Kim Wallová na archivním snímku

Kim Wallová na archivním snímku | foto: AP

Dánská policie našla hlavu a nohy švédské novinářky zabité v ponorce

  • 161
Dánská policie v sobotu oznámila, že našla hlavu a nohy švédské novinářky Kim Wallové, která v srpnu za záhadných okolností zemřela v amatérsky postavené ponorce Dána Petera Madsena, kterého žalobci viní z vraždy. Dříve policisté nalezli pouze torzo těla Švédky.

Drama na dlouhé týdny otřáslo nejen Dánskem, překročilo i jeho hranice a dostalo se na první stránky světových médií.

Mluvčí dánské policie Jens Moller na tiskové konferenci v Kodani řekl, že na lebce objevené v pátek v pytli nebyly nalezeny žádné známky zlomenin, uvedla agentura Reuters. Další pytel obsahoval ženino oblečení. Na dříve nalezeném torzu těla Švédky se našlo patnáct bodných ran (psali jsme zde).

Moller uvedl, že pytle zatížené kusy kovu byly nalezeny při několika ponorech provedených ve vodách kolem Kodaně. „Minulou noc náš forenzní zubař potvrdil, že to byla (hlava) Kim Wallové,“ řekl Moller. Potvrdil, že na lebce nebyly nalezeny žádné fraktury. Její paže se zatím nenašly.

Z vraždy třicetileté novinářky je viněn vynálezce a konstruktér plavidla Peter Madsen. Podle obžaloby ženu, která o něm psala reportáž, zabil mezi 10. a 11. srpnem, od těla pak oddělil hlavu i údy a torzo se závažím potopil v moři.

Sedmačtyřicetiletý Dán ale tvrdí, že žena zemřela při nehodě, kdy ji v ponorce zabil těžký poklop, který na ni spadl. Poté prý jednal v panice a zohavené tělo vhodil do moře a ponorku nechal na moři záměrně ztroskotat.

Policie také již dříve objevila v Madsenově počítači videa zachycující mučení a popravy žen. Madsen ale tvrdí, že mu daný pevný disk nepatří a že do jeho ateliéru mělo přístup mnoho lidí.

Soud dánského vynálezce zatím drží ve vazbě jen pro podezření z neúmyslného zabití a zohavení mrtvoly.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video