Protest pražských taxikářů na ruzyňském letišti proti šoférům Uberu (18. 9. 2017). | foto: Dan Materna, MAFRA

Pražské taxikáře čeká větší boj, po Uberu míří na letiště další konkurent

  • 495
Na tento týden ohlásili pražští taxikáři protestní jízdu českou metropolí. Cítí se totiž dotčení tím, že na letiště Václava Havla jezdí i řidiči od společnosti Uber, kteří jim berou zákazníky. Cesty na pražské letiště přitom nyní zintenzivní i další podobná platforma – český taxi startup Liftago.

Liftago zahájilo spolupráci s cestovní kanceláří Trip.market a každý z jejich zákazníků nyní dostane k letence 200korunový kredit do aplikace Liftago. Ten obdrží ve formě unikátního kódu přímo ke své letence od zákaznického servisu Trip.marketu a uplatnit slevu na jízdné je možné zadáním kódu do mobilní aplikace Liftago před cestou. Po dokončení jízdy se částka automaticky odečte od celkové sumy.

Proč Uber tak děsí taxikáře?

Ředitel společnosti Trip.market Vít Rosberg odhaduje, že kredit využijí až tisíce lidí měsíčně. A dá se předpokládat, že většina z nich jej použije na cestu z nebo na letiště Václava Havla, kde už nyní planou emoce pražských taxikářů kvůli řidičům Uberu. Ty se snažili před pár dny přímo na letišti fyzicky napadat a jednomu z nich dokonce rozbili čelní sklo jeho vozu.

Zástupci pražských taxikářů tvrdí, že v případě služeb typu Uber jde o nerovné postavení, protože oni nemusí mít stejné vybavení a zkoušky, jako klasičtí taxikáři s licencí. Chtějí proto, aby to pražský magistrát vyřešil a do pátku dali primátorce Adrianě Krnáčové ultimátum. Protože se nic nestalo, chystají protestní jízdu Prahou.

Uber se snaží vyžehlit problémy v Londýně

Krnáčová taxikáře varovala, že proti nim tentokrát Praha zasáhne a zároveň připomněla, že magistrát může řidiče pouze kontrolovat, zákon může změnit jen ministerstvo průmyslu a obchodu. To by mělo upřesnit pravidla sdílené ekonomiky, kterou Uber využívá. V některých evropských metropolích už služby Uberu omezili, naposledy mu v Londýně neprodloužili licenci.

Liftago: Slušní řidiči jezdí s pootočeným kloboukem

Liftago považuje situaci za absurdní a podle zakladatele služby Ondřeje Krátkého ve sporu nezaznívá, že existují také slušní profesionální řidiči, kteří nabízí stejnou službu jako ilegální platformy, avšak ne v rozporu s vyhláškou. Stovky slušných taxikářů se tak pod záštitou Liftaga spojily a rozhodly se svůj nesouhlas vyjádřit pootočením “taxi klobouku” (svítilny taxi). 

„Podle této odlišnosti poznáte profesionálního řidiče, který podporuje digitální ekonomiku, nebojí se hodnocení zákazníků a legální konkurence ostatních řidičů,“ tvrdí Krátký. Liftago legálně propojuje více než 200 000 pasažérů a zhruba 1500 profesionálních řidičů.