Frk, Kaše a Pastrňák skórovali, Chicago desítkou zesměšnilo Pittsburgh

• 51
Druhý hrací den nové sezony NHL byli Češi hodně vidět. V osmi zápasech se bodově prosadilo sedm našich hokejistů na čele s Davidem Krejčím (0+3). Za Boston se prosadil i David Pastrňák (1+0), skvěle vyšla detroitská premiéra Martinu Frkovi (1+1) a do černého se trefil i Ondřej Kaše (1+0) z Anaheimu. Obránci Chicaga Michal Kempný a Jan Rutta (oba 0+1) asistovali u debaklu 10:1, který odnesl Pittsburgh.

První hvězdou u čtvrteční výhry Bostonu 4:3 nad finalisty posledního Stanley Cupu z Nashvillu byl vyhlášen český centr David Krejčí (21:29, 0+3, +1, 2 střely). Stejně jako Jakub Voráček z Philadelphie o den dříve totiž nasbíral tři body za asistence.

Poprvé se zapsal do statistik už v 9. minutě, když přesilovku 5 na 3 bombou bez přípravy z prostoru mezi kruhy otevřel skóre David Pastrňák (16:36, 1+0, -1, 4 střely). Těsně před prvním odchodem do kabin vyrovnal Viktor Arvidsson, ve druhém dějství však Krejčí připravil branky pro DeBruska a McAvoye.

Stav 3:1 pro Bruins vydržel až do 58. minuty, kdy při oslabení zvyšoval Brad Marchand. Predators to nepoložilo a stále bojovali a málem byli odměněni. Góly Hartnella a Forsberga totiž v 59. a 60. minutě snížili na nejtěsnější rozdíl.

Po dvou loňských startech za Carolinu se Martin Frk (10:38, 1+1, +/-: 0, 2 střely) představil v NHL poprvé v dresu Detroitu a hned na sebe upozornil. Red Wings v nové Little Caesars Aréně vstoupili do sezony 2017/18 výhrou 4:2 nad Minnesotou a český útočník, jenž ve středu slavil své 24té narozeniny, si zapsal dva body za gól a nahrávku.

Člen druhé útočné formace Detroitu nejprve v 35. minutě asistoval u otevírací trefy v přesilové hře z hole Anthony Manthy. V 51. minutě pak bombou zpoza levého kruhu přes dva bránící hráče překonal Devana Dubnyka počtvrté a uzavřel brankový výčet utkání. Gólman Petr Mrázek byl připraven na střídačce a kryl záda Jimmy Howardovi (37 zákroků proti 39 střelám).

Den po neúspěšném vstupu do sezony, kdy po vyvěšení banneru připomínající triumf ve Stanley Cupu 2017 podlehli St. Louis 4:5 po prodloužení, hokejisté Pittsburghu narazili ještě razantněji. Na ledě jednoho z favoritů Západní konference - Chicaga - schytali desetigólový debakl.

Náhrada za Artěmije Panarina při letní šokující výměně s Columbusem, staronová posila Blackhawks Brandon Saad, hned v prvním startu ukázal svůj potenciál. Obranu obhájců Stanley Cupu totiž zatížil hattrickem. Rozhodnuto prakticky bylo už po zahajovací třetině, kterou domácí ovládli 5:0.

Kromě zmiňovaného Saada (3+0) se do statistik výrazně zapsali i další útočníci Ryan Hartman (1+4), Patrick Kane (1+3), Nick Schmaltz (2+1) a z obránců byl nejproduktivnější Brent Seabrook (1+2). Po jedné asistenci si zapsali i Češi Michal Kempný (15:31, 0+1, +3, 2 střely) a v NHL debutující Jan Rutta (20:45, 0+1, +4, 1 střela).

Hostující kapitán Crosby (16:17, 0+1, -4, 4 střely) si připsal asistenci u čestné trefy Penguins z hole Phila Kessela a do statistik mu přibyly čtyři záporné body do tabulky +/-. Pro Chicago se jednalo o nejvyšší výhru od stejného skóre 10:1 z října 1988 proti Winnipegu, Pittsburgh naopak zaznamenal nejhorší prohru od výsledku 6:10 ze souboje se San Jose z ledna 1996.

