Ottawský brankář Mike Condon sleduje jak se hráči New Jersey radují z gólu...

Ottawský brankář Mike Condon sleduje jak se hráči New Jersey radují z gólu Pavla Zachy (čtvrtý zprava). | foto: AP

Zacha výrazně podpořil kanonádu New Jersey, Pastrňák byl u dvou gólů

• 7
Jednoznačným výsledkem 1:8 skončila pondělní konfrontace Ottawy s New Jersey. Na triumfu hostů se bilancí (2+1) podílel i český útočník Pavel Zacha. Poprvé v přípravě o sobě dal výrazně vědět David Pastrňák, jenž byl u dvou gólů (1+1) Bostonu. Mladík Filip Chytil asistoval u vítězné branky Rangers z prodloužení.

Po třech výhrách Ottawa v přípravě poprvé padla a hned jednoznačným výsledkem 1:8. Utkání se hrálo v rámci propagace ligy „KraftHockeyville“ mimo arény NHL v O’Leary Community Sports Centre a New Jersey o svém triumfu rozhodlo už v zahajovací třetině, kterou vyhrálo rozdílem pěti branek.

Velkou zásluhu na tom měl český útočníkPavel Zacha, který ve 4. minutě vstřelil pozdější rozdílový gól Devils a v 11. minutě náskok navíc i navyšoval. Ve druhé dvacetiminutovce pak ještě asistoval u jedné ze dvou branek Johna Quennevilla. Za skvělý výkon byl Zacha, centr elitní formace s křídly Hallem a Palmierim, zvolen první hvězdou utkání před svými rovněž produktivními parťáky Quennevillem (2+0) a Marcusem Johanssonem (1+3). V dresu Senators drtivému skóre čelil i nováček Filip Chlapík.

New Jersey s využitím širšího kádru ve stejný den odehrálo ještě jeden zápas, ve kterém podlehlo 0:3 Islanders. Na rozdíl od Zachy, který se bodově prosadil i v předchozích partiích Devils v přípravě, se v pondělí poprvé výrazně připomněl po podpisu nové lukrativní smlouvy David Pastrňák (17:53, 1+1, +1, 5 střel).

Také on byl zámořskými novináři zvolen první hvězdou zápasu, když k vítězství Bostonu 4:2 nad Chicagem přispěl dvěma body (1+1). Havířovský rodák už po 52 vteřinách hry otevíral skóre a ve třetí třetině pak ještě v přesilovce asistoval u pojistky z hole Patrice Bergerona.

Pastrňák nastoupil na křídle druhé formace s Beleskeym a Spoonerem, jeho tradiční parťák David Krejčí tentokrát do zápasu nezasáhl.

Za Chicago se představili obránce Jan Rutta (21:54, +/-: 0, 3 střely), jenž byl nejvytíženějším hráčem hostů, a post prvního centra si vyzkoušel David Kämpf (17:51, +1, 1 střela).

Velké důvěře se v kempu Rangers nadále dostává teprve 18letému mladíkovi Filipu Chytilovi (17:57, 0+1, +1, 4 střely). Proti Philadelphii v pondělí vedl druhou formaci s křídly Bučněvičem a Nashem. Při své premiéře v přípravě 20. září Chytil rozhodl prodloužení proti New Jersey a také v souboji s Flyers se zasloužil o vítěznou akci z nastavení. Tentokrát si jen roli střelce prohodil za asistenta, když o konečném výsledku 3:2 pro Blueshirts rozhodl zkušený obránce Ryan McDonagh.

Celý zápas za New York odchytala jednička Henrik Lundqvist (kryl 37 z 39 střel), český gólman Ondřej Pavelec byl připraven na střídačce. To Philadelphia do zápasu nasadila všechny své české opory. V bráně se představil Michal Neuvirth (kryl 28 z 31 střel) a do statistik se díky jedné asistenci zapsal obránce Radko Gudas (17:16, 0+1, +1, 1 střela). Útočník Jakub Voráček (17:27, -1, 3 střely), jehož v elitní formaci doplnil kapitán Giroux a centr Couturier, na první bod přípravy stále čeká.

