Ondřej Palát z Tampa Bay oslavuje svůj gól.

Ondřej Palát z Tampa Bay oslavuje svůj gól. | foto: AP

Palát se blýskl dvěma góly, Vegas překvapivě loupilo na ledě Dallasu

• 15
Také třetí hrací den nové sezony hokejové NHL se bodově prosadili Češi. Ondřej Palát se v pátečním floridském derby zasloužil dvěma góly o výhru Tampy Bay 5:3. Za Panthers se přihrávkou připomněl Radim Vrbata. Překvapením skončila partie v Dallasu, který na domácím ledě podlehl 1:2 nováčkovi z Vegas.

V nedávno skončené přípravě se Tampa Bay a Florida potkaly hned ve třech případech, přičemž pokaždé slavili výhru hokejisté Panthers. V prvním ostrém zápase tomu již ale bylo naopak. Tampa si v derby připsala první dva body sezony po výsledku 5:3, který orámoval dvěma góly Ondřej Palát (17:09, 2+0, +2, 2 střely).

Český útočník nejprve v 7. minutě otevřel skóre z rychlého protiútoku, když přebruslil obránce a střelou bekhendem dostal puk za záda Roberta Luonga. A v poslední minutě pak ještě uzavíral výčet střelou do prázdné klece. Zámořští novináři jej zvolili třetí hvězdou utkání. Přednost dostali obránce Anton Strälman a Palátův centr ze třetího útoku Brayden Point (1+2).

Výhru slavil i český zadák Andrej Šustr (12:59, -2), v dresu Floridy si po letním přesunu z Arizony odbyl premiéru zkušený Radim Vrbata (15:57, 0+1, +/-: 0, 3 střely). Nastoupil na křídle druhé útočné formace a asistencí se podílel na v pořadí druhé trefě Panthers. Po dlouhých 65 vynechaných duelech vinou zranění kolene z uplynulé sezony fanoušci Lightning s nadšením přivítali uzdraveného kanonýra Stevena Stamkose, jenž si ze zápasu odnesl jednu přihrávku.

Velká premiéra hokejistům Vegas v NHL vyšla na výbornou. Na ledě favorizovaného Dallasu v samotném závěru dokázali otočit skóre a odvezli si těsnou výhru 2:1. Domácí, kteří disponovali střeleckou převahou 46:30, poslal do vedení v 38. minutě využitou přesilovkou Tyler Seguin.

Za Golden Knights ale v 51. minutě vyrovnal uzdravený kanonýr James Neal a navíc neřekl své poslední slovo, když v 58. minutě svou druhou trefou proměněným brejkem 2 na 1 zápas rozhodl. Ve čtvrtém útoku za nováčka nastoupil i český útočník Tomáš Nosek (8:29, +/-: 0, 3 střely).

Za Dallas bojovali centři třetí a čtvrté lajny Martin Hanzal (15:48, -1, 3 střely) a Radek Faksa (12:31, -1, 2 střely). První hvězdou střetnutí nemohl být zvolen nikdo jiný, než gólman vítězů Marc-Andre Fleury s 45 úspěšnými zákroky na kontě. Druhým v pořadí byla letní posila domácích Alex Radulov a až post třetí hvězdy připadl střelci Nealovi. Oběma gólům Vegas nezabránil střídající Kari Lehtonen, jenž v 44. minutě nahradil brankářskou jedničku Stars Bena Bishopa. Ten zamířil na ošetření po zásahu pukem do masky.

Jednoznačným výsledkem skončil souboj Islanders s Columbusem. Domácí Blue Jackets si první dva body sezony pohlídali výhrou 5:0, na níž se třemi asistencemi podílela největší letní posila Artěmij Panarin. Gólman Sergej Bobrovskij na čisté konto potřeboval 29 zákroků. Ve čtvrtém útoku domácích nechyběl český útočník Lukáš Sedlák (12:14, +/-: 0, 3 střely).

Výsledky NHL

Dallas Stars - Vegas Golden Knights 1:2 (0:0, 1:0, 0:2)

Branky: 37:01 Seguin (D. Shore, J. Klingberg) - 50:27 Neal (Schmidt, Sbisa), 57:16 Neal (Eakin, Garrison). Rozhodčí: Kendrick Nicholson, Dan O’Halloran – Darren Gibbs, Matt MacPherson.

Dallas Stars Bishop (44. Lehtonen) – J. Klingberg, Lindell, Oleksiak, Methot, Johns, Hamhuis – Radulov, Seguin, Ja. Benn – B. Ritchie, Spezza, Janmark – Pitlick, Hanzal, D. Shore – G. Smith, Faksa, Roussel.

Vegas Golden Knights M.-A. Fleury (M. Subban) – Garrison, C. Miller, McNabb, Engelland, Sbisa, Schmidt – Marchessault, O. Lindberg, R. Smith – Neal, Eakin, Perron – Haula, W. Karlsson, Leipsic – Carrier, Bellemare, Nosek.

Tampa Bay Lightning - Florida Panthers 5:3 (1:0, 1:2, 3:1)

Branky: 06:33 Palát (Point, Hedman), 20:25 Point, 40:59 Naměstnikov (Stamkos, Killorn), 46:38 Kučerov, 59:46 Palát (Point) - 32:21 Brickley (Petrovic), 37:47 Pysyk (Vrbata, Trocheck), 54:30 Huberdeau (Dadonov, Yandle). Rozhodčí: McCauley, Joannette – Nansen, Racicot. Diváci: 19 092.

Tampa Bay Lightning Vasilevskij (Budaj) – Girardi, Hedman, Stralman, Sergačjov, Šustr, Coburn (A) – Kučerov, Stamkos (C), Naměstnikov – Callahan (A), T. Johnson, Killorn – Gourde, Point, Palát – Dumont, Paquette, Kunitz.

Florida Panthers Luongo (Reimer) – Ekblad (A), Yandle, Pysyk, Matheson, Petrovic, McCoshen – Dadonov, Barkov, Huberdeau – Vrbata, Trocheck (A), J. McGinn – Brickley, Bjugstad, McCann – Sceviour, MacKenzie (C), Haley.

Columbus Blue Jackets - New York Islanders 5:0 (2:0, 3:0, 0:0)

Branky: 01:07 Milano (Bjorkstrand, N. Foligno), 11:02 Atkinson (Panarin), 26:57 R. Murray (Panarin, Wennberg), 30:25 Werenski (Wennberg, Panarin), 31:50 Dubois (S. Jones). Rozhodčí: Watson, Chmielewski – Daisy, Wheler. Diváci: 18 595.

Columbus Blue Jackets Bobrovskij (Korpisalo) – Werenski, S. Jones, J. Johnson, D. Savard, R. Murray, G. Carlsson – Panarin, Wennberg, Atkinson – Milano, N. Foligno, Bjorkstrand – Dubois, Dubinsky, Calvert – Hännikäinen, Sedlák, Dalpe.

New York Islanders Greiss (32. Halák) – Leddy, Boychuk, de Haan, D. Seidenberg, Hickey, Pelech – Lee, Tavares, Eberle – Ladd, Barzal, Jo. Bailey – Beauvillier, B. Nelson, Chimera – N. Kuljomin, Cizikas, Clutterbuck.