Zájemce o práci zkoušíme z trojčlenky, řekli manažeři Alzy v diskusi Eshopista

  • 108
Lídr on-line trhu Alza.cz má 1100 zaměstnanců, ale kulturu na hony vzdálenou té korporátní. Alzáci, včetně těch z vedení, rotují na různých pozicích. Tykají si, nefandí velkým poradám a trestají pasivitu namísto chyb. Největší potenciál nyní e-shop spatřuje v segmentu hobby zboží.

Alza.cz je jedničkou na internetovém trhu a dohání v tržbách velké kamenné řetězce. Loni utržila přes 17 miliard korun. Zákulisí firmy a její plány poodhalili v diskusi Eshopista tři manažeři Alzy.

Hosty panelové diskuse, kterou pořádala společnost Acomware a v přímém přenosu jste ji mohli sledovat na iDNES.cz, byli místopředseda představenstva Tomáš Havryluk, obchodní ředitel Petr Bena a šéf vývojářů Vladimír Dědek.

Pánové se pochlubili, že za úspěchem obřího e-shopu je inovativní přístup, který zahrnuje i firemní kulturu. Zaměstnanci například začali rotovat na různých pozicích, aby si osahali práci mimo svůj obor. Do skladu nebo na call centrum se tak dostali na nějaký čas i lidé z nejvyššího vedení.

„Oddělení se propojí a například lidé z marketingu zjistí, že ti druzí nejsou takoví blázni, a naopak,“ říká Tomáš Havryluk, který zmínil jako jednu ze svých minulých zastávek práci na call centru. Musel se vžít i do pozice prodavače na showroomu. 

Obchodní ředitel Petr Bena si vyzkoušel práci skladníka, ale také se na týden ohřál v call centru. „Za den jsem zvedal 60 nebo 80 telefonátů. Chodil jsem na lepší exkurze než je tahle,“ pousmál se a dodal: „Chodil jsem pikovat do skladu, takže jsem v sezóně připraven, když bude potřeba.“ Loni na podzim také chvíli vyzkoušel své schopnosti závozníka na Alza Expressu.

Alza v současnosti shání přes sto lidí, z toho zhruba stovku na pozice IT, dalších dvacet do obchodu. Bena uvedl, že například do obchodu je těžké najít někoho se zkušenostmi z on-line byznysu, není to ale podmínkou. A na další pozice hledá firma i aktivní lidi bez předchozích zkušeností.

Neobstojí ale každý. Kdo bude hledat štěstí ve firmě, měl by počítat s trochu nestandardním pohovorem. „Divil byste se, kolik lidí vyřadí otázka, jestli jsou víc tři pětiny nebo čtyři šestiny,“ řekl Havryluk a dodal: „Pořád dokola se mi potvrzuje, že pokud někoho nabírám, tak za prvé chytrého člověka. Zkoušíme je ze základů matematiky, trojčlenky, nakreslení přímky i vypočítání vzorce,“ popsal.

Havryluk jako programátor položil základy IT v Alze, postupně se vypracoval na místopředsedu představenstva a řídí veškeré strategické projekty. Šéf oddělení Sales & Purchasing Petr Bena řídí nákup a prodej a buduje tradiční i nové miliardové e-shopy. Vladimír Dědek působí jako ředitel webového a mobilního vývoje, stará se také o obsahovou část webu a SEO.

Alza už dlouho není jen prodejce elektroniky a počítačů. Do sortimentu přibrala hobby, hračky, parfémy a nejnověji i elektromobily. Nabídla také nejnovější model elektromobilu Tesla. „Teslu jsme zatím neprodali. Je to Alešova srdeční záležitost. Řekl, někdo s tím začít musí, tak proč ne my?“ prozradil Havryuk.

Do segmentu potravin a jídla se však zatím Alza vkročit nechystá. „Nikdy neříkej nikdy, ale banán bez ztráty květinky v současnosti našim skladem neproženeme,“ podotkl Bena. „Obrovský potenciál má segment hobby a bude to jeden ze zdrojů růstu do budoucna,“ dodal.

Jako největší selhání označili manažeři až třídenní zpoždění dodávek na Vánoce roku 2015, které vzniklo špatným plánováním distribuce.

Od obchůdku v Holešovicích k expanzi na Západ

Firmu založil v roce 1994 Aleš Zavoral, dnešní předseda představenstva. Zákazníky zpočátku sháněl mezi studenty, v roce 1998 otevřel malou prodejnu s počítačovými komponenty v Dělnické ulici v pražských Holešovicích. Dva roky nato spouští i e-shop.

V roce 2006, kdy obchod opouští původní značku Alzasoft.cz, firma zaměstnává 80 lidí a hlásí obrat přes 1,6 miliardy. Loni už to byl více než desetinásobek, přesně 17,4 miliardy. Výši zisku firma neuvedla, v roce 2015 e-shop vydělal 568 milionů korun.

Firma v roce 2016 také otevřela první kamennou prodejnu mimo území ČR a Slovenska, a to v Budapešti. Následovat má Vídeň a Německo. Právě kvůli expanzi do západní Evropy chce firma do dvou let postavit nové logistické centrum. Prozatím se chlubí svými sklady v pražských Horních Počernicích a slovenském Senci. Logistiku se snaží zlepšit vlastní kurýrní službou.

I letos obchod přišel s novinkami: od května umožňuje platby v bitcoinech a chystá se prodávat elektromobily přes internet.

Češi loni utratili v českých internetových obchodech 98 miliard korun, meziročně o 21 procent víc. Podíl e-commerce na celkových maloobchodních tržbách stoupl na 9,5 procenta.


Elektromobil