Na Velkou věž a hřeben Blueberry - jen pár set metrů od Vírské přehrady -...

Na Velkou věž a hřeben Blueberry - jen pár set metrů od Vírské přehrady - vylezou po via ferratách neboli zajištěných stezkách s pomocí rodičů i malé děti. V Česku je pouze kolem patnácti ferratových lokalit, Vír je jediným místem na Vysočině. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Na vírských ferratech je stále plno, horolezci chtějí přidat víc stezek

  • 0
Via ferraty, neboli stezky zajištěné ocelovými lany, ve Víru na Žďársku si získaly velkou oblibu mezi začínajícími i zkušenými lezci. Letos k nim mířily skupinky horolezců, dětí i třeba hasičů a vojáků. Sezona ještě neskončila, ale tvůrci stezek už plánují jejich další vylepšení.

„O prázdninách nebyl snad jediný den, kdy by si někdo nepůjčil vybavení v naší půjčovně. Této možnosti často využívají i turisté a cyklisté mířící na přehradu. Navíc sem jezdí i lidé se svým vlastním vybavením,“ říká jeden z tvůrců ferrat Slávek Matuška.

Kromě skály, kterou horolezci při mrazech ledují u bývalé továrny Rotter, se leze i na Jezerní stěně přímo naproti hrázi Vírské přehrady.

Trasy obtížnosti B až C zvládnou i menší děti. „Jezdí k nám však trénovat například i hasiči nebo vojenští záchranáři. Je to pro ně dobrá příležitost vyzkoušet si třeba záchranu turistů,“ říká Matuška.

Členové spolku Ledová stěna Vír letos zvelebili svoji základnu - chatu Krabička pod Velkou věží. „Chceme zlepšit zázemí pro návštěvníky, stavba zatím ještě není zkolaudovaná. V sezoně 2018/2019 už bychom chtěli chatu slavnostně otevřít se vším všudy, tedy i se záchody a sprchou,“ představil novinku šéf horolezců.

V plánu je natažení atraktivního lanového můstku přes vodu

Ti mají i další nápady na příští rok. „Na pilíři, který v řece Svratce zůstal po starém mostě, bychom chtěli ve stylu ferraty udělat lanový můstek, který povede z parkoviště přímo k chatě,“ prozradil další plány Matuška.

Podle jeho názoru se obliba Víru mezi turisty zvyšuje. „Zavedli jsme také okruh, který obě ferraty spojuje. Zahrnuje i samotnou hráz přehrady. Jsou to místa, která lze projít i bez lezeckých úvazků. Nabízí zajímavé výhledy,“ láká k výletu do Víru horolezec. Obzvláště na podzim nabídne okruh v přírodě mnohem více barev než v létě.

„V plánu máme vytvořit ještě další dva okruhy, které zahrnou i rezervaci Vírská skalka a vyhlídku Klubačice. A velký vírský okruh by spojil různé cesty po kopcích kolem celého údolí,“ prozradil Slávek Matuška. Záležet bude hlavně na domluvě s vlastníky pozemků, okruh by vedl hlavně po již existujících turistických trasách.

Vstup na trasy je bezplatný, nutná je však povinná výbava

Vstup na zajištěné cesty je bezplatný, na vlastní nebezpečí a s povinnou výbavou, tedy ferratovým setem a přilbou. Kompletní výbavu lze na místě půjčit za 200 korun, po prázdninách už jen o víkendech nebo po telefonické domluvě. Zarezervovat si ji lze i přes webový formulář.

Pohyb po skále je celkem jednoduchý. Lezec se jistí k ocelovému lanu o průměru 16 milimetrů dvěma karabinami současně. Při každém přecvakávání na jednotlivých úsecích mezi kotvicími kolíky je nutné být zajištěný druhou karabinou.

Horolezci vytvořili via ferraty před dvěma roky. Na dvou zajištěných cestách o délce asi 120 a 100 metrů připevnili chemickou kotvou 68 kotvicích kolíků, 57 výstupových kramlí i jeden ocelový žebřík.

Součástí první trasy je také pětimetrový lanový most s dřevěnými nášlapy ve výšce asi 35 metrů, který spojuje Velkou věž s Blueberry, skálou porostlou borůvčím.

Sezona ještě nekončí. Jak dlouho potrvá, bude záležet na klimatických podmínkách.

Hitem vírských ferrat je lanový most a výhled na přehradu:

9. dubna 2016