Pocta obětem, oslava hrdinů, gól do nebe. Jak Nosek psal dějiny Vegas

• 6
Z té chvíle mrazilo v zádech i na dálku. Jeden po druhém vcházeli na led T-Mobile Areny v Las Vegas za doprovodu hokejistů Golden Knights opravdoví hrdinové. Záchranáři, hasiči, zdravotní sestry a další, kteří mírnili následky nedávného masakru u hotelu Mandalay Bay, při němž Stephen Paddock postřílel 58 lidí a další pět set zranil. Jako poslední hráč vyjel na kluziště český útočník Tomáš Nosek.

Nosek popojížděl vedle hasiče Ryana Habermana.

Po chvíli se zařadil do špalíru, vedle něj si stoupl trenér Gerard Gallant. Usmáli se na sebe.

Atmosféra v hala byla dechberoucí, ceremoniál věnovaný obětem i hrdinům říjnové tragédie důstojný. „Neuvěřitelné,“ přemítal Bill Foley, vlastník nového klubu na mapě NHL, při pohledu na hučící tribuny.

Sotva se po bok Noska s Gallantem postavili ještě generální manažer George McPhee a jeho asistent Kelly McCrimmon, následovalo slavnostní vhazování.

Hlasivky se zastavily při minutě ticha. Přesněji řečeno 58 sekundách za 58 zesnulých, jejichž jména byla zlatým písmem promítána na ledovou plochu.

Poté rozčísl vzduch projev Deryka Engellanda.

Rodáka z Las Vegas a zároveň obránce Golden Knights. „Uděláme vše pro to, abychom pomohli vám, rodinám obětí, i celému městu se uzdravit.“ Diváci roztočili nad hlavami bílé ručníky a už vyhlíželi start zápasu.

Hokej se měl stát terapií.

Sport má pomoci nevadskému městu překonat náročné časy.

Golden Knights se o to snaží naplno. Před domácí premiérou vyhráli oba zápasy na stadionech soupeřů a nyní stáli před výzvou - vyhrát historicky první soutěžní zápas v T-Mobile Areně.

Pro dva body, pro pro masakrem poznamenané město, pro oběti i hrdiny.

Za vítězstvím nasměřoval Vegas právě Nosek, hráč číslo 92. Ve čtvrté minutě se prosmýkl na modré čáře kolem obránce, přijal přihrávku od Francouze Pierrea-Édouarda Bellemarea a propálil arizonského brankáře Anttiho Raantu.

„Bleskově rychlá rána,“ chválil Noska jeden z televizních komentátorů. Fanoušci vyskočili ze sedadel, takovou radost potřebovali.

Noska pevně objímali spoluhráči s pelyňkovými ratolestmi na rukávech. Nebyly to obyčejné gratulace, tenhle gól měl pro mužstvo i město symbolický význam.

Význam měl i pro hokejové historiky.

Pardubický odchovanec se právě stal mužem, který zůstane v hokejových kronikách navždy zapsaný jako první domácí střelec Golden Knights. Jeho krajan Tomáš Hyka zase dal premiérový gól ligového nováčka v přípravě.

Na Noska navázali spoluhráči, do sítě Coyotes napadalo hned pět puků.

11.října 2017 v 08:24, příspěvek archivován: 11.října 2017 v 09:46

| Odchovanec TOMÁŠ #NOSEK (@Nosy92) vstřelil v prvním domácím utkání @GoldenKnights svůj první gól v @NHL za svůj nový klub. BLAHOPŘEJEME! https://t.co/7v5pGG8m5r

Konečné skóre? 5:2. Podceňovaný kádr zvítězil potřetí za sebou, to se nikdy předtím žádnému ligovému novicovi na startu debutové sezony nepodařilo.

Nikoho dříve patrně nehnala tak silná motivace, daleko přesahující mantinely hokejového stadionu i celého sportu.