Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nemoci a stovky mrtvých. U Kyjova postavili památník krutému lágru

  10:12
Internační tábor ve Svatobořicích u Kyjova dostal po desítkách let důstojné pietní místo – památník a muzeum. Připomínají osudy zhruba 170 tisíc lidí, kteří tudy prošli. Pro 3 500 z nich byl tábor nacistickým vězením bez soudu.

Alena Staňková si na rodiče nepamatuje. Nebyly jí ještě ani tři roky, když je viděla naposledy. Oba popravili nacisté v říjnu 1942 v Mauthausenu spolu s dalšími téměř třemi stovkami Čechů, které si gestapo spojilo s atentátem na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Ona sama skončila v internačním táboře ve Svatobořicích-Mistříně – jednom z největších na Moravě. Jen za druhé světové války jím prošlo 3 500 „nepřátel“ německé říše a za vlády prvního velitele Franze Kaisera si v ničem nezadal s koncentračním táborem.

„Na lágr ve Svatobořicích mám jen dvě vzpomínky – když jsme pochodovali ve štrúdlu po táboře na procházku někam do kopečka a když jsem seděla na posteli sama v pokoji a dívala se oknem na děti venku. Hlavu jsem měla ostříhanou dohola a plnou boláků, jak jsem si rozškrábala kousance od vší,“ popisuje dnes 78letá Staňková. A při sobotním otevření památníku a muzea na místě bývalého tábora vzpomínala spolu s dosud žijícími „svatobořickými dětmi“.

„Je dobře, že jsem se toho dočkala, jen mě mrzí, že to trvalo tak dlouho. Za 17 dní to bude 75 let, co mi popravili rodiče a vlastně i sourozence, protože maminka byla těhotná, 72 let uplynulo od konce války a až na poslední tři roky se nedělo nic,“ poznamenala Staňková.

Pomsta za Heydricha

Do Svatobořic ji převezli v dubnu 1944 z pražské Jenerálky, která patřila gestapu, spolu se 47 dětmi od dvou do 16 let. Patřila mezi nejmladší a na starost ji dostala o 13 let starší Naďa. Ještě žije, je jí 91 let.

„Starala se o mě, prala mi a zašívala, četla pohádky. Když si pak pro mě teta se strýcem po válce přijeli, křičela jsem a nechtěla se jí pustit. Na starých fotkách jsem rodiče nepoznala, jen panenky a foxteriéra, ale maminku a tatínka ne,“ popsala pamětnice.

Internační tábor o rozloze šesti hektarů hlídaný stovkami četníků na věžích se světlomety uvěznil za čtyřmetrovým deskovým plotem a třemi vrstvami ostnatého drátu kromě příbuzných lidí spojených s atentátem na Heydricha také rodiny těch, kteří emigrovali z protektorátu. Na transport do jiných koncentračních táborů a přes Terezín do Osvětimi tu čekali i Židé. Právě s těmi zacházeli věznitelé nejhůře.

Horní a spodní část tábora spojoval most, který překlenoval okresní silnici a jejž vězni později nazývali „mostem vzdechů“. Velitelem tábora se jako první stal nadporučík německého četnictva Franz Kaiser. Byl malý, proto mu vězni přezdívali „punťa“. Pod téměř něžnou přezdívkou se skrýval brutální a krutý muž, jenž život vězňů měnil v utrpení. V listopadu 1943 ho nahradil Rakušan Jan Schuster, který režim částečně zmírnil.

Krutý režim v lágru

Podle táborového řádu měl četník bez vyzvání okamžitě střílet, pokud se někdo přiblížil k plotu. Těžké tresty byly udíleny i za čtení či přechovávání novin. Vězně sužovaly štěnice, úplavice, blechy, trpěli hladem a nedostatečnou hygienou. Jen do ledna 1943 bylo zaznamenáno 700 úmrtí. Nesměli psát dopisy, ani přijímat balíky.

 Později byl zákaz zmírněný na čtrnáctidenní interval. „Pamatuji se, že jsme si nesměli říkat příjmením, abychom o sobě nevěděli nic bližšího. A také, když mladé holky nějak blbly, oni je poslali do márnice. To byla budova bez střechy, kde se dalo buď stát, nebo ležet v rakvích. Měli jsme strach, jestli to vůbec přežijí,“ vzpomíná další ze svatobořických dětí dnes téměř dvaadevadesátiletá Irena Hešová.

Jako jedna z nejstarších dostala na starost dvě sestry ve věku dva a čtyři roky. „Byl to šok. Sourozence jsem neměla a nevěděla, co s nimi,“ vzpomínala v sobotu. Když skupinku vyhublých a vyděšených sirotků přivezli do Svatobořic, víc než dva dny proplakala. „Od té doby nemám slzy,“ poznamenala. Podle ní se Svatobořičtí i pod hrozbou přísných trestů snažili vězňům – a hlavně dětem – život ulehčit.

