Místo na Karlově mostě, odkud zřejmě spadl do Vltavy herec Jan Tříska. (25....

Místo na Karlově mostě, odkud zřejmě spadl do Vltavy herec Jan Tříska. (25. září 2017) | foto:  František Vlček, MAFRA

Polákům jsme v záchraně Třísky rozhodně nebránili, říká lodní společnost

  • 123
Provozovatelé lodi, ze které dva polští záchranáři skočili pro Jana Třísku do Vltavy, odmítají, že by jejich záchranné akci bránili. Muži prý chtěli do vody skočit už v době, kdy loď teprve manévrovala k herci. Navíc z nebezpečného místa a po požití alkoholu. Posádka také netušila, že jde o profesionály.

„Co nejdůrazněji odmítáme nařčení polských pasažérů, že posádka Labe jim snad jakýmsi způsobem bránila tonoucího zachránit. Ve skutečnosti jim zabránila skočit do vody z horní paluby v okamžiku, kdy loď k tonoucímu manévrovala. A to z toho důvodu, že by tím ohrozili sebe i samotnou záchrannou akci,“ uvedl pro iDNES.cz jednatel Prague boats Jan Hamza.

PORTRÉT: Na okamžik ano a natrvalo ne, říkával Jan Tříska

Podle Hamzy bylo nejdříve pro posádku obtížné tělo na vodě spatřit vzhledem k úhlu pohledu kabiny kapitána.

A protože posádka netušila, že jde o muže, kteří jsou k záchráně na vodě vycvičeni, Poláky se snažila zastavit i s ohledem na jejich zdraví.

„Hrozilo prochladnutí a skok z horní paluby do vody byl nebezpečný,“ podotkl Hamza.  Posádka navíc měla o cestující obavy vzhledem k tomu, že turisté předtím pili alkohol.

„Jsme polským pasažérům vděčni za jejich pomoc po vytažení tonoucího z vody, kdy velice výrazně pomohli s jeho oživováním, nutno však říci, že v první části záchranné operace bohužel snahy o záchranu spíše komplikovali,“ dodal Hamza.

OBRAZEM: Podívejte se na role Jana Třísky

Vysvětlení příčiny pádu herce Jana Třísky zatím stále není jasné. Policistům se zatím přihlásil jen jeden svědek.

„Obdrželi jsme pouze informaci od jednoho svědka, který ovšem prověřování události nikam neposunul,“ řekl mluvčí policie Tomáš Hulan a doplnil, že ačkoli se v médiích objevuje několik údajných svědků, jim se nikdo další nepřihlásil.

Tříska vylezl na most několikrát

Podle výpovědi muže, který pracuje na Karlově mostu jako ostraha, si Jan Tříska na zábradlí mostu sedl několikrát. Nejprve ho z okraje mostu chtěla dostat žena procházející kolem a asi dvacet minut před nešťastnou událostí s ním mluvil člen ostrahy.

„Nejdříve ho měl za cizince a žádal ho, aby slezl. Pan Tříska se zeptal proč. Ochranka mu vysvětlila, že se jedná o chráněnou kulturní památku a pan Tříska slezl a omluvil se. Ochranka pak šla dál směrem k Staroměstské mostecké věži,“ uvedl Roman Kotrč ze Sdružení výtvarníků Karlova mostu, kterým ochranka na mostu podléhá.

Během rozhovoru podle Kotrče nic nenasvědčovalo tomu, že by chtěl Tříska do Vltavy skočit. Zřejmě až třetí výlez na zábradlí mostu byl osudový.

Neplánoval, že někdy umře. Herečtí kolegové vzpomínají na Jana Třísku

Přestože se ochranka snaží podobným incidentům zamezit, ročně z mostu podle Kotrče skočí nebo spadnou maximálně dva lidé. Největším rizikem je podle něj nízká voda. Kromě plavebních kanálů pod oblouky Karlova mostu je Vltava hluboká jen 50 až 70 centimetrů.

Jan Tříska do Vltavy spadl v sobotu okolo čtvrté hodiny odpoledne. Příčiny jeho pádu zatím nejsou jasné a ačkoli policie vyloučila sebevraždu, nedisponuje dostatkem informací ani záběrů z kamer. Proto v pondělí požádala případné svědky události o pomoc (více zde).

25. září 2017