Konopí zlegalizujeme a zdaníme, řekl předseda Pirátů v Rozstřelu

  • 809
Česká pirátská strana má podle některých předvolebních průzkumů reálnou šanci dostat se poprvé do Sněmovny. V jejím programu je prosazení přímé demokracie nebo legalizace a zdanění prodeje marihuany. V pořadu Rozstřel o tom mluvil předseda Pirátů a lídr jejich středočeské kandidátky Ivan Bartoš.

Piráti se ve svém programu zavazují prosadit rozsáhlejší formu referenda. „Piráti vnitřně fungují na principech přímé demokracie. V našem návrhu je přímá volba hejtmanů, primátorů nebo starostů. Má to Slovensko nebo státy Německa. Přímá demokracie umožňuje člověku podílet se na tom, co se kolem něj děje. Ale není to tak, že bychom chtěli zavádět švýcarský systém,“ vysvětlil Bartoš.

Bartoš zároveň v Rozstřelu odmítl, že by Piráti v budoucnu prosazovali všelidové hlasování o vystoupení České republiky ze Severoatlantické aliance. „Tohle téma není na stole a Piráti by takovéto referendum nepodpořili,“ upozornil.

Poukázal i na záměr Pirátů zlegalizovat a zdanit prodej marihuany. „Je to pragmatický až konzervativní přístup v problematice konopí. Například v Coloradu tím vyřešili problém s nelegálním trhem, ale zároveň lidem vrátili peníze na daních, protože vybrali více peněz,“ vysvětlil.

Předvolební Rozstřely

Server iDNES.cz přináší v diskusním pořadu Rozstřel předvolební rozhovory se zástupci jednotlivých stran. Šéfredaktor MF DNES Jaroslav Plesl už debatoval s Františkem Ringem Čechem (SPO), Jakubem Jandou (ODS), Richardem Brabcem (ANO) nebo s Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) (záznamy rozhovorů můžete sledovat zde).

„Druhá věc je zneužívání látek nezletilými. V případě prodeje konopných produktů by to bylo stejné jako s prodejem alkoholu. Prodejci mají zájem pokračovat v obchodu, a tak si dají pozor, komu ty látky prodávají. Nechtějí dostat likvidační pokutu,“ dodal s tím, že legální obchod by vyřešil zneužívání konopí nezletilými.

Bartoš hlavní programové body Pirátů shrnul také v osobním profilu. „Technologie, které máme nyní k dispozici, nám mohou úžasně pomáhat a ve finále všem lidem ulehčit život. Nesmí se ovšem stát nástrojem digitální totality,“ uvedl například.

Volební potenciály nám nahrávají, věří Bartoš

Zatímco ve sněmovních volbách v roce 2010 Piráti získali pouze 0,80 % hlasů, o tři roky později už to bylo 2,66 %. V současnosti jim průzkumy předpovídají výsledek kolem 6 procent, což by stačilo k zisku poslaneckých křesel (více čtěte zde a zde).

„Je vidět, že pětiprocentní klauzule není vnímaná jako problém v souvislosti s Českou pirátskou stranou a podařilo se nám naší prací i v rámci kampaně překonat tento psychologický práh. Navíc se ukazuje, že náš původní cíl, tedy desetiprocentní úspěch ve volbách do Sněmovny, je reálný,“ uvedl minulý týden pro iDNES.cz Bartoš, jehož strana nedávno zveřejnila předvolební spot postavený na kritice vládních stran (více čtěte zde).

Bartoš: Čtyři roky chceme být v parlamentu velmi ostrou opozicí

„Strašně záleží na tom, jestli lidé přijdou k volbám a zda naplní náš potenciál,“ dodal v pořadu Rozstřel.

„Za osm let naší existence jsme se stali systémově standardní stranou, která ovšem kritizuje zaběhnutý systém politických stran. Začali jsme o dva roky dříve, než s tou kritikou přišlo hnutí ANO. Pokud máte v takovém systému defekty, snažíme se je transparentním způsobem napravit,“ vysvětlil předseda strany.

Bartoš studoval v Ústavu informačních studií a knihovnictví na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V dalším studiu se zabýval informační vědou, databázovými systémy a informačními službami internetu. V České pirátské straně působí od jejího vzniku v roce 2009. Jako DJ a zpěvák kapely Nohama napřed se věnuje i hudbě.

Celý záznam Rozstřelu s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue