Vězeňská služba vede obžalovaného Jana Silovského chodbami Krajského soudu v Plzni. (8. února 2017) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

O českém stoupenci Islámského státu rozhodl i Nejvyšší soud, verdikt tají

  • 4
Nejvyšší soud rozhodl o dovolání Jana Silovského ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku, který dostal šestiletý trest za to, že se chtěl v Sýrii přidat k organizaci Islámský stát. Soud ale zatím výsledek dovolacího řízení nezveřejní.

Soud rozhodl ve středu, bez dalších podrobností to potvrdil mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček. Informace je patrná z justiční databáze.

ČTĚTE TAKÉ

Výsledek soud prozatím nezveřejnil. Nejprve musí vypracovat písemné odůvodnění a verdikt prostřednictvím Krajského soudu v Plzni doručit obhajobě i žalobcům.

Krajský soud Silovskému původně v únoru uložil tři a čtvrt roku vězení. Odvolací Vrchní soud v Praze trest zpřísnil na šest let. Silovského blízcí verdikt považují za příliš přísný.

Dvaadvacetiletého Jana Silovského zadržela loni na začátku února turecká policie na letišti v Istanbulu. Měl u sebe letenku do města Gaziantep u syrských hranic, odkud chtěl odjet do syrského Džarábulusu a tam se připojit k bojovníkům takzvaného Islámského státu (IS). Tureckým policistům se muž přiznal, ti ho poslali zpět do Česka.

Silovský se doznal i českým vyšetřovatelům. Prý počítal s tím, že půjde do války, bude bojovat za ideologii IS a že bude zabíjet lidi.

Matka mladíka považuje trest za příliš přísný (24. 2. 2017)

24. února 2017

Později ale zpochybnil, že se chtěl v Sýrii skutečně zapojit do bojových akcí IS. U soudu řekl, že do Sýrie nejel zabíjet, ale nechat se zabít. Muž má psychické problémy.

Podle obžaloby z prosince 2016 hrozilo Silovskému za přípravu teroristického útoku až doživotí, státní zástupce ale v závěrečné řeči navrhl čin posuzovat podle nového doplnění trestního zákoníku jako podporu a propagaci terorismu, za což hrozí tři až dvanáct let vězení. Soudy se k této kvalifikaci přiklonily.

Jan Silovský u Krajského soudu v Plzni (8. 2. 2017)

8. února 2017