Druhý zápas ve dvou dnech absolvovali obhájci Stanley Cupu z Pittsburghu. Na ledě Detroitu nastoupili bez svých největších hvězd, což se na výsledku podepsalo. Red Wings si pohlídali výhru po skóre 4:1 a soupeři dovolili jen 19 střel. V brance domácích se nedostalo na Petra Mrázka, když se o porci šedesáti minut podělili Howard s McCollumem. V útoku ale opět dostal prostor Martin Frk (15:13, +1, 4 střely), ze čtyř střeleckých pokusů se však tentokrát neprosadil. Bez bodu odcházel do kabin i hostující Dominik Simon (14:40, -1).

S překvapivě jednoznačným výsledkem 2:6 odjížděli z Edmontonu, který nasadil i své hvězdy McDavida a Draisaitla, hokejisté Caroliny. Za Hurricanes v sestavě nechyběl i český mladík Martin Nečas (13:59, -1, 1 střela). Na šestigólovém triumfu se nejvíce podíleli autoři dvou branek Jordan Staal a Teuvo Teravainen.

Toronto si na domácím ledě poradilo jasně 5:1 s Montrealem, když se hattrickem a jednou asistencí blýskl americký talent Auston Matthews. Pozadu nezůstal ani jeho švédský parťák z útoku William Nylander (1+2). Naopak bez bodu odcházeli oba čeští forvardi Canadiens, Tomáš Plekaneca Aleš Hemský.

Výsledky přípravných zápasů

Ottawa - New Jersey 1:8 (0:5, 1:2, 0:1), hráno v Summerside
Branky: 34. Chabot - 4. a 11. Zacha, 20. a 41. D. Stafford, 29. a 29. J. Quenneville (na druhou Zacha), 2. M. Johansson, 8. Hischier.

Boston - Chicago 4:2 (3:1, 0:1, 1:0)
1. Pastrňák, 2. Lauzon, 10. Bjork, 45. Bergeron (Pastrňák) - 20. Saad, 31. Hayden.

New York Islanders - New Jersey 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)
2. B. Nelson, 15. Barzal, 59. J. Boychuk.

New York Rangers - Philadelphia 3:2 v prodl. (1:1, 0:1, 1:0 - 1:0)
4. Rick Nash, 46. Zibanejad, 64. McDonagh (Chytil) - 6. a 40. Sanheim (na druhou Gudas). Brankář Michal Neuvirth (Philadelhia) odchytal 63:43 minuty, inkasoval tři branky z 31 střel a měl úspěšnost zákroků 90,3 procenta.

Detroit - Pittsburgh 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)
14. M. Rasmussen, 27. Mantha, 32. Tatar, 60. Ouellet - 37. Wilson.

Toronto - Montreal 5:1 (2:0, 1:1, 2:0)
1., 5. a 44. Matthews, 24. Marleau, 47. W. Nylander - 32. Petry.

Winnipeg - Calgary 5:2 (2:2, 2:0, 1:0)
13. a 21. Laine, 10. Scheifele, 24. Ehlers, 58. Byfuglien - 17. Monahan, 19. Tkachuk.

Dallas - Colorado 2:4 (1:1, 0:2, 1:1)
16. B. Ritchie, 42. Honka - 1. MacKinnon, 35. Nieto, 40. Kerfoot, 60. Rantanen.

Edmonton - Carolina 2:6 (1:2, 1:2, 0:2)
18. R. Strome, 39. Yamamoto - 7. a 19. Teräväinen, 41. a 47. Jordan Staal, 32. Wallmark, 34. Kuokkanen.

Arizona - Anaheim 4:6 (2:0, 2:3, 0:3), hráno v Tucsonu
6. Perlini, 18. K. Wood, 29. D. Strome, 36. M. Kempe - 23. a 37. N. Ritchie, 25. L. Shaw, 36. Montour, 46. D. Rasmussen, 52. Rakell. Brankář Marek Langhamer (Arizona) odchytal 23 minut, inkasoval tři branky z 13 střel a měl úspěšnost zákroků 76,92 procenta.