Gólman Sparty Martin Dúbravka inkasuje v derby se Slavií.

Gólman Sparty Martin Dúbravka inkasuje v derby se Slavií. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Slavia - Sparta 2:0, neuznaný gól mistra nezlomil, rozhodl Škoda

• 1071
Fotbalisté Slavie porazili v dramatickém derby svého rivala ze Sparty 2:0 a vrátili se na druhé místo prvoligové tabulky. Zápas poznamenal neuznaný gól slávistů i sporné tresty, ale zvítězil nakonec aktivnější tým, který měl herně navrch. Brankami o tom rozhodli Škoda a Hušbauer.

Výjimečný zápas dvou výjimečných soupeřů přinesl opět i výjimečