Sloní slečna Sumitra z ostravské zoo uhynula ani ne dva týdny před druhými...

Sloní slečna Sumitra z ostravské zoo uhynula ani ne dva týdny před druhými narozeninami. | foto: Pavel Vlček, ZOO Ostrava

Uhynulé slůně uvidí lidé v muzeu, příprava preparátu trvala skoro rok

  • 0
Po sloním samci Calvinovi i jeho malé slůně Sumitra. Opavské Slezské zemské muzeum vystaví již druhý sloní preparát, od ostravské zoo na něj získalo kůži uhynulé mladé samičky.

„K vidění bude sloní samička Sumitra přímo u preparátu samce Calvina v hale Historické výstavní budovy, a to od pondělí 25. září,“ uvedla mluvčí muzea Romana Cieslarová. Momentálně lidé z muzea prostor chystají a dokončují poslední úpravy.

Že budou mít v expozici dva sloní preparáty, muzejní pracovníci věděli už na konci loňského roku, když slavnostně odhalovali ten první, Calvinův.

„Ostravská zoologická zahrada nám totiž darovala také kůži po předčasně uhynulé mladé samičce Sumitře, u které pitva prokázala smrtelný sloní herpes virus,“ prozradila Jana Horáková, ředitelka muzea.

Preparace mláděte se ujal Miloš Malucha, který už měl za sebou zkušenost s Calvinem. Ve své ostravské dílně na preparátu téměř sedmisetkilogramového slůněte pracoval bezmála rok.

„Nejdříve se musela stáhnout kůže. Poté se vyčinila, což spočívalo ve ztenčení a následně v ponoření do chemické lázně. Obzvláště pečlivě jsme pak zaznamenávali především všechny tělesné proporce, které jsme využili k následnému vytvoření sádrové formy,“ popsal preparátor svou práci.

Sádrová forma byla základem polyuretanového modelu, ten se musel dobrousit a domodelovat. Na něm spočívá Sumitřina kůže.

Dermoplastický preparát slona indického má opavské Slezské zemské muzeum jako jediné v republice. Preparace Calvina byla první takovou zkušeností českých odborníků. Museli přetvořit model slona afrického, který má od toho indického odlišnou stavbu těla.