Horst Seehofer (vlevo) a Angela Merkelová. Najdou po volbách společnou řeč v otázce uprchlíků? | foto: Profimedia.cz

Merkelová má další problém, partnerská CSU prosazuje strop pro migranty

  • 231
Jednou z největších překážek v koaličním vyjednávání v Německu může být paradoxně nejbližší spojenec Angely Merkelové - bavorská CSU. Ta se chystá na zemské volby a musí rychle přilákat zpět voliče od AfD. Zřejmě bude požadovat horní hranici pro příjem běženců, což Merkelová odmítá. Najdou dlouholetí partneři společnou řeč, nebo se rozejdou?

Nedělní volby do Bundestagu skončily pro Křesťanskodemokratickou unii (CDU) jedním z nejhorších výsledků v historii. Podobně na tom byla sesterská Křesťansko-sociální unie Bavorska (CSU). Právě nelichotivý výsledek bavorské partaje může být dalším zádrhelem pro formování funkční koalice se Zelenými a Svobodnými demokraty (FDP)

Merkelová musí spojit nespojitelné. Německo čeká dlouhá cesta ke koalici

CSU přišla v Bavorsku o hlasy zejména na úkor Alternativy pro Německo (AfD), která přilákala konzervativní část její voličské základny.

CSU za odlivem voličů vidí příliš vstřícnou uprchlickou politiku Angely Merkelové. „Pro přijímání uprchlíků v Německu musí být stanoven jasný horní limit,“ velí lídr kandidátky CSU Joachim Herrmann. Jeho partaj ostatně jasné vymezení migrační limitů požaduje už dva roky. Merkelová se však vždy stavila proti, podobně jako případní koaliční partneři z FDP a Zelených.

CSU se rovněž nezamlouvá, že odlákáním jejích voličů se do Spolkového sněmu dostala AfD, která je považována za krajně pravicovou stranu. „Pravicoví populisté a extremisté se dostali do německého parlamentu,“ konstatoval kriticky po volbách náměstek předsedy strany Manfred Weber.

Krize tradičního partnerství?

Vysoce postavení členové CSU v bavorském parlamentu se už nechali slyšet, že CDU s nimi bude muset jednat jako s jakýmkoli jiným koaličním partnerem. CDU Angely Merkelové a CSU bavorského premiéra Horsta Seehofera tradičně kandidují v rámci jednoho uskupení. CSU sestavuje kandidátku pouze v Bavorsku, CDU ve zbytku spolkových zemí.

Volby v Německu vyhrála Merkelová s CDU. Slaví i krajně pravicová AfD

Za sedmdesát let spojenectví se toto politické partnerství nikdy neotřásalo tak, jako po otevření hranic uprchlíkům v roce 2015. Spor ohledně migrační politiky však daly obě partaje během voleb stranou. Merkelová CSU přislíbila, že téma opět otevře po sestavení vlády. Z CSU nyní zaznívají hlasy, že je čas na dodržení slibu.

Jeden ze členů CSU, který si nepřál být jmenován, pro server Politico uvedl: „Když přítelkyni slíbíte, že jí budete vždycky věrný, a když se vezmete, tak jí sdělíte, že život je kompromisech, tak to asi nebude příliš dobře fungovat.“ Sdělení metafory je jasné a ukazuje, že CSU může být paradoxně nejméně předvídatelným koaličním partnerem Merkelové.

Boj o konzervativní voliče

CSU se obává, že Merkelová bude raději plnit požadavky Zelených a FDP a na konzervativní programové body bavorské partaje zapomene. CSU přitom hraje o čas, už příští rok čekají Bavorsko zemské volby. S jedinou výjimkou CSU od šedesátých let minulého století vždy obsadila více než padesát procent křesel.

KOMENTÁŘ: Německou politikou se prohnal vítr, který zpřevracel, co se dalo

V nedělní volbách CSU ztratila oproti předešlému hlasování více než deset procent hlasů. Seehofer po neúspěchu v bavorském parlamentu čelil výzvám k rezignaci. On se však odpovědnost snaží svalit na vedení CDU. Na prvním povolebním setkání CDU/CSU v Bundestagu si vysloužil potlesk po výroku, že strana by se měla opět stát domovskou partají hluboce konzervativních voličů.

Změna směru podle CSU musí přijít zejména kvůli tomu, že strana přišla i se svou sesterskou partají o velkou porci hlasů na úkor AfD. Ta přitom svou politiku postavila na rázném omezení uprchlické krize.

Merkelová je však v tomto ohledu postavena před složitou otázku. Změnou směru by ustoupila ze svého dosavadního vstřícného přístupu k přistěhovalcům, pokud však bude dál prosazovat politiku otevřených dveří, může v krajním případě přijít o letitého bavorského partnera.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video