Tady je hluk, tady daleko k MHD. Mapa ukazuje, jak se žije v Brně

  • 22
Student vytvořil interaktivní mapu, která vyhodnocuje kvalitu života po celém Brně. A to i v jednotlivých domech. Pomoci může například lidem, kteří se do města chtějí přistěhovat a shánějí bydlení.

Chci v Brně najít místo k bydlení, kde je dobré dopravní spojení, bezpečno a dost obchodů, ale také ne moc hlučno. Na prestiži místa či dostupnosti přírody si přitom nezakládám. Co s takovými požadavky? Buď věřit schopnostem realitního makléře, detektivně pátrat přímo v brněnských ulicích nebo... zkusit mapu studenta Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně Mikuláše Muroně.

Ten jako součást své diplomové práce vytvořil web www.brno.ml s interaktivní mapou, která podle různých objektivních i subjektivních kritérií vyhodnocuje kvalitu bydlení ve městě. A to i přímo v jednotlivých domech.

„Existuje mnoho dat popisujících město a jeho stav, ale často jsou prezentovány jen informace o poloze objektů. Je těžké se vyznat ve všech faktorech, které ovlivňují kvalitu bydlení. Proto jsme vymysleli mapu, kde mohou všichni jednoduchým způsobem zjistit rizika i klady konkrétních domů,“ vysvětlil Muroň.

Podle priorit se zabarví budovy

Mapa pracuje s šesti hlavními kategoriemi, jako je životní prostředí, služby, oddech a relaxace, doprava, bezpečnost a sociální status. V nich je zahrnuto 27 ukazatelů, podle nichž jsou kategorie vypočítány. „Každý má jiné požadavky na vhodné bydlení. Aplikace umožní navolit si hodnoty, které jsou pro každého více či méně důležité,“ dodal student.

Podle zvolených priorit se uživatelům ukáže mapa s budovami v barevné škále od zelené po červenou tak, aby viděli, která místa jsou podle jejich priorit nejlepší k bydlení. S kritérii zmíněnými v úvodu článku by tedy ideální bydlení bylo třeba v Žabovřeskách nebo ve čtvrti Veveří, případně v některých částech Líšně. Mimo hru by naopak zůstaly domy v Maloměřicích či na Starém Brně.

„Někdo preferuje klidnější čtvrť, jiný zase upřednostní žít ve středu města. Vždy proti sobě stojí dva faktory. Menší hluk ve čtvrti například nese to riziko, že lidé budou muset docházet dál do obchodů nebo na zastávku,“ vysvětlil vedoucí diplomové práce David Procházka.

Jsou ale místa, která vycházejí jako ideální k bydlení podle prakticky všech kritérií. Například Černá Pole. „Je to krásná lokalita, většina ulic má dobrou občanskou vybavenost, kriminalita na poměry Brna také není špatná. Negativem je však vyšší cena,“ ohodnotil Procházka.

Mapu bude aktualizovat

Z hodnocení mapy také dobře vychází Lesná. „Čtvrť Lesná je podle mapy skvělé místo na bydlení, ale už jsem se setkal s názorem, že tam lidé nechtějí žít kvůli vysokému počtu paneláků,“ dodává Procházka.

To, že každý preferuje něco jiného, potvrzuje i realitní makléřka Michaela Kučerová. „Zájem o byty v Brně je velký bez ohledu na lokalitu, vždy záleží na nastavení ceny konkrétního bytu. Obecně se dá říct, že o něco vyšší zájem je o Brno-sever, Jundrov, Bystrc a centrum než o Modřice nebo Slatinu, ale rozdíly jsou mírné,“ řekla Kučerová. Právě Slatina je na mapě spíše v červených barvách, především z důvodu větší vzdálenosti od centra města.

Student čerpal z veřejných dat státních institucí, ale i ze sociálních sítí. Může se tedy stát, že se v aplikaci objeví pár chyb. Mapu bude postupem času aktualizovat podle nejnovějších dat. Inspiraci převzal z podobných nápadů ze zahraničí. „V Česku existuje pouze například mapa kriminality, ale ta zvažuje jen jeden faktor,“ řekl Muroň, který je nyní na Mendelově univerzitě v doktorském studiu.