 „Na Vánoce pro nás třeba slavnostně vyzdobili jídelnu a nalévali nám do šálků lógr se smetanou. Místním se někdy podařilo dostat do tábora něco na přilepšenou – vajíčka nebo bonbony. Dělali ilegální pošťáky a ke konci války zprostředkovávali návštěvy.

„Moje první dětská vzpomínka je, jak sedím na klíně tetě, kterou tam i se strýcem propašoval jeden z místních lidí – Emil Matyáš. Sloužil jako psovod, pohyboval se po celém táboře. Když se mi pak v roce 1974 ozval, dozvěděla jsem se od něj spoustu podrobností o životě v táboře i o nás,“ popsala další z účastnic pietní akce ve Svatobořicích, osmasedmdesátiletá Anna Kuželová.

Přečetl knížku a měl jasno

Výstavba památníku s muzeem za 6,7 milionu korun v dnešní průmyslové zóně trvala tři roky.

„Téměř sto procent Kyjovanů netuší, že kilometr od jejich města se děly takové temné věci. Překvapilo mě množství lidí, kteří táborem prošli, bylo jich na 170 tisíc, i když těch 110 tisíc byli většinou Slováci, kteří čekali na vystěhování do Ameriky. Také jsem nevěděl, že tu byli po válce Němci a pak uprchlíci před občanskou válkou v Řecku,“ uvedl Josef Kouřil, jeden z hlavních iniciátorů vzniku muzea, který areál v roce 2014 se svými společníky koupil na podnikání.

„Pak jsem se dostal ke knížce o lágru Svatobořice a pochopil, že jediným mým úkolem je vybudovat tady památník. Přidala se k nám obec a rozdělili jsme si úkoly. My jsme si vzali na starost stavební část muzea, obec památník. Do muzea, o jehož instalaci se postarali umělci Václav Polián a Radka Janáková, se vstupuje přes nákladní vagon, který je až mrazivým předělem mezi současností a minulostí,“ popsal Kouřil.

 „O sedmdesát let zpět vrátí návštěvníky film, dobové fotografie a výrobky vězňů i maketa toho, jak lágr vypadal. A pokud chce někdo příběhy opravdu prožít, měl by si přečíst novou knihu od Jana Kuxe, která je popisuje,“ doplnil.

  • Nejčtenější

Nedávno odvolaný exekutor je po smrti, podle soudu zneužíval peníze dlužníků

22. dubna 2024  15:56

Před necelými dvěma týdny Nejvyšší správní soud odvolal z funkce brněnského exekutora kvůli...

Plánovaný podzemní tunel na D43 v Brně má být zkrácený, starostové protestují

19. dubna 2024  6:05

Chystaná podzemní trasa dlouho slibované silnice je v dokumentech zkrácená i přes původní sliby....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zastřelil se nad propastí. V Macoše ukončil svůj život vězeňský dozorce

22. dubna 2024  20:47

Jihomoravská propast Macocha má další oběť. Na začátku víkendu do ní spadl muž středního věku. S...

Tisíce drobných orchidejí zdobí kopec u Znojma, letos kvetou o měsíc dřív

18. dubna 2024  16:44

Populace orchideje vstavač kukačka kolem Cínové hory u Znojma, která je největší v Česku a unikátní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konec impozantní série. Basketbalistky USK v lize padly po 11 letech. Radují se Žabiny

22. dubna 2024  20:08

Basketbalistky ZVVZ USK Praha prohrály ve druhém ligovém finále na palubovce Žabin Brno 69:71 a v...

Sigma má nabídku od Američanů, investor naznačil zájem jen o menšinový podíl

24. dubna 2024  11:39

Prasečí hlavy a další tvrdé vzkazy nespokojených fanoušků mírnili funkcionáři fotbalové Sigmy...

Stát chtěl kvůli podvodu po elektrárně miliardu a půl, soud obžalované zprostil

24. dubna 2024  11:14

Státní podporu v hodnotě stovek milionů korun získala firma provozující jednu z největších českých...

Žena, která skočila s dětmi do Macochy, nechala dopis. Policie případ odložila

24. dubna 2024  10:22,  aktualizováno  10:55

Sebevražedný skok ženy se dvěma malými dětmi do propasti Macocha v Moravském krasu loni v létě...

Brno spěchá s tramvají na Kamechy, další nové trati zatím zůstávají u ledu

24. dubna 2024  8:33

Na brněnském sídlišti Kamechy se už za tři měsíce objeví první dělníci a začnou připravovat koridor...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...