Obhájci z případu srážky rychlíků podali stížnost k Ústavnímu soudu

  • 3
Soudní projednávání srážky rychlíků, která se předloni stala u Horažďovic na Klatovsku, zbrzdil nečekaný krok obhájců obou obžalovaných. Podali stížnost k Ústavnímu soudu a naznačili, že jim vadí, že příbuzný žalobkyně pracuje na Správě železniční dopravní cesty.

„Ústavní soud si už vyžádal dozorový spis od státního zastupitelství,“ uvedla státní zástupkyně v úterý u klatovského okresního soudu, kde mělo pokračovat projednávání případu.

Stížnost obhájců ho ale zastavila a zatím není jasné, kdy bude znovu pokračovat. Záležet bude i na tom, jaké stanovisko Ústavní soud ke stížnosti zaujme a zda si vyžádá i kompletní soudní spis.

Advokáti obžalovaných nechtěli mluvit o detailech, proč stížnost podali. Jen naznačili, že blízký příbuzný státní zástupkyně pracuje ve Správě železniční dopravní cesty (SŽDC), která zajišťuje provoz na železnici. Obžalovaní byli v době srážky také zaměstnanci SŽDC.

Podle spisu nehodu se šestnácti zraněnými zavinili signalista Antonín Špídl a výpravčí Ladislav Vlasák, kteří spolu špatně komunikovali v době, kdy kvůli poruše nefungovalo zařízení na počítání náprav vlaků.

Tak se podle obžaloby stalo, že signalista přehodil výhybku pod projíždějícím rychlíkem. Celý poslední vagon a zadní podvozek předposledního vozu se při výjezdu z nádraží dostaly na nesprávnou kolej a narazily do druhého rychlíku čekajícího na vedlejší koleji k povolení vjezdu do nádraží (psali jsme zde).

Srážka vlaků u Horažďovic

Advokát Karel Baborák je přesvědčený, že srážka rychlíků byla důsledkem systémové chyby. Uvedl, že podle změny staničního řádu platné v době nehody nebylo jasné, kdo z obžalovaných byl za co odpovědný.

Stanice Horažďovice-předměstí v té době procházela kompletní rekonstrukcí, při které se také přesouvaly některé výhybky.

Soud vyslýchal všechny pracovníky SŽDC, kteří tehdy staniční řád zpracovali a schválili. Ti tvrdili, že v dokumentu nezjistili závady, proto ho každý z nich podepsal. Podle nich zodpovědnost obžalovaných byla jasně daná.

Vypovídal i systémový specialista a dopravní kontrolor ze SŽDC, který tehdy na horažďovickém nádraží zajišťoval i záznam služebních telefonátů mezi oběma obžalovanými.

„Výpravčí neřešil poruchu a neřešil stav nekázně na pracovišti. Ze záznamů je například jasně slyšet, že tam bylo puštěné radio. Výpravčí si dělal legraci ze signalisty. V tom vidím chybu ve špatné práci vedoucího směny,“ prohlásil dopravní kontrolor. Obžalovaným hrozí až osmileté tresty.

Srážka rychlíků u Horažďovic (4. srpna 2015)