Tereza potřebuje nový pokoj. Stůl odmítla, pracuje v manželské posteli

  • 78
Tereza miluje módu, historii a láká ji svět bohatých drapérií a paruk, ale zároveň má ráda svobodu a hlavně odvážné a provokativní modely. A přesně v tomto barokně punkovém duchu zařídí její studentský pokoj designérka Jana Hradecká, která se ujala proměny v dalším dílu televizního pořadu o bydlení.

Pořad Bydlet jako..., jehož premiéru vysílá České televize každý pátek, chce ukázat, že zásadní změny v bytě se dají udělat revolučním způsobem i bez stavebního povolení, hypotéky a bourání.

Osmnáctiletá rebelka Tereza má před maturitou, chystá se studovat módní návrhářství a zatím bydlí s rodiči v rodinném domě. Dospělá slečna chce mít svůj pokoj živější a modernější. Potřebovala by se v životě posunout dál a v tom by ji nově zařízené zázemí mělo pomoc.

Fotogalerie

Designérce Janě Hradecké se Terezčin současný pokoj moc nelíbí. „Je přeplněný, futon je volně položený na zemi, jedna stěna je modrá, místnost je nedostatečně osvětlená. Celý prostor působí jako skladiště,“ popisuje vzhled místnosti. 

Pro Terezu je nejdůležitější postel. „V ní nejraději pracuji, dělám si úkoly, píšu na počítači a dívám se na filmy. Psací stůl pro mě nemá žádný význam. Chtěla bych ale mít nějaké tvůrčí místo, kde bych mohla navrhovat, šít a tvořit,“ vysvětluje studentka a přiznává, že má zálibu v baroku, na kterém se jí líbí vznešenost a někdy až kýčovitá pompéznost. Ráda by ale historický styl promíchala s drobnými známkami punku. Na proměnu má připravených 25 tisíc korun, vysněnou novou postel jí zaplatí rodiče.

Jana Hradecká se při zařizování nového pokoje inspirovala stylem slavné britské módní návrhářky Vivienne Westwoodové, která ráda používá přírodní materiály, hodně dbá na recyklaci a v její tvorbě převládá ekopunk.

V pokoji Terezy zůstal po proměně veškerý původní nábytek, přibyla pouze nová postel Dreambeds, němý sluha na oblečení a dva noční stolky. Masivní prkennou podlahu bylo nutné obrousit a nově nalakovat. Přírodní vzhled vystřídala šedivá patina.

Na bílých stěnách je natažená hliněná omítka. Návrhářka nechala na zdi i stopu z minulosti - údaje o měření výšky z Terezina dětství. Místnost osvětluje „lustr“ s pěti závěsnými světly, které jsou díky dlouhým textilním kabelům rozmístěny do všech tmavých koutů.

Vysněnou postel zaplatili rodiče. Původní šatní skříň má modrošedý vzhled, zlaté nohy a kožené úchytky.

Dřevěné zárubně vstupních červeně natřených dveří mají zlatý nátěr. S pomocí krajky je také zlatě orámovaná podlaha. Němý sluha je vyrobený ze staré rozříznuté židle.

Původní nábytek prošel radikální úpravou. Dřevěná komoda s osmi zásuvkami je nyní částečně zelená, stejně jako stolek se šicím strojem, velká šatní skříň má modrošedý vzhled, zlaté nohy a kožené úchytky. Křeslo je nově očalouněné džínovinou. Zrcadlo zdobí okrasný zlatý rám.

Na stěně jsou tři rozměrné obrazy s výtvory Terezy a vypolstrovaná nástěnka na nápady. Na zdi jsou také za kožené pásky zavěšené otevřené police. Okna a francouzské dveře na zahradu nemají žaluzie, záclony ani rolety. Soukromí zajišťují výrazné látkové závěsy. Proměna se díky využití původního nábytku vešla do plánovaných 25 tisíc korun.