S hattricky se na startu sezony v NHL rozhodně nešetří. První hrací den se třígólovým představením blýskli Connor McDavid z Edmontonu s Waynem Simmondsem z Philadelphie a o den později na ně navázali Brandon Saad z Chicaga a rovněž kapitán Washingtonu Alex Ovečkin, jenž navíc navrch přidal i trefu v samostatných nájezdech.

Když Ottawa na startu třetí třetiny zvýšila své vedení na 3:1, jen málokdo by čekal, že ruský kanonýr nakonec odjede jako hvězda s hattrickem a plným počtem bodů. Své představení Ovečkin nastartoval dvěma rychle navazujícími zásahy z 45. a 46. minuty - 3:3. Domácí Mark Stone pak Senators ještě jednou poslal do trháku, s tím ale nesouhlasil Ovečkin. V čase 50:48 za asistencí Kuzněcova a českého mladíka Jakuba Vrány (17:16, 0+2, +3, 5 střel) srovnal na 4:4 a poslal zápas do prodloužení.

To nerozhodlo a tak přišly na řadu nájezdy, v nichž ruská osmička znova vyzrála na Craiga Andersona. Přidal se k němu i Kuzněcov a Capitals tak v dramatickém duelu zvítězili 5:4 po nájezdech.

Útočník Ondřej Kaše se gólem přičinil na úspěšném vykročení Anaheimu do sezony po výhře 5:4 nad Arizonou. Jednoduché to ale Ducks neměli poté, co Coyotes vedli po většinu řádné hrací doby. Kaše (12:44, 1+0, +1, 5 střel) svůj gólový výčet otevřel v 36. minutě, když těžil ze zakrytého výhledu brankáře Louise Dominguea a překonal jej střelou švihem z mezikruží. Snížil tak ztrátu domácích na 3:4 a ve třetí třetině dokonali obrat Andrew Cogliano a Rickard Rakell.

Premiéra ve slavné soutěži neskončila vítězně pro zlínského mladíka Filipa Chytila (7:40, -1), jenž z postu centra zahájil zápas ve druhé formaci Rangers. Ti však překvapivě na domácím ledě podlehli Coloradu 2:4. Brankář Henrik Lundqvist inkasoval třikrát z 25 střel, kapitán Avs Gabriel Landeskog pojišťoval výhru v 60. minutě do prázdné klece.

Vychytanou nulou se blýskl Jonathan Quick z Los Angeles, jenž pochytal všech 35 ran Philadelphie a zastínil tak Michala Neuvirtha. Český brankář podal rovněž dobrý výkon, z 27 střel ale puk dvakrát skončil za jeho zády a Kings tak slavili výhru 2:0. V dresu Flyers, hrající podruhé ve dvou dnech, nechyběli Jakub Voráček (18:34, +/-: 0, 3 střely) i Radko Gudas (13:26, -1, 3 střely).

Montreal si odvezl dva body po výhře 3:2 na nájezdy z Buffala. Třetí hvězdou zápasu byl zvolen český centr vítězů Tomáš Plekanec (13:25, -1, 3 střely). Za Canadiens v útoku bojoval rovněž Aleš Hemský (10:37, +/-: 0, 2 střely). Autorem jediné trefy v rozhodujícím rozstřelu byla letní posila kanadského celku útočník Jonathan Drouin.

Los Angeles Kings - Philadelphia Flyers 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Branky: 26:16 Lewis (N. Shore, Clifford), 57:39 Toffoli (J. Carter, Pearson).

Los Angeles Kings Quick (Kuemper) – Forbort, Doughty, Muzzin, Folin, Fantenberg, MacDermid – Iafallo, Kopitar, D. Brown – Pearson, J. Carter, Toffoli – Cammalleri, Kempe, Brodzinski – Clifford, N. Shore, Lewis.

Philadelphia Flyers Neuvirth (Elliott) – Provorov, MacDonald, Gudas, Gostisbehere, Hägg, Sanheim – Giroux, Couturier, Voráček – Weal, Patrick, Simmonds – Weise, Filppula, Konecny – Leier, Laughton, M. Raffl.

