Papež František | foto: Reuters

Šíříte kacířské myšlenky, osočili konzervativní kněží papeže Františka

  • 459
Na šedesát konzervativních katolických kněží, teologů a věřících se otevřeně postavilo reformním myšlenkám papeže Františka. V dopise, který mu poslali, jej obviňují z propagace kacířských myšlenek. Nařčení papeže z podpory hereze se přitom v náboženských kruzích naposledy objevilo v roce 1333.

Dopis (text v angličtině najdete zde) byl do rukou papeže doručen 11. srpna, uvedla stanice CNN. Kromě kritického textu obsahuje i čtyřicet podpisů představitelů kléru, teologů a věřících. Později se k nim připojilo dalších dvaadvacet. V sobotu organizátoři o dopisu poprvé informovali veřejnost. V tiskové zprávě tvrdí, že „mluví za mnoho věřících“.

Kacířství

Hereze, kacířství či blud označuje původně takový teologický názor, který „volí“ nebo si „vybírá“ určitý odlišný pohled, který je neslučitelný s obecnou vírou dané církve. Zastánce hereze je touto církví označován jako heretik, kacíř či bludař. 

Církev předpokládá, že hereze je překážkou spásy, že kacíř bude věčně zatracen, pokud Bůh ve své nekonečné milosti nerozhodne jinak. Za prvního popraveného heretika lze považovat španělského mnicha Priscilliana z Avily

Ve středověku byla zřízena inkvizice, která vyhledávala kacíře. Zatvrzelí nebo znovu upadlí kacíři byli vydáváni světské moci k potrestání. Hereze byla totiž kodifikována světskou mocí jako zločin a obvykle za něj byl stanoven trest smrti upálením. Při vyšetřování kacířství byly oběti často nuceny k přiznání nelidským zacházením, včetně mučení.

Zdroj: Wikipedia

Zdůraznili, že papeže Františka rozhodně nepovažují za kacíře. Tvrdí však, že se dopustil sedmi kacířských návrhů ohledně manželství, mravního života a přijetí svátosti.

„Zákony církve říkají, že kompetentní osoby v církvi nemohou mlčet, když některý z pastorů vede věřící na scestí,“ uvádí dopis. Jeho autoři na závěr Františka žádají, aby své myšlenky poupravil v souladu s tradičním církevním učením. 

Nařčení hlavy římskokatolické církve z šíření kacířských myšlenek zaznělo naposledy v roce 1333, kdy se s podobným odporem potýkal papež Jan XXII.

Radost lásky pod palbou kritiky

Kritiky rozohnil papežův dokument z loňského roku s názvem Amoris laetitia (Radost lásky). „Je důležité, aby rozvedení lidé, kteří žijí v novém svazku, věděli, že jsou součástí církve, že nejsou exkomunikováni,“ píše se mimo jiné ve 260stránkovém dokumentu, který obsahuje devět kapitol a kromě rozvodů a nových manželství se týká i programů předmanželské přípravy či výchovy dětí.

V dokumentu, který se rodil přes dva roky na základě konzultací dvou synod, se také říká, že církev by již neměla „házet kamenem“ na ty, kteří přestali žít podle ideálu evangelia týkajícího se sňatků a rodiny. 

Papež se v doporučení dotkl též postavení homosexuálů, kteří by podle něj měli být respektováni, ale zároveň zopakoval stanovisko církve, že nejsou „absolutně žádné důvody“ pro to, aby se registrovaná partnerství dávala na stejnou úroveň jako heterosexuální svazky (dokument v češtině najdete zde).

František čelí vzdoru konzervativní římskokatolické větve v podstatě od zvolení do čela církve v březnu 2013. Loni čtveřice kardinálů papežovi vytýkala stejné názory, jaké se objevily v aktuální otevřeném dopise. Papež na otevřenou kritiku ze strany konzervativců dosud nikdy veřejně nereagoval.

Konzervativní signatáři

Lepší ateista než pokrytecký katolík, ťal papež do vlastních řad

Otázkou zůstává, jak velkou váhu dopis má. Žádný signatář nepatří do nejvyšších kruhů římskokatolické církve. K nejprominentnějším se řadí Bernard Fellay, biskup tradicionalistického Kněžského bratrstva sv. Pia X. Fellay byl svého času exkomunikován z církve, papež Benedikt XVI. však lednu 2009 exkomunikaci zrušil. Názorové směřování Svatého stolce a Kněžského bratrstva sv. Pia X však zůstalo rozdílné. Zajímavé je, že se Fellay přidal ke kritikům papeže Františka. V uplynulých letech se totiž dostal pod palbu kritiky od členů bratrstva kvůli přílišné náklonnosti k současné hlavě církve.

Dopis podepsal rovněž Ettore Gotti Tedeschi, někdejší prezident Vatikánské banky či profesor na Oxfordské univerzitě Joseph Shaw, uvádí The Catholic World Report. „Papež je možná rozhodnutý, že na dopis nebude reagovat. Musíme celý tenhle problém dostat k lidem, kteří na něj mohou tlačit. Pokud je přesvědčíme, že papež dělá chybu, bude to pokrok,“ tvrdí Shaw.

VIDEO: Malá Američanka rozesmála papeže, sundala mu bílé solideo

K dopisu se přidali také dva Češi – Petr Dvořák z Filozofického ústavu Akademie věd a Lukáš Novák z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Otevřený dopis konzervativních duchovních a věřících však na směřování papežova učení zřejmě nebude mít velký vliv. „Možná poskytne argumenty webům, které se staví proti Františkovi, nebo povzbudí odpůrce papeže v řadách kněží. Pokud se ale podíváme na průzkumy, většina věřících má Františka ráda,“ vysvětluje profesor církevních dějin na Seton Hall University v New Jersey Robert Wister.

Dodává, že věřící ve Františkovi vidí soucit, který podle nich v církvi chybí. „Zároveň jim dává pocit, že rozumí skutečným problémů tohoto komplikovaného světa,“ tvrdí Wister.

Papež se letos v září zranil při cestě papamobilem:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video