Rodrigo Duterte

Rodrigo Duterte | foto: Reuters

Duterteho drogová válka Filipíny neléčí, zemí se dál šíří vlna HIV

  • 43
Boj filipínského prezidenta Rodriga Duterteho proti drogám má dopad i na šíření vážných nemocí. Brutální postupy policie totiž nutí narkomany stahovat se hlouběji do „podsvětí“, což znemožňuje výměnu špinavých jehel. Největší problém je s virem HIV.

Duterteho agresivní politika, podle které má policie údajně povoleno likvidovat drogové dealery, zachází v mnoha případech do extrémů. Sociální pracovníci, kteří s uživateli drog pracují a dodávají jim čisté jehly, se musejí potýkat s obtěžováním ze strany policistů, občas jsou i zatýkáni.

„Policie je paranoidní, proto máme problémy se k těm lidem dostat,“ uvedl jeden z pracovníků, který si nepřál být jmenován ze strachu z možného spojení s drogami.

Na zhoršení situace upozornil americký deník The Washington Post. Podle expertů bude mít násilná kampaň v budoucnu výrazný dopad na zdravotní stav obyvatel. 

„Důkazy z celého světa ukazují, že politika, jako je tahle, má velice negativní vliv na míru nákazy různých onemocnění, od tuberkulózy přes žloutenku až po HIV,“ říká odbornice na lidská práva na Kolumbijské univerzitě Agnes Callamardová. „Dojde ještě k mnoha druhotným úmrtím, která se budou těžko sledovat a sčítat,“ dodala.

Narkomani se ze strachu z tvrdého postupu policie vyhýbají pomoci a testování, čímž ztěžují monitorování míry nakažení. Filipíny mají nejrychleji rostoucí počet nakažených HIV v asijsko-tichomořském regionu. Nedávná studie organizace UNAIDS ukázala, že případů nakažených HIV mezi roky 2010 až 2016 více než dvojnásobně přibylo, ze 4 300 na 10 500. Například ve Cebu City žije s HIV podle úřadů asi polovina z narkomanů.

Užívání drog v Cebu City od devadesátých let zmapovala doktorka Ilya Tac-Anová, hlava zdejšího programu na zjišťování HIV. Už dlouho před nástupem Duterteho k moci platilo, že vládní omezení distribuce čistých jehel zapříčinilo nárůst infikovaných. Například v roce 2009 byl zrušen program, který dlouhodobě zajišťoval výměnu jehel. Následující rok vzrostl v Cebu počet narkomanů nakažených virem HIV z jednoho procenta na 53 procent, uvádí Tac-Anová.

Od té doby si aktivní pracovníci našli způsob, jak závislým pomoci. Nyní je však Duterteho postupy znovu ohrožují. „Každý, koho přistihnou s jehlami nebo podle nich vypadá jako narkoman, může být zatčen. Zároveň ho přidají na seznam a policie ho pak sleduje,“ vypověděl další z pracovníků. Přestávat s distribucí čistých jehel však ani přes riziko nehodlá. Uživatelé drog se sice výměně jehel nebrání, když k ní ale nemají přístup, přejdou znovu k nebezpečnému sdílení.

9. prosince 2016


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video