodovala za všechny, to upřímně řečeno není možné,“ uvedl šéf španělské diplomacie ohledně katalánského referenda.

„Chápu to jako takový fígl, kličky, co dělají, když říkají jednu věc a zároveň její opak,“ komentoval Dastis manévrování katalánského premiéra.

Španělský velvyslanec ve Francii Fernando Carderera uvedl, že deklaraci o nezávislosti lze podle něj považovat za státní převrat. „Nevidíte akorát lidi, co se střelnými zbraněmi v rukou vstupují do parlamentu, ale o to je to horší, (protože tak jedná legitimní vláda),“ dodal Carderera, kterého citovala agentura AFP. „Koneckonců, nezávislost je jako těhotenství. Buď jste těhotná, nebo nejste. Buď vyhlásíte nezávislost, nebo ne,“ uzavřel.

Čeká se na Rajoyův projev

Španělsko nyní netrpělivě očekává Rajoyův projev, který přednese ve čtyři odpoledne v parlamentu. Španělská média hovoří o možnosti, že bude ve hře i omezení katalánské autonomie.

Rajoy se pokouší jednat v souladu s názorem opozičních socialistů i pravicové strany Ciudadanos, aby dal najevo, že má k tvrdému postupu vůči katalánským separatistům co nejširší mandát.

Katalánské referendum

Zatímco strana Ciudadanos prosazuje uplatnění ústavního článku 155 umožňujícího převzetí části pravomocí autonomních úřadů španělských regionů bezvýhradně, socialisté jsou v této věci zdrženlivější.

Lídr socialistů Pedro Sánchez ve středu řekl, že se s Rajoyem dohodli na zahájení práce na reformě ústavy, která by měla změnit způsob správy španělských autonomních regionů včetně Katalánska. 

Šéf socialistů a předseda konzervativní vlády se dohodli na vytvoření komise, která bude po dobu šesti měsíců zkoumat současný systém regionální autonomie. Po uplynutí této doby může španělský parlament debatovat o ústavní reformě, řekl Sánchez novinářům podle agentury Reuters. Socialisté si podle něj přejí, aby ústavní reforma umožnila Katalánsku „zůstat součástí Španělska“.

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek míní, že jediným východiskem z krize je jednání. „To jediné, co má teď smysl, je dialog mezi Madridem a Barcelonou, který se nebude eskalovat ani tím, že třeba Madrid by vyhlásil, že odebírá autonomii Katalánsku, a který je možný tím, když Katalánsko nedeklaruje výslovně svoji nezávislost. Tyhle kroky se zaplať pán Bůh naplno nestaly a já věřím, že tam je prostor pro rozhovor. Je to nesmírně důležité pro celou Evropu,“ uvedl Zaorálek pro iDNES.cz.

„Ta výbušná síla toho, co se děje ve Španělsku, je bohužel dost značná. Jde o to, jestli se to podaří uklidnit, jestli se ten ohýnek podaří uhasit, jestli se najde řešení, které situaci uklidní. Musí nám na tom záležet všem,“ prohlásil šéf české diplomacie.

Německá diplomacie dala najevo, že jednostranné vyhlášení katalánské nezávislosti by bylo nezodpovědné. „Řešení je možné jen skrze rozhovory v rámci právního státu a španělské ústavy. Dlouhodobé bude nakonec jen takové řešení, které bude podporovat většina Španělů a Katalánců,“ uvedl německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel (SPD).

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video