Komunitní centrum Medvědí kámen, kde tři chovanci plánovali vraždu vychovatele....

Komunitní centrum Medvědí kámen, kde tři chovanci plánovali vraždu vychovatele. (13. 9. 2017) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Úředníci reagují na vražedný plán chovanců ústavu, chtějí tvrdší režim

  • 54
Ministerstvo školství chce zpřísnit podmínky chovancům ve Výchovném ústavu v Hostouni na Domažlicku. Reaguje tak na dlouhodobé problémy s jejich útěky a krádežemi. Vrcholem bylo, když tři mladiství chlapci nedávno naplánovali vraždu vychovatele.

Situaci chce ministerstvo školství, které je zřizovatelem ústavu, řešit společně s ministerstvy práce a sociálních věcí, spravedlnosti a vnitra. Úředníci plánují, že zpřísní výchovné podmínky, zatím ale neupřesnili, jaké konkrétní kroky podniknou.

Problémy s kázní mají i další ústavy. Ministerstvo školství v oficiálním vyjádření připustilo, že asi desetina chovanců odmítá respektovat režim ve výchovných zařízeních.

„Zařízení nemají v praxi mnoho možností, jak situaci ovlivnit. Chybí větší pravomoci, případně systémová a zákonně ošetřená spolupráce s policií, státním zastupitelstvím a soudy,“ přiznali pracovníci ministerstva školství.

Přímo v Hostouni je řada místních lidí přesvědčena, že režim v ústavu je příliš mírný a chovanci mají mnohdy větší práva než vychovatelé.

Chovanci ústavu plánovali vraždu vychovatele

„Soudci do ústavu posílají problémové děti, aby se tu polepšily. Jenže ony utíkají, páchají zločiny. Když je policisté dopadnou a přivezou, maximálně jim zakážou vycházku nebo vezmou pár korun z kapesného. Ještě v ten samý den, nanejvýš druhý den jdou dopadení útěkáři na procházku, jako by se nic nestalo,“ popsalo několik místních. 

Že by chovanci měli mít v ústavu tvrdší režim, je přesvědčen i starosta Hostouně Miroslav Rauch. Ten chce o situaci mluvit s ministrem školství Stanislavem Štechem. 

Lidé v Hostouni spojují útěky chovanců i s odstraněním mříží z oken ústavu. Ty údajně zmizely po návštěvě lidí z úřadu ombudsmana. Asistentka veřejné ochránkyně práv Barbora Kubíková ale odmítla, že by současný tým ombudsmanky v Hostouni byl.

„Ombudsmanka Anna Šabatová, ani pracovníci její kanceláře toto zařízení v posledních letech nenavštívili. Umístění mříží v zákonem předvídaných případech schvaluje ministerstvo školství,“ uvedla Kubíková.

Podle ministerstva školství jsou okna v ústavu zabezpečená tak, aby sloužila jen pro větrání. „Nejčastější jsou útěky z vycházek,“ podotkli pracovníci ministerstva.

Také potvrdili, že v posledních dvou třech letech přibývá případů, kdy klienti výchovných ústavů páchají trestnou činnost, jsou agresivnější a méně respektují předepsaná pravidla.

„V mnoha případech jsou do zařízení umísťováni bez předchozí komplexní diagnostiky. Přicházejí s obtížemi, které se rozkrývají až v době pobytu. Navíc ředitelé zařízení nejsou ze zákona informováni o skutcích, které klienti páchají mimo, a nemohou tak pokaždé přijmout adekvátní opatření,“ přiznali pracovníci tiskového odboru ministerstva školství.

Jen za letošní rok policie řešila přes 260 útěků z hostouňského zařízení. V roce 2014 chovanci napadli vychovatelku, kterou škrtili mikinou, protože chtěli ze zařízení utéct.

Vrcholem všeho byl letošní zářijový plán tří chlapců ve věku 16 až 17 let zavraždit vychovatele. Ten si jen díky svým zkušenostem zachránil život. Policisté pak chlapce obvinili z pokusu o vraždu (psali jsme zde).

Tři chovance ústavu domažlický soud poslal do vazby (13. 9. 2017)

13. září 2017