Katalánské vlajky v ulicích Barcelony (4. října 2017)

Katalánské vlajky v ulicích Barcelony (4. října 2017) | foto: Reuters

Madrid zatrhl Kataláncům rokování o nezávislosti, separatisté se hádají

  • 413
Španělský ústavní soud pozastavil pondělní schůzi katalánského parlamentu, aby zabránil jeho hlasování o nezávislosti na Španělsku. Podle agentury Bloomberg mezi katalánskými vůdci objevily rozpory: část z nich se snaží zabránit okamžitému vyhlášení nezávislosti a chce otevřít prostor pro vyjednávání.

Hlavní separatistická aliance hnutí regionálního premiéra Carlese Puigdemonta Společně pro Ano (JxSí) je údajně znepokojena možností, že jednostranný krok k nezávislosti by srazil katalánskou ekonomiku na kolena. 

Naopak tvrdé jádro separatistického uskupení Kandidátka lidové jednoty (CUP), které menšinovou vládu JxSí podporuje, požaduje rychlé zpřetrhání pout se Španělskem, uvádí Bloomberg s odvoláním na činitele, kteří si nepřáli být jmenováni. Mluvčí katalánské vlády odmítl situaci komentovat.

CUP prý svůj postoj zdůvodňuje výsledky nedělního referenda, ve kterém 90 procent zúčastněných katalánských voličů hlasovalo pro nezávislost. 

Volební účast ale podle dosavadních informací jen mírně překročila 40 procent a samotné referendum, které provázely zmatky kvůli tvrdému zásahu policie na některých místech, nesplňovalo podle všeobecných norem požadavky na tajné a nezávislé hlasování.

Na zprávy o sporech v katalánském vedení reagovala španělská burza, na které akcie začaly posilovat.

Katalánský parlament měl o jednostranném vyhlášení nezávislosti jednat v pondělí. Španělský ústavní soud ve čtvrtek pondělní schůzi katalánského parlamentu pozastavil. Pokud podle listu El País přesto katalánští poslanci zasednou a nezávislost odhlasují, poruší tím španělskou ústavu a zároveň přijdou o svá poslanecká práva. 

Zásah ústavního soudu iniciovali opoziční socialisté v katalánském regionálním parlamentu. Soud upozornil, že jakékoli rozhodnutí katalánského zákonodárného sboru na pozastavené schůzi bude neplatné. Také varoval regionální poslance, že by se v případě zasedání či hlasování vystavili hrozbě trestního stíhání.

Postup soudu označila předsedkyně regionálního parlamentu Carme Forcadellová za porušení svobody projevu a vyjádřila nad ním politování. Zároveň podle webu katalánského listu La Vanguardia upozornila, že žádné rozhodnutí o schůzi nebylo ještě ani schváleno. 

Puigdemont: Zatčení se nebojím

Puigdemont ve čtvrtek v rozhovoru s německým listem Bild uvedl, že se případného zatčení za organizaci referenda nebojí. Podle Puigdemonta je možné, že bude zatčen. Španělská vláda zatím nic takového nenaznačila, viní ho však z protizákonného jednání s ohledem na neuposlechnutí nařízení ústavního soudu zastavit přípravy referenda.

Španělská justice v souvislosti s jeho organizací v září zadržela řadu katalánských úředníků a nyní vyšetřuje mimo jiné velitele regionální policie a vůdce dvou občanských organizací, jež stojí v čele separatistického hnutí.

Puigdemont opakovaně prohlašuje, že nároku na nezávislost se nevzdá. Uznáním výsledků plebiscitu ze strany Madridu podmiňuje otevření dialogu s centrální vládou, po kterém volají španělská i světová média a mnoho evropských politiků.

Katalánské referendum

Španělská vláda Puigdemontův postup považuje za „vydírání“ a katalánskému vůdci vzkázala, že dialog bude moci začít, jakmile se premiér vrátí mezi mantinely zákonů, napsal britský zpravodajský server BBC. Podle Reuters by v takovém případě byl španělský premiér Mariano Rajoy ochoten s Barcelonou jednat o úpravě daňového a ústavního rámce katalánské samosprávy.

Kroky Barcelony označil za nezákonné v naprosto ojedinělém televizním výstupu také španělský král Felipe VI., což je podle deníku Financial Times „známkou toho, jak těžká politická zkouška před Španělskem a Katalánskem stojí“.

Puigdemont odpovídá tím, že referendum prokázalo touhu lidu opustit Španělsko. „Zajdeme tak daleko, jak si to lidé přejí,“ řekl deníku Bild. „Avšak sílu nepoužijeme. Vždy jsme byli pokojné hnutí. A jsem si jistý, že Španělsko nebude moci ignorovat vůli tolika občanů,“ dodal.

Zatímco řešení španělské politické krize je stále v nedohlednu, události už dopadají na katalánský a španělský finanční sektor. Po nedělním plebiscitu oslabilo euro, klesla hodnota španělských akcií i dluhopisů. Pokud by došlo k jednostrannému vyhlášení nezávislosti, zváží prý třetí největší banka ve Španělsku CaixaBank přesun svého právního sídla mimo Katalánsko. O takovém kroku bude dnes večer jednat také správní rada banky Sabadell, která je ve Španělsku pátou největší.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video