Petr Mrázek v brance Detroitu | foto: AP

Mrázek přispěl k výhře Detroitu, Montreal zničil Ottawu devíti góly

• 7
Předposlední hrací den přípravy NHL bylo na programu deset zápasů. Z Čechů se nikdo do statistik nezapsal. Spokojený mohl být alespoň gólman Petr Mrázek, jenž na poslední pokus v přípravě konečně mohl oslavit výhru Detroitu.

Celky Toronta a Detroitu zakončily přípravu před novou sezonou vzájemným dvojzápasem, ve kterém se vždy radovali hosté. Nejprve v pátek Maple Leafs dobyli nový stánek Red Wings výsledkem 4:2 a v sobotní odvetě pro změnu i díky Petru Mrázkovi slavil Detroit 3:2 po samostatných nájezdech.

Z posledního utkání bohužel nejsou k dispozici detailní statistiky. Český gólman, jenž naskočil v přípravě celkově do čtyř partií a vítězně skončila až ta poslední, nastoupil od úvodní minuty a odchytal s pouze jednou inkasovanou brankou první polovinu řádné hrací doby, než jej za stavu 1:0 pro Toronto vystřídal Jared Coreau.

Hostům se podařilo skóre otočit trefami z 40. a 58. minuty. Ještě před vypršením řádné hrací doby ovšem Maple Leafs zachránil Dermott a za stavu 2:2 došlo až na nájezdy, které rozhodl hostující forvard Lorito. V obraně domácích se na závěr přípravy představil i testovaný rekonvalescent Roman Polák.

Z úvodních šesti zápasů v přípravě nevybojovali hokejisté Montrealu ani bod. Až v pátek konečně uspěli po výhře 3:1 nad Floridou a v sobotu se na start základní části naladili demolicí Ottawy jednoznačným skóre 9:2. Canadiens měli drtivou střeleckou převahu 40:17 a na ofenzivní smršti se podíleli hlavně tříbodoví útočníci Max Pacioretty (1+2), Brendan Gallagher (2+1) a Jonathan Drouin (0+3).

České duo v sestavě vítězů, Tomáš Plekanec (13:51, +/-: 0, 2 střely) a Aleš Hemský (11:58, +1, 1 střela), se do statistik nezapsalo. Jednička Senators, za které tentokrát nenastoupil mladík Filip Chlapík, Craig Anderson lovil ze sítě šest puků a střídající Mike Condon inkasoval třikrát.

Minnesota si poradila s Dallasem jasně 5:1. První hvězdou utkání byl vyhlášen centr domácích Eric Staal, autor dvou branek a jedné asistence. Druhou a třetí formaci Stars vedli Češi Martin Hanzal (16:44, -2) a Radek Faksa (14:05, -1, 1 střela).

Tampa Bay uspěla 3:2 po prodloužení na ledě finalistů posledního Stanley Cupu z Nashvillu, když u všech jejich branek figuroval ruský útočník Nikita Kučerov (1+2). Ondřej Palát (17:18, +/-: 0, 2 střely) nastoupil na křídle třetí pětky, obránce Andrej Šustr nebyl v sestavě.

Fotbalovým výsledkem 1:0 skončila partie mezi Chicagem a Bostonem. Jediným střelcem byl zkušený Patrick Sharp, jenž v 52. minutě trestal faul hostujícího Jakuba Zbořila (18:10, +/-: 0, 1 střela). Ten byl při absenci odpočívajících útočných hvězd Davida Krejčího s Davidem Pastrňákem jediným Čechem v sestavě Bruins. Blackhawks naopak v obraně nasadili i české reprezentanty Michala Kempného (15:49, +/-: 0) a Jana Ruttu (16:35, +/-: 0, 4 střely), kteří přispěli brankáři Corey Crawfordovi (38 zákroků) k vychytané nule.

Finský kanonýr Patrik Laine dvěma zásahy udržel Winnipeg ve hře na ledě Calgary, které o svém konečném úspěchu 3:2 rozhodlo až v samostatných nájezdech. Jako jediný se v nich prosadil Sean Monahan. Výhru s Flames slavil i útočník Michael Frolík (15:03, +/-: 0, 2 střely). Naopak do nájezdů nedospěl souboj Los Angeles s Anaheimem, když ve třetí minutě prodloužení ukončil bezbrankový stav domácí bek Jake Muzzin. Jediným českým zástupcem v utkání byl forvard Ducks Ondřej Kaše (12:37, +/-: 0, 1 střela).

Tomáš Hertl (16:14, -1, 1 střela) musel skousnout porážku San Jose 0:4 s Arizonou, o jejíž góly se podělili Derek Stepan a Brendan Perlini. Obránce Radim Šimek do zápasu za Sharks nenastoupil. Nulu za Coyotes vychytal Louis Domingue, kterému ze střídačky kryl záda Marek Langhamer. Venkovní výhru s nulou slavil i útočník Lukáš Sedlák (10:17, +/-: 0, 1 střela), jehož Columbus dobyl 3:0 domácí arénu Pittsburghu v sestavě i s Crosbym a Malkinem.

NHL, přípravné zápasy

Pittsburgh - Columbus 0:3 (0:2, 0:0, 0:1)
17. Calvert, 18. O. Bjorkstrand, 51. Panarin.

Toronto - Detroit 2:3 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0)
9. Fehr, 59. Dermott - 58. a rozhodující sam. nájezd Lorito, 40. M. Rasmussen. Brankář Petr Mrázek (Detroit) odchytal 30 minut, inkasoval jednou z 21 střel a měl úspěšnost zákroků 95,24 procenta.

Montreal - Ottawa 9:2 (3:1, 1:0, 5:1)
12. a 43. Gallagher, 48. a 51. De la Rose, 20. Galchenyuk, 20. A. Shaw, 22. S. Weber, 43. Pacioretty, 54. Mete - 1. Turris, 46. Mark Stone.

Minnesota - Dallas 5:1 (0:0, 2:0, 3:1)
41. a 55. E. Staal, 22. M. Koivu, 28. Ch. Coyle, 59. M. Foligno - 48. B. Ritchie.

Nashville - Tampa Bay 2:3 v prodl. (1:1, 0:1, 1:0 - 0:1)
11. Salomäki z trestného střílení, 57. Colton Sissons - 6. a 34. Killorn, 62. Kučerov.

Chicago - Boston 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)