VIDEO: Padesátiletý Akt. Podívejte se na videa s jubilujícími Cimrmany

  • 12
Přesně před padesáti lety měla v Malostranské besedě oficiální premiéru hra Akt. Tím odstartoval regulérní provoz Divadla Járy Cimrmana, které si už od loňského roku připomíná sérii milníků stojících na počátku divadla okolo Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka.

Čtvrtého října 1967 představili tehdy neznámí neherci při svém prvním veřejném vystoupení v pražské Malostranské besedě hru Járy Cimrmana Akt. Když pak Zdeněk Svěrák odemykal doma dveře, manželce řekl, že příště to bude lepší, protože už nebudou mít takovou trému. Ona mu odpověděla: „Neblázni, vy to chcete hrát ještě jednou?“ Oba tehdy netušili, že se Akt dočká více než 750 repríz a další dvě inscenace divadla z celkem patnácti přesáhnou tisícovku.

O tom, jak vznikl dodnes používaný model, kdy herci nejdříve uvedou seminář o autorovi a poté následuje samotná hra, promluvil Zdeněk Svěrák loni:

Vznikl tak ojedinělý fenomén. Takzvaní Cimrmani za půl století existence mimo jiné vytvořili patnáct dodnes uváděných her a tři filmy. Hlavně však vybudovali hravý svět, který inspiruje vtipálky po celé zemi. Sílu kultu dokládá i fakt, že se specifický humor souboru, často založený na jazykových hříčkách, s úspěchem povedlo převést do angličtiny. „Překladatelé museli hledat ekvivalenty, museli se pohybovat na půdě, kterou ten anglicky mluvící divák zná,“ popsal úskalí takového počinu sám Svěrák po jedné z premiér:

Ale jen angličtina nestačí, vlastní inscenaci hry Dobytí severního pólu předvedl před více než třemi lety nigerijský soubor Jos Repertory Theatre. Denní teploty v tehdy právě probíhajícím období sucha dosahovaly 38 °C a na jevišti v Abuje mohli diváci vidět improvizované sáně, lyže či sníh z polystyrenu. „Publikum se nejvíce bavilo u části, kde náčelník výpravy navrhuje sníst psy,“ hlásila tehdy zpráva českého velvyslanectví. Nejen Čecha Karla Němce si tehdy poprvé zahrál černoch:

K padesátému výročí uvedení Aktu nyní soubor společně s Českou poštou chystá novou Cimrmanovu známku. Na vzniku se výtvarně podílí výtvarník Jaroslav Weigel se synem Michalem. Své padesátiny však Divadlo Járy Cimrmana slaví už od loňského roku, v září 2016 totiž uplynulo půlstoletí od momentu, kdy poprvé padlo jméno slavného vynálezce v rozhlasové Nealkoholické vinárně U pavouka. Série loňských vzpomínkových akcí měla zastavení třeba i na Liberecku:

Dějiny divadla podrobně mapuje publikace Půlstoletí s Cimrmanem. Samotné divadlo pak na loňský podzim nachystalo speciální představení Psaní do nebe aneb 50 let Divadla Járy Cimrmana, které bylo věnováno zesnulému Ladislavu Smoljakovi a které čekala pouhá tři výjimečná uvedení: