Katalánci nejsou jako Baskové a ETA. Chtějí mír, říkají Češky v Katalánsku

  20:00aktualizováno  21:26
Ve chvíli, kdy se dostali do tohoto bodu, už jsou Katalánci připravení na cokoliv. Uvědomují si, že pokud se někdy opravdu odtrhnou od Španělska, přinese jim to spoustu administrativních problémů. Alespoň to říkají Češky, které ve španělském autonomním regionu žijí. Kritických slov k událostem zní v jejich výpovědích jen poskrovnu.
Zásah španělských bezpečnostních složek proti katalánskému referendu si vyžádal...

Zásah španělských bezpečnostních složek proti katalánskému referendu si vyžádal stovky zraněných. (1. října 2017) | foto: AP

„Volila jsem v Barceloně a když se budu držet faktů, odvolilo téměř 2,3 milionu lidí. Musíme počítat i s tím, že se některé hlasy nemohly spočítat, protože byly některé volební urny zabaveny španělskou policií. Z tohoto čísla hlasovalo 90 procent lidí pro nezávislost, což je dost vysoké procento,“ popsala pro iDNES.cz event manažerka Zuzana Čapková, která v Katalánsku žije už osmadvacet let.  

Španělský král ostře kritizoval lídry Katalánska

Španělský král Felipe VI. dnes v televizním vystoupení před národem ostře kritizoval lídry Katalánska za uspořádání referenda o nezávislosti této autonomní oblasti na Španělsku. Jejich čin označil za porušení ústavy, šlo podle něj o projev nepřijatelné neloajality.

Král v přímém televizním projevu zdůraznil, že katalánské vedení se dopustilo nezodpovědného chování a nejednalo podle práva a demokracie. Situaci v Katalánsku označil za velmi vážnou.

Ve zhruba šestiminutovém vystoupení král upozornil, že mu velmi záleží na udržení španělské jednoty. Stát podle něj musí v Katalánsku zajistit ústavní pořádek a vládu práva. Katalánští představitelé mimo jiné ohrozili ekonomickou stabilitu Španělska.

Domnívá se, že se oficiálním informacím katalánských úřadů dá věřit. „Přímo ve volebních místnostech se ověřovaly občanské průkazy, a to i elektronicky, což bylo poněkud zdlouhavé, protože v některých momentech nefungoval internet a muselo se to posouvat. Navíc se to nekontrolovalo na počítačích, ale pomocí mobilních aplikací. Katalánská vláda však byla velmi organizovaná a neměla zájem o to, aby někdo volil dvakrát nebo třikrát.“

Popisuje, že školy byly kvůli volbám nejen otevřené, ale organizovaly i šachové turnaje a dny otevřených dveří, aby volební víkend přečkaly a španělská policie je nenechala zavřít. A pro případ, že by jim vzala volební urny, měly připravené náhradní. „Byly schované na místech, o kterých věděli jen organizátoři, takže i když jim policie první urnu odnesla, po jejím odchodu vytáhli náhradní. Hlasy se sice ztratily, ale urna aspoň byla,“ líčí Čapková.

„Myslím si, že by bývalo jednodušší nechat lidi odvolit - jak říká španělská vláda - ‚ať si udělají tu svou šaškárnu‘ - než jim to zrušit. Mnoho lidí šlo volit na protest už kvůli tomu, co se dělo v ulicích. Znásobil se tak počet lidí, co volili pro nezávislost. Asi to ale nebylo velké procento lidí.“

Podotýká, že pro spoustu Katalánců zakázané referendum nebylo pouhým protestem pro protest. Šlo o jejich životní přesvědčení.

„Když před volební místností vidíte osmdesátileté lidi, kteří tam o holi sotva došli, a ostatní se zorganizují, aby tito staří lidé mohli volit jako první a nemuseli stát na ulici v dešti, a když pak vidíte, jak vycházejí z volební místnosti s pláčem, pochopíte, že je to o něčem jiném než o pouhém protestu. Je to pocit, který v nich dlouho přebýval,“ podotýká Čapková.

Hlavně v posledních sedmi letech je podle ní nezávislost pro Katalánce niterní téma. „Nezávislost Katalánska skončila roku 1714, kdy se spojilo se španělským královstvím. Dodnes je pro zdejší obyvatele září důležitý měsíc, protože 11. září 1714 Barcelona jako poslední podlehla španělským vojskům. Od té doby čekají a pořád chtějí nezávislost,“ vysvětluje Čapková.

V Katalánsku protestují desetitisíce lidí, veřejná doprava stojí

„Poslední statut autonomie byl podepsán v roce 1979, Katalánci se ho pak v roce 2006 snažili změnit, o čtyři roky později jim však španělský ústavní soud odpověděl zrušením návrhů a ještě větším omezením autonomie. Od té doby se to víc a víc vyhrocovalo. Původní myšlenka Katalánců přitom nebyla se oddělit, ale vzhledem k tomu, že se Španělskem neuměli dojít k nějaké dohodě, začalo stoupat procento lidí požadujících referendum a možnost se vyjádřit,“ pokračuje.

Starší Kataláncům policejní násilí z víkendu údajně připomnělo dobu diktátora Francisca Franca. „Tehdy byla katalánština zakázaná a střílelo se na ty, kteří na ulici mluvili katalánsky,“ vypráví Čapková s tím, že i mladí lidé mají myšlenku nezávislosti v sobě. „Včera zablokovalo jednu z hlavních tříd v Barceloně 300 tisíc studentů. A když jdou volit mladí lidé, kteří běžně o volby nemají takový zájem, je to na zamyšlení.“

KOMENTÁŘ: Ne zcela férové katalánské referendum

Podle jejího názoru si Katalánci uvědomují, do jakých administrativních komplikací by se dostali, pokud by se od Španělska skutečně odtrhli a stali se občany nového nezávislého státu. 

