Pelikán navrhl odvolat soudkyni z kauzy Nečasové, ta vyjádření odmítla

  • 155
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán podal kárnou žalobu k Nejvyššímu soudu na soudkyni Helenu Královou a navrhuje ji odvolat z funkce. Soudkyně, známá například i z kauzy Jany Nečasové, vyjádření na kamery iDNES.cz odmítla.

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 JUDr. Helena Králová je známá z mediálně sledovaných kauz údajného zneužití Vojenského zpravodajství současnou manželkou bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) Janou Nečasovou a případem bývalých manažerů Čepra. Obě tyto kauzy jí odvolací senát odebral.

Jedním z důvodů pro podání kárné žaloby byla také její rozhodnutí v jedné z větví kauzy týkající se bývalé šéfky sekretariátu premiéra Petra Nečase Jany Nagyové (nyní Nečasové). Problematické mělo být její rozhodnutí týkající se části, ve které se měla Nagyová dopustit údajného zneužití Vojenského zpravodajství.

Soudkyně nerespektovala nadřízené

„Návrh se týká pěti různých trestních řízení, například věci obžalované Jany Nečasové, dříve Nagyové a spol., nebo manažerů společnosti ČEPRO. Společným jmenovatelem těchto řízení bylo to, že soudkyně Králová jako samosoudce nebo jako předsedkyně senátu opakovaně nerespektovala závazný právní názor a pokyny vyslovené v rozhodnutích nadřízených soudů,“ upřesnila mluvčí Ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová

Soudkyně Králová se k případu Jany Nagyové dostala poprvé v polovině roku 2014. V případu ale ani po třech letech dosud nepadlo pravomocné rozhodnutí, protože Městský soud kauzu Nagyová opakovaně vracel. Případ nakonec převzala jiná soudkyně, což znamená vrácení celého případu na začátek.

Soudkyně Králová vyhlašuje rozsudek nad Janou Nečasovou (květen 2015):

13. června 2013

Soudkyni byla odebrána i kauza Čepro

V dubnu letošního roku ji pak odvolací senát odebral i kauzu Čepra týkající se bývalého generálního ředitele Tomáše Kadlece a obchodního ředitele Alexandra Houšky. Podle obžaloby oba porušili nevýhodnými transakcemi z roku 2005 povinnosti při správě cizího majetku a státnímu podniku způsobili škodu 156 milionů korun.

Soudkyně Králová dvojici osvobodila, a to celkem třikrát - nejprve v roce 2013, poté o dva roky později a naposledy loni v září. Poslední z verdiktů zrušil pražský městský soud v dubnu, poslal věc zpátky na obvod k dalšímu projednání a nařídil výměnu soudce.

Předsedkyně odvolacího senátu pražského městského soudu Eva Brázdilová mimo jiné konstatovala, že soudní senát pod jejím vedením opakovaně nerespektoval rozhodnutí nadřízených soudů a „zcela ignoroval“ i právní názor Nejvyššího soudu.

V návaznosti na podaný kárný návrh ministr spravedlnosti zatím nevyužil svého oprávnění rozhodnout o dočasném zproštění výkonu funkce soudce.

Kárným proviněním soudce se rozumí buď zaviněné porušení soudcovských povinností, nebo zaviněné chování, kterým soudce narušuje důstojnost soudcovské funkce nebo ohrožuje důvěru v rozhodování soudů. Ministr spravedlnosti může navrhnout zahájení kárného řízení proti jakémukoliv soudci. Stejnou pravomoc má i prezident.

Soudkyně se před kamerou vyjádřit odmítla

Redakce iDNES.cz se ve čtvrtek pokusila získat vyjádření samotné soudkyně Králové, ta však před kamerou odmítla mluvit a opakovaně odkazovala na mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1. „O celé situaci jsme se dozvěděli z médií a zatím o tom nemáme žádnou oficiální zprávu,“ odvětila mluvčí Pavla Hájková.

Kárnou žalobu projednává Nejvyšší správní soud. Podle závažnosti provinění může soudci uložit důtku, snížení platu, odvolání z funkce předsedy soudního senátu nebo odvolání z funkce soudce. Rozhodnutí ohledně Králové by mohlo padnout v zimě.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video