Ministr životního prostředí Richard Brabec | foto: iDNES.cz

Životní prostředí nebude outsider, řekl Brabec k možnému slučování resortů

  • 4
Ministr životního prostředí Richard Brabec se ohradil proti kritice ekologických organizací, podle nichž podporuje sloučení jeho resortu se zemědělstvím. Při bilancování necelých čtyř let v čele úřadu uvedl, že jej bude předávat ve výrazně lepší stavu, než v jakém ho přebíral. Vyzdvihl záchranu miliard korun z evropských dotací a zahájení boje proti suchu.

„Máme dva úzce propojené resorty a stát je závislý na tom, zda se budou mít rádi ministři zemědělství a životního prostředí. S panem Jurečkou jsme navázali dobrý pracovní vztah. Do té doby to nefungovalo. V žádném případě by to nemohlo skončit tak, že se z agendy životního prostředí stane outsider,“ zdůraznil Brabec na středeční tiskové konferenci s tím, že případné propojení resortů bude vyžadovat dlouhodobé projednávání. Okamžité spojování tedy podle něj nehrozí.

Plán ANO na sloučení ministerstev kritizuje například Hnutí Duha, podle něhož by se tím ohrozilo zdraví všech obyvatel ČR i krajiny. „Na MŽP zůstávají do dalších let důležité úkoly. Například prosadit, aby se uhelné elektrárny podřídily novým limitům pro znečištění ovzduší či řádově zvýšit počet domácností, které se zbaví uhelného kotle či kamen. MŽP musí zajistit ochranu unikátní divoké přírody v národních parcích i mimo ně a motivovat obce k vyšší recyklaci odpadů,“ upozornil ředitel hnutí Jiří Koželouh.

Podle Brabce se jeho resortu podařilo zachránit až 18 miliard korun z Operačního programu životní prostředí 2007 až 2013. Během dvou let se vyčerpalo celkem 70 miliard.

„OPŽP pro období 2014 až 2020 je výrazně seřezán a máme k dispozici zhruba 70 miliard do roku 2020. Už dnes jsme přitom vyhlásili 90 výzev za 61,2 miliardy korun,“ dodal. Z toho se k evropským penězům dostane 3 401 projektů, které už mají schválené financování ve výši více než 30 miliard.

Díky tomu se realizují projekty na výstavbu 1 262 kilometrů kanalizace. Nově se také až 370 tisíc lidí dostane k dalším zásobám pitné vody. Vystaví se také zařízení pro recyklaci, separaci a svoz odpadů s kapacitou v součtu 137 tisíc tun za rok.

Brabec nestihl prosadit odpadové zákony. Čekají na příští vládu

V případě odpadů se podle ekologů Brabcovi nepovedlo zvýšit recyklaci. Podle ministra se ale podařila prosadit povinnost třídit biologicky rozložitelný komunální odpad a zavedl se zákaz skládkování recyklovatelného odpadu (více jsme o problematice skládkování psali zde). Na příští vládu navíc čeká připravený zákon o odpadech stejně jako zákon o výrobcích s ukončenou životností.

Ekologové Brabcovi také vytýkají, že nepředložil antifosilní zákon. „Říkám s plnou odpovědností, že (vládou přijatá) politika ochrany klimatu je lepší materiál, než je v zásadě bezzubý zákon podle britského nebo rakouského vzoru, který by byl deklaratorní,“ reagoval na kritiku Brabec. „Jsem skutečně přesvědčen, že uhlí jako zdroj pro vytápění postupně končí,“ uvedl.

Změnu ve stavebním zákoně jsme nechtěli, řekl Brabec

Brabec se vyjádřil také k omezení práv občanů, ke kterému podle ekologických organizací došlo v případě novely stavebního zákona. „Paragraf 70 je změna, kterou jsme nechtěli (více o ní zde). Bojovali jsme proti tomu poměrně intenzivně ve výborech Senátu i Sněmovny. Nepovažuju to za správné, byli jsme přehlasováni. Jsem připravený to změnit,“ uvedl. 

K úpravě by mohlo dojít díky novele zákona o ochraně přírody a krajiny, která se musí příští rok projednat v souvislosti se začleněním evropské legislativy o invazních druzích. 

„Ministr Brabec proti novele stavebního zákona nevystoupil ani v Poslanecké sněmovně, ani v Senátu a následně prosadil další omezení práv novelou zákona o EIA,“ upozornil ředitel Zeleného kruhu Daniel Vondrouš. Podle něj tak Češi poprvé od listopadu 1989 přišli o občanské právo připomínkovat stavby ve svém okolí. „Lidé už nesmí upozornit úřad na chybějící informaci či chybný podklad k jeho rozhodování,“ doplnil.

Změny v procesu posuzování vlivu staveb na životní prostředí EIA podle Brabce vyžadovala i Evropská komise. Česku hrozilo, že jinak přijde o 600 miliard korun v programovém období 2014 až 2020. Po několika novelách se celý proces zrychlil, doplnil ministr.

Brabec by rád pokračoval ve své práci i v dalším volebním období. Zatím však podle něj není možné předvídat, zda bude i po volbách pokračovat v čele ministerstva.

Ministr Brabec byl nedávno hostem pořadu Rozstřel:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video