Děti v ghettech nikdy neviděly kartáček, upozorňuje šéf zubařů Šmucler

  • 202
Jednou z priorit, na kterou se chce nově nastupující šéf Stomatologické komory Roman Šmucler zaměřit, je prevence zubních kazů u dětí - především v sociálně vyloučených lokalitách. Když jsme tam přijeli, některé viděly kartáček poprvé v životě, řekl Šmucler v pořadu Rozstřel.

Od revoluce v roce 1989 se podařilo v Česku snížit zubní kazy o třetinu až polovinu. I tak má populace v prevenci stále rezervy. O tom se přesvědčil sám nově nastupující prezident Stomatologické komory Roman Šmucler, kterému se kaz neobjevil jen v dětství, ale i v dospělosti. “Jako zubní lékař jsem začal čištění zubů lajdat,” přiznal Šmucler.

Velkým problémem jsou podle něho především děti v ghettech. Některé viděly kartáček poprvé v životě až poté, co tam lékaři přijeli v rámci preventivní akce. Jak správně čistit zuby by se podle Šmuclera měly učit děti ve školách, taková prevence by podle něho vyšla na asi 35 milionů korun. Pro porovnání: zubní výplně vyjdou ročně asi na 1,5 miliardy.

“Mladý šikovný člověk nebude mít s kartáčkem za pár korun žádný kaz, pokud to nebude lajdat,” řekl Roman Šmucler v pořadu Rozstřel. Upozornil rovněž na to, že by si Česko mělo vzít při financování základní zubní péče vzít vzor ze Slovenska, které zavedlo takzvanou sociální zubní výplň, kterou hradí pojišťovny. Za kvalitnější plomby si pacienti připlácejí.

Za velký problém pokládá Šmucler rovněž to, že pro mnohé - zejména sociálně slabší pacienty - je zubní péče téměř nedostupná. “Chodí po lékařích, ale nikdo je nechce vzít,” konstatoval. 

“Systém je nastaven špatně,” dodal Šmucler, podle něhož by se například za vybrané výkony mohlo běžně připlácet nebo by se lidé mohli připojistit.

“Možná by pak zbylo i víc peněz na ty, kteří na zubní péči opravdu nemají,” řekl Šmucler. Další možností je třeba i to, že by ti, kteří se u zuby špatně starají, platili za pojištění více.

Lidé mají nárok, ale péče chybí

Za největší problém stomatologie v České republice považuje nastupující šéf stomatologů udržení péče v některých regionech, která byla pacientům slíbena a za kterou si platí pojišťovnám.

„Teoreticky mají lidé sice nárok, ale nemohou najít lékaře. To není fér. Pojišťovny musejí dát reálné sliby a ty splnit,“ říká Šmucler.

Dodal, že komora funguje dobře. Váží si i svých předchůdců. „Naše generace ale musí navíc nemilosrdně vyžadovat západoevropské standardy a otevřenější komunikaci. Konec postsocialismu.“

Lékař, podnikatel i moderátor

Osmačtyřicetiletý zubní lékař Roman Šmucler je vysokoškolský pedagog, podnikatel a také moderoval v televizi například pořad Tabu či Milionář. Založil zdravotnické zařízení Asklepion-Lasercentrum Praha s.r.o., má podíl v Institutu onkologie a rehabilitace Na Pleši, s.r.o. a Městské nemocnici Mariánské Lázně. Pravidelně přednáší na mnoha odborných seminářích či veřejných akcích jako je Interbeauty Prague v Holešovicích, kde nyní 20. října pohovoří o aktuálních trendech estetické medicíny a pokřtí svou vydal dlouho připravovanou knihu NEVĚŘTE ANI MNĚ aneb Špinavé triky i neuvěřitelné možnosti estetické medicíny.

Jeho první manželkou byla Libuše Šmuclerová. Tři roky po rozvodu se oženil podruhé. V listopadu 2016 byl zvolen prezidentem České stomatologické komory na období 2017 až 2021.

Celý záznam Rozstřelu s Romanem Šmuclerem: