Školáci si ničí záda. V Česku bezchybné brašny nedělají, říká odbornice

  • 74
Vadné držení těla či skolióza. Kvůli nevhodné aktovce anebo špatnému způsobu jejího nošení si mohou děti přivodit i onemocnění páteře. Odbornice ze Státního zdravotního ústavu Věra Filipová pro iDNES.cz vyjmenovala nejčastější chyby a ukázala, jak má vypadat ideální školní taška.

Vadné držení těla u dětí narůstá zejména při přechodu ze školky do základní školy. Tedy v době, kdy začínají nosit aktovku.

Kolik váží plné školní aktovky? Podívejte se na výsledky testu.

„Nejvíc přibývá kulatých zad a předsunutých hlav. Dětem odstávají lopatky a často si stěžují na bolest v bedrech. Musíme dávat pozor na to, jak děti chodí. Jestli rovně rostou, zda chodí vzpřímeně, nebo se naklánějí do strany, jestli mají předsunutou hlavu. Největší zátěži jsou děti vystaveny na prvním stupni základní školy,“ říká Filipová. 

Vůbec nejčastější, ale zároveň snadno napravitelnou chybou, je podle Filipové odlišně nastavený rozměr popruhů nebo jejich délka. Brašna by měla být vždy umístěna symetricky na středu zad.

Za těžké tašky si mohou děti často samy, shodují se ředitelé

„Rodiče délku popruhů často nekontrolují a dítě je mívá nastavené tak, že má tašku pomalu u kolen. Špatně nastavená délka popruhů přitom významně přispívá ke vzniku nebo ke zhoršení vadného držení těla,“ upozorňuje Filipová.

Další chybou, které se školáci často dopouštějí, je nošení tašky přes jedno rameno, což dělají hlavně starší děti. „Buď je jedno rameno výš než to druhé, nebo se dítě naopak snaží rameno zvedat. Při delší zátěži v tomto postavení může vzniknout skoliotické držení těla. A to pak, pokud trvá déle, přechází ve skoliózu páteře,“ říká odbornice.

Nosit plnou lahev s pitím v postranní kapse tašky také není vhodné. „Lahev školáka naklání na jednu stranu, na které jsou potom přetěžována záda,“ podotýká Filipová.

Podle ní kromě nevhodné brašny a způsobu jejího nošení leckdy není ideální ani školní nábytek. „My doporučujeme, aby v každé třídě byly minimálně dvě velikosti stolků a židlí a měnily se podle vzrůstu dítěte,“ říká odbornice.  

Obecně Filipová doporučuje sport. „Při nošení tašky záleží také na tom, jak je dítě svalově vybaveno. Větší děti mají vyvinutější svalový korzet a víc toho snesou. Doporučujeme všestranný sport. Když dítě sportuje, tak tu zátěž necítí tak silně jako dítě, které nesportuje,“ dodává.

Podle studie Státního zdravotního ústavu (SZÚ) z roku 2016 pravidelně a organizovaně sportuje 54 procent dětí, a to v průměru čtyři hodiny týdně. Nejvíc se sportu věnují devítileté děti. S věkem pak pohybová aktivita klesá - v sedmnácti už sportuje jen 37 procent. Pravidelně, ale bez docházení do kroužků, sportují dvě třetiny dětí. Studie SZÚ uvádí, že vadné držení těla mělo až 42 procent dětí.

Recept na ideální tašku

Podle Filipové se v České republice ideální aktovky nevyrábějí. „Když chci ukázat, jak má školní taška vypadat, objednám ji z Německa,“ říká. Jednu takovou donesla ukázat do redakce iDNES.cz. A jak by tedy měla ideální brašna vypadat?

„Tvar školní brašny by měl být podélný, měl by respektovat tvar zad dítěte. Taška by rozhodně neměla být širší než záda,“ říká Filipová. Vhodná taška má mít ergonomické prvky, které pomáhají ulehčit zátěž dítěti tím, že mají zepředu zapínací hrudní i bederní pás.

„Bederní pás by měl sedět na kyčelních kostech, čímž odlehčí zátěž z ramen a přenese ji na pánev, čili odlehčí celé páteři,“ dodává Filipová. Ideálně by v brašně měla být zadní kapsa na umístění svačiny, aby se lahev s pitím nedávala ke straně, ale do středu zad.

Vážili jsme, kolik kilo nosí děti na zádech. Podívejte se, jak to dopadlo:

Jak vypadá dobrá taška?

  • V první a druhé třídě by měla mít taška pevnější tvar, který umožňuje větší přehled nad učebními pomůckami.
  • Důležité je nepromokavé dno, které zabrání poškození pomůcek v mokru.
  • Další důležitou součástí jsou bezpečnostní prvky, aby bylo dítě lépe vidět.
  • Taška by měla dobře přiléhat k zádům.
  • Vzhled by neměl převažovat nad funkčností.
  • Velikost brašny by měla odpovídat tělesné stavbě školáka, neměla by být širší než ramena, vrchol by neměl přesahovat linii ramen, spodní část by neměla být níž, než je linie boků.
  • Taška by neměla přesahovat 10 % váhy školáka.
  • Nejtěžší učebnice by měly být co nejblíž k zádům.
  • Popruhy by měly být vyztužené a dostatečně široké.
  • Důležitý je také zapínací přední popruh pro lepší rozložení váhy. Popruhy se nesmějí dotýkat krku dítěte a jejich délka by měla být nastavena tak, aby brašna držela na středu zad.
    Zdroj: Státní zdravotní ústav
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue