Katalánsko musí být nezávislé, řekl Puigdemont. Chce jednat s Madridem

  • 847
Katalánský premiér Carles Puigdemont v úterý večer prohlásil, že Katalánsko musí být nezávislá republika. Podle něj ho k tomuto postoji opravňují výsledky referenda ze začátku října. Brzy proto začne dialog o osamostatnění regionu na Španělsku. V projevu v parlamentu vyzval Katalánce k jednotě a uvedl, že bude respektovat i ty, kdo nepřišli volit.

Katalánští poslanci v úterý večer schválili deklaraci nezávislosti s dovětkem o odkladu jejího vyhlášení. Podepsalo ji 72 ze 135 poslanců a premiér Puigdemont.

„V referendu jsme dostali pozitivní odpověď a já vám dám jeho výsledky,“ řekl premiér, kterému během projevu poslanci několikrát aplaudovali.  „Evoluce nemůže být antidemokratická. Je důležité snížit napětí v Katalánsku, k čemuž je potřeba dialog,“ prohlásil katalánský premiér Puigdemont. Katalánci by podle něho měli být jednotní.

Uvedl, že si uvědomuje, že spousta lidí nepřišla volit, a že i je bude respektovat. Zmínil i policejní násilí, které hlasování provázelo. „Někteří nepřišli volit právě proto. Ti, co přišli, riskovali.“

I přes víkendové protesty Katalánců proti nezávislosti na Španělsku a i přes nízkou volební účast v referendu však Puidgemont podle svých slov nemá jinou možnost než nastartovat procesy, které z Katalánska udělají nezávislou republiku. 

K vyhlášení nezávislosti ho totiž podle něj opravňují výsledky referenda, ve kterém se pro samostatné Katalánsko vyjádřilo údajně 90 procent lidí. 

Katalánské poslance zavazuje k vyhlášení nezávislosti zákon o referendu, který katalánský parlament přijal začátkem září, ale jehož platnost ovšem krátce poté pozastavil ústavní soud v Madridu. Puigdemont dal hned po referendu najevo, že z cesty k nezávislosti uhnout nehodlá. V úterním projevu však odmítl násilné řešení situace. 

Premiér nyní požádal katalánský parlament o mandát k vyhlášení nezávislosti. Zároveň však chce nejprve několik týdnů, než vstoupí deklarace v platnost, věnovat snaze o dialog s Madridem. Chce přesvědčit španělského premiéra Mariana Rajoye, aby akceptoval výsledky katalánského referenda, které Madrid označuje za neústavní.

Projev nejdřív nabral zpoždění, Puigdemont jednal s Junckerem

Po španělské vládě premiér požaduje možnost svobodně se rozhodnout. „Na naše požadavky ohledně nezávislosti nikdo neodpověděl. Centrální vláda odmítla dialog a touhy Katalánců po samostatné zemi.“

„Naše rozhodování při referendu bude mít dalekosáhlé a dlouhodobé důsledky, není to jen domácí věc, jak se nás někteří snažili přesvědčit,“ řekl Puigdemont na začátku projevu s tím, že v poslední době dostal spoustu rad, jak s výsledky naložit.

Podle britského Guardianu až do podvečera probíhalo jednání katalánských politiků s předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem. Důležitý projev nabral hodinové zpoždění údajně také proto, že se krajně levicové katalánské Kandidátce lidové jednoty (CUP) nelíbily některé formulace v Puigdemontově řeči.

Zatímco Madrid totiž hrozí uplatněním ústavního článku 155 umožňujícího omezení autonomie, poslanci CUP vyzývali členy katalánské vládní aliance Společně pro ano (JXSí), aby hlasovali pro nezávislost, jinak menšinová vláda ztratí jejich podporu.

Policie v úterý ráno zaujala pozice u budovy katalánského parlamentu, kvůli možným problémům uzavřela také park poblíž parlamentní budovy. Podle agentury Reuters bylo v parku vidět jen ozbrojené příslušníky katalánské policie, nikoli federální. Španělská policie totiž zasahovala v den referenda a při střetech bylo zraněno na 900 lidí.

Madrid: Nevydávejte se na cestu, z níž není návratu

Španělská média předem spekulovala, že by Puigdemont mohl sáhnout k symbolickému prohlášení zohledňujícímu výsledky referenda, které by však nemělo žádné právní důsledky. Proti tomu se však rázně staví CUP, bez níž nemá premiérova strana dost hlasů ke schválení jakéhokoli textu se separatistickým vyzněním.

Španělská vláda v úterý Katalánce před jednostranným vyhlášením nezávislosti varovala. „Chci požádat pana Puigdemonta, aby nepodnikal nic nezvratného, nevydával se cestou, z níž není návratu, nevyhlašoval jednostranně nezávislost a aby se vrátil k zákonnosti,“ řekl Íñigo Méndez de Vigo podle agentury AFP. 

„Evropa jasně řekla, že nepřijme žádné prohlášení o nezávislosti Katalánska,“ dodal. Někteří evropští představitelé dokonce varovali katalánské činitele, že by v případě nezávislosti bylo Katalánsko automaticky vyloučeno z Evropské unie.

Španělský ministr hospodářství Luis de Guindos řekl, že doufá, že vyhraje zdravý rozum. Puigdemontovu vládu obvinil z „radikalismu a nezodpovědnosti“, protože vyvolala současnou krizi. „Nejedná se zde o ano nebo ne pro nezávislost, ale o neposlušnost vůči zákonu. Právě zákon je základem pro soužití nejen ve Španělsku, ale také v Evropě,“ prohlásil ministr v Lucemburku, kde v úterý jednali ministři financí EU.

Starostka Barcelony je proti vyhlášení nezávislosti

V pondělí odpůrci nezávislosti získali významnou spojenkyni - proti separatistům se postavila oblíbená starostka Barcelony Ada Colauová. Levicová politička prohlásila, že upřednostňuje jednání, ke kterému vyzvala předsedy španělské a katalánské vlády.

Katalánské referendum

„Na základě výsledků (referenda) z 1. října nemůže být vyhlášena nezávislost,“ řekla médiím starostka největšího katalánského města, která v 1,6 milionové Barceloně umožnila uspořádat hlasování až po delším váhání.

Jedna z nejoblíbenějších katalánských političek vybídla Puigdemonta a předsedu centrální vlády Mariana Rajoya k věcnému jednání. „Žádám Rajoye a Puigdemonta, aby nepřijímali žádná další rozhodnutí, která by mohla podminovat prostor k dialogu. To bude ten nejodvážnější čin,“ řekla Colauová.

Rajoy, který pohrozil Katalánsku vážnými důsledky, pokud se jeho vedení rozhodne jednostranně vyhlásit samostatnost, by podle barcelonské starostky neměl brát regionu autonomii. Zároveň by také měl zrušit mimořádné policejní nasazení v Katalánsku, které se „potřebuje vrátit k normálu“, dodala Colauová.

Rajoye v pondělí podpořili opoziční socialisté. Za předsedu vlády se postavil i šéf druhé nejsilnější pravicové strany Ciudadanos Albert Rivera, který vyzval k okamžitému omezení katalánské autonomie, informují španělská média „Španělsko nebude rozděleno a národní jednota zůstane zachována. Učiníme všechno, co nám umožňují zákony, abychom toho dosáhli,“ řekl Rajoy v pondělním rozhovoru s deníkem Die Welt.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video