„Katalánská nátura je velmi zdrženlivá a opatrná. Jsou rozvážní a mají všechno promyšlené. Proto to ostatně všechno trvá tak dlouho, proto už tři sta let mírumilovným způsobem bojují o svou nezávislost,“ říká Čapková a srovnává Katalánce s Basky, kteří rovněž usilují o nezávislost na Španělsku. „Ti to řešili jinak - teroristickou skupinou ETA - a španělská vláda tam kvůli velmi hrubým útokům musela něco udělat. 

„Baskové ji tak dotlačili k tomu, že mají vlastní ekonomickou dohodu. Katalánci tímto způsobem bojovat nebudou. Ale když dospěli k tomuto bodu, jsou připravení na všechno. Vědí, že může nastat administrativní problém a že můžou vystoupit z Evropské unie. Je to skutečně bohatý region, Barcelona je na třetím místě světového žebříčku v počtu pořádaných kongresů a veletrhů. Cestovní ruch přináší mnoho peněz. Myslím si, že vědí, co dělají,“ domnívá se.

Všichni to neprožívají jen srdcem. Chtějí argumenty, říká Češka

V tom, že jsou Katalánci naproti běžným představám o Španělech-separatistech mírumilovný národ, s ní souhlasí i další Češka v Katalánsku, podnikatelka na mateřské dovolené Barbora Zindelová. 

„Myslím si, že mají právo se vyjádřit, a nevím, proč by za to měli být zbiti. Navíc, když to referendum stejně nemá právní váhu. Byla jsem v šoku z toho, co jsem viděla - ozbrojenci proti mladým a starým, proti ženám. To nebylo nutné a Katalánci si myslí totéž. Jsou rozčarovaní a šokovaní.“ 

Zindelová upozorňuje, že ne zdaleka všichni Katalánci se od Španělska chtějí odtrhnout. „Upozorňují na relevantní otázky - jak to bude s eurem, jak to bude s Evropskou unií, s celým hospodářským systémem. Spousta Katalánců jede srdcem a nejde to přes mozek, ale pak jsou tu ti, kteří to analyzují logicky a chtějí slyšet argumenty. V Katalánsku se žije dobře, nezaměstnanost tu tak vysoká není. Ale pokud se oddělíme, čeká nás cesta do neznáma. Nevíme, co bude,“ říká Zindelová.

Katalanista: Madridu ujely nervy, stoupenců nezávislosti teď přibude

Namítá však, že úterní manifestace a stávky je potřeba oddělit. „To byly protesty proti použitému násilí. Politici by si spolu měli sednout a jednat na základě nějakého dialogu a nemlátit lidi, kteří se tím pak ještě více zradikalizují.“

Totéž si myslí i asistentka notáře Blanka Pospíchalová, která v Katalánsku žije od roku 2002. „K napětí přispěla hlavně španělská centrální vláda v čele s panem Rajoyem (španělským premiérem, pozn. red.), který na Katalánce poslal vojenskou policii. Ta je měla brutálně zmlátit, když jediné, co ti lidé chtěli, bylo volit,“ říká s tím, že Katalánsko potřebuje pomoc Evropy. „To, že se EU dívá jiným směrem, není normální,“ dodává.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

V Baltimoru obří loď zbořila dálniční most. Selhal motor, kolos byl neovladatelný

26. března 2024  8:17,  aktualizováno  27.3 1:10

Aktualizujeme V Baltimoru na východním pobřeží Spojených států se v pondělí zřítil čtyřproudový silniční most, do...

Střelba, výbuchy a požár. Ozbrojenci zabili na okraji Moskvy přes 62 lidí

22. března 2024  18:41,  aktualizováno  23.3

Přímý přenos Nejméně 62 mrtvých, včetně dětí, a 146 zraněných si vyžádal ozbrojený útok v koncertním centru na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K útoku u Moskvy se hlásí Islámský stát, teroristé prchli v bílém renaultu

22. března 2024  22:04,  aktualizováno  23.3 7:01

K zodpovědnosti za útok v Krasnogorsku u Moskvy se na ruské sociální síti Telegram přihlásila...

ANALÝZA: Čtyři Tádžici svlékli Putina do naha. Ten musí něco udělat

25. března 2024

Premium Sotva týden poté, co si Putin zajistil páté prezidentské období, masakr v Moskvě rozbil moderní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Ukrajinci to nebyli.“ Islámský stát ukázal video z masakru u Moskvy

24. března 2024  14:47,  aktualizováno  17:17

Islámský stát (IS) prostřednictvím zpravodajské agentury Al-Amaq zveřejnil video z pátečního útoku...

V Tádžikistánu zadrželi devět lidí v souvislosti s teroristickým útokem v Moskvě

29. března 2024  13:32

Tádžické bezpečnostní složky tento týden zadržely devět lidí, kteří podle nich mají vazby na...

OBRAZEM: Přes deset ukřižovaných, další zbičovaní. Filipínci si připomněli smrt Ježíše

29. března 2024  13:11

Více než deset hluboce věřících lidí se na Filipínách nechalo přibít na kříž, aby na Velký pátek...

KOMENTÁŘ: Smrtelné hříchy strany lidové aneb proč je KDU-ČSL na dně

29. března 2024

Premium KDU-ČSL je nejvíce „nemocným mužem“ vládní koalice, její podpora zamrzla kolem dvou procent. Proč...

V Choťánkách na Nymbursku hořel rodinný dům, hasiči museli vynést tlakové lahve

29. března 2024  12:03

Škodu 1,5 milionu korun způsobil ve čtvrtek požár rodinného domu v Choťánkách na Nymbursku....

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...