Anaheim Ducks - Arizona Coyotes 5:4 (1:2, 2:2, 2:0)

Branky: 09:16 Perry (Rakell), 35:23 Perry (Rakell, Cogliano), 35:54 O. Kaše (Silfverberg, Montour), 53:45 Cogliano (Perry), 56:30 Rakell (Cogliano) - 04:44 Duclair (Goligoski, Rieder), 08:32 Keller (Goligoski, Domi), 28:20 Domi (Ekman-Larsson, Dvorak), 33:50 Fischer (Perlini, Goligoski). Rozhodčí: Kevin Pollock, Jon Mclsaac – David Brisebois, Brad Kovachik. Diváci: 17174.

Anaheim Ducks Gibson (Berra) – Manson, Fowler, Montour, Beauchemin, Bieksa, Jaycob Megna – Silfverberg, Rakell, Cogliano – Perry, Vermette, N. Ritchie – L. Shaw, Rasmussen, Wagner – O. Kaše, D. Grant, Boll.

Arizona Coyotes Domingue (Raanta) – Hjalmarsson, Ekman-Larsson, Demers, Goligoski, L. Schenn, Connauton – Keller, Stepan, Domi – Duclair, Dvorak, Rieder – Crouse, D. Strome, Perlini – Fischer, Richardson, Martinook.

Chicago Blackhawks - Pittsburgh Penguins 10:1 (5:0, 3:1, 2:0)

Branky: 06:21 Hartman (P. Kane, Kempný), 07:06 Saad (Pánik), 07:34 Schmaltz (P. Kane, Hartman), 09:16 Saad (Seabrook, Keith), 17:01 Sharp (Anisimov), 23:49 P. Kane (Hartman, Forsling), 29:18 Pánik (Schmaltz, Rutta), 30:40 Schmaltz (P. Kane, Hartman), 45:21 Saad (J. Toews, Seabrook), 53:45 Seabrook (Hayden, Hartman) - 22:05 Kessel (Crosby, Malkin). Rozhodčí: Graham Skilliter, Brad Meier. Čároví: Ryan Daisy, Mark Wheler. Diváci: 21705.

Chicago Blackhawks Crawford (A. Forsberg) – Keith (A), Seabrook (A), Kempný, C. Murphy, Forsling, Rutta – Saad, J. Toews (C), Pánik – Hartman, Schmaltz, P. Kane – Sharp, Anisimov, DeBrincat – Bouma, Kero, Hayden. Hlavní trenér: Joel Quenneville.

Pittsburgh Penguins Niemi (10. M. Murray) – Dumoulin, Letang (A), Määttä, J. Schultz, Hunwick, Cole – Guentzel, Crosby (C), Sheary – Rust, Malkin (A), Kessel – Hagelin, McKegg, Kühnhackl – S. Wilson, Rowney, Reaves. Hlavní trenér: Mike Sullivan.

Detroit Red Wings - Minnesota Wild 4:2 (0:0, 2:0, 2:2)

Branky: 34:40 Mantha (Frk, Green), 35:03 D. Larkin (Green, Mantha), 47:07 Zetterberg (Green, Tatar), 50:39 Frk (Mantha, Green) - 42:00 Eriksson Ek (Stewart, M. Foligno), 42:48 Stewart (Ennis, Quincey). Rozhodčí: Dwyer, Pochmara – Heyer, Nagy. Diváci: 19 515.

Detroit Red Wings Howard (Mrázek) – Daley, DeKeyser, Green, Ericsson, Jensen, Ouellet – Nyquist, Zetterberg (C), Tatar – Frk, D. Larkin, Mantha – Helm, Nielsen, Abdelkader – Glendening, Sheahan, Booth.

Minnesota Wild Dubnyk (Stalock) – Dumba, Suter, Spurgeon, Brodin, Reilly, Quincey – Coyle, E. Staal, Niederreiter – Mikael Granlund, M. Koivu (C), Zucker – Stewart, Eriksson Ek, M. Foligno – Ennis, Cullen, Winnik.

Ottawa Senators - Washington Capitals 4:5N (1:1, 1:0, 2:3 - 0:0)pen. 1:2

Branky: 06:25 Ch. Wideman (Brassard, Mark Stone), 26:52 Mark Stone (Brassard), 42:03 Brassard (B. Ryan), 46:55 Mark Stone (Phaneuf, Ch. Wideman) - 08:07 Connolly (Eller, Niskanen), 44:15 Ovečkin (Kuzněcov), 45:38 Ovečkin (Kuzněcov, J. Vrána), 50:48 Ovečkin (Kuzněcov), Kuzněcov. Rozhodčí: L’Ecuyer, Lee – Berg, Miller.

Ottawa Senators C. Anderson (Hammond) – Oduya, Ceci, Phaneuf (A), Claesson, Borowiecki, Ch. Wideman – Z. Smith, Turris (A), Hoffman – B. Ryan, Brassard, Mark Stone (A) – Dzingel, Brown, Burrows – Pageau, N. Thompson, Pyatt.

Washington Capitals Holtby (Grubauer) – Orlov, Niskanen, Orpik (A), Carlson, Ness, Chorney – Ovečkin (C), Kuzněcov, J. Vrána – Burakovsky, Bäckström (A), Oshie – Connolly, Eller, Chiasson – Graovac, Beagle, Smith-Pelly.

New York Rangers - Colorado Avalanche 2:4 (2:2, 0:1, 0:1)

Branky: 17:28 Zibanejad (Shattenkirk), 19:58 Zibanejad (Zuccarello, Bučněvič) - 05:29 Duchene (Nemeth, Jakupov), 10:53 Rantanen (MacKinnon, Barrie), 37:50 Barrie (Kerfoot, Bigras), 59:57 Landeskog (Duchene). Rozhodčí: Dean Morton, Trevor Hanson. Čároví: Scott Driscoll, Andrew Smith. Diváci: 18006.

New York Rangers H. Lundqvist (Pavelec) – McDonagh (C), Shattenkirk, Skjei, Br. Smith, M. Staal (A), DeAngelo – Kreider, Zibanejad, Bučněvič – Rick Nash (A), Chytil, Zuccarello – Grabner, K. Hayes, J. T. Miller – Vesey, Desharnais, Carey. Hlavní trenér: Alain Vigneault.

Colorado Avalanche Varlamov (J. Bernier) – Barberio, E. Johnson (A), Nemeth, Barrie, Mironov, Bigras – Andrighetto, MacKinnon (A), Rantanen – Jakupov, Duchene, Kerfoot – Landeskog (C), Compher, C. Wilson – Nieto, Jost, Comeau. Hlavní trenér: Jared Bednar.

Buffalo Sabres - Montreal Canadiens 2:3N (1:1, 1:0, 0:1 - 0:0)pen. 0:1

Branky: 08:33 Pominville (Griffith), 20:22 Pominville (Eichel, E. Kane) - 17:56 Pacioretty (Drouin, Gallagher), 48:01 Danault (S. Weber, Alzner), Drouin.

Buffalo Sabres Lehner (Ch. Johnson) – Beaulieu, Ristolainen, McCabe, Antipin, Scandella, Tennyson – E. Kane, Eichel, Pominville – B. Pouliot, R. O'Reilly, Okposo – Girgensons, S. Reinhart, Griffith – Jo. Larsson, Josefson, Nolan.

Montreal Canadiens Price (Montoya) – Mete, S. Weber, Alzner, Petry, Jo. Benn, Streit, J. de La Rose – Pacioretty, Drouin, Gallagher – Hudon, Plekanec, Lehkonen – Galchenyuk, Danault, A. Shaw – Byron, Hemský.

Boston Bruins - Nashville Predators 4:3 (1:1, 2:0, 1:2)

Branky: 08:37 Pastrňák (McAvoy, Krejčí), 25:48 DeBrusk (Krejčí, Bjork), 35:43 McAvoy (Krejčí, DeBrusk), 57:07 Marchand (Carlo) - 19:49 Arvidsson (Johansen), 58:12 Hartnell (Johansen, Arvidsson), 59:25 F. Forsberg (Järnkrok, P. K. Subban). Rozhodčí: Charron, Sutherland – Alphonso, Sericolo. Diváci: 17 565.

Boston Bruins T. Rask (Chudobin) – Chára, Carlo, K. Miller, McAvoy, Grzelcyk, McQuaid – Marchand, Spooner, Bjork – DeBrusk, Krejčí, Pastrňák – Beleskey, Kuraly, Vatrano – Schaller, Riley Nash, Acciari.

Nashville Predators Rinne (Saros) – Josi, Irwin, Ekholm, P. K. Subban, Jemelin, Y. Weber – F. Forsberg, Johansen, Arvidsson – Hartnell, Bonino, Fiala – Salomäki, Sissons, C. Smith – C. McLeod, Järnkrok, Watson.