ilustrační snímek | foto: idnes video, iDNES.cz

Nejrizikovější je nákup masných výrobků. České jsou horší, ukázaly testy

  • 424
Prodejci nejčastěji podvádějí zákazníky na masných výrobcích. Nekvalitních potravin je v tomto sortimentu devětkrát víc než jinde. Napálit se lidé nejčastěji nechávají tím, že výrobek má méně masa, než je uvedeno na obalu, nebo je přítomen neoznačený separát. Nejhůře dopadly šunkové salámy.

Souhrnné výsledky několika testů masných výrobků magazínu dTest jsou neradostnou zprávou. Na výrobky z masa jako jsou šunkové salámy, konzervy, párky či klobásy si dejte při nákupech největší pozor. Pětina jich dostala nedostatečnou známku. Zárukou nejsou ani české výrobky, naopak dopadly hůře než dovozové.

„Otestovali jsme v součtu 88 vzorků, přičemž 21 z nich bylo hodně šizených. Důvody pro udělování nedostatečných známek byly ve všech případech stejné – nedodržení deklarovaných hodnot, tedy klamání zákazníků nepravdivými údaji na obalech, a nesplnění požadavků platné legislativy,“ uvedla Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

V překladu to znamená, že spotřebitel často konzumuje méně masa, než si myslí (je uvedeno na etiketě) nebo náhražku v podobě separátu, o které vůbec neví. Obsah masa někteří výrobci šidí až o 20 procent. A pozoruhodné také je, že častým hříšníkem jsou privátní značky obchodních řetězců.

Jak se vyrábí separát:

Největším problémem je právě nižší než slibovaný obsah masa, který stojí za špatným hodnocením poloviny výrobků. „Největší rozdíl mezi slibovaným a skutečným masným podílem jsme zjistili u Tesco Herkulesu, kterému chybělo 20 procent masa. Zajímavé pro nás bylo zjištění, že celkem často výrobci nedodrželi deklaraci zhruba o 16 procent, šlo o lovecké salámy Krahulík, Masokombinát Polička, šunkový salám značky Tesco a Pork Luncheon Meat Guding,“ popsala Hoffmannová.

Na užití strojově odděleného masa (separátu) namísto masa ukazuje  nedodržení minimálního obsahu čistých svalových bílkovin a přítomnost cizích bílkovin. Jde o druhý nejčastější problém. 

Prokázaná přítomnost cizích bílkovin potrápila zejména šunkové salámy. Ve dvou z nich laboratoř objevila drůbeží protein, přičemž spotřebitel nebyl na jeho přítomnost etiketou upozorněn, byť to pravidla označování nařizují. Šlo o výrobky Albert Quality šunkový salám a Lidl/Pikok šunkový salám.

České = horší

Zatímco při testech všech ostatních druhů potravin činil podíl propadlíků 2,2 procenta, u uzenin propadlo 20 procent zboží jako nevyhovující. Rekord v počtu zjištěných nesrovnalostí drží loňský test šunkových salámů, ve kterém pohořelo 40 procent testovaných vzorků.

Kdo by čekal, že problém bude zejména u dovozů, mýlil by se. Jen tři hříšníci z 21 šizených výrobků pocházeli ze zahraničí, zbývajících 18 vyrobilo 12 významných zpracovatelů masa v České republice.

V roce 2014 jsme v redakci testovali šunkový salám. Podívejte se na výsledek:

14. října 2014

Dáváte si větší pozor při nákupu masných výrobků?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 12. října 2017. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 1087
Ne
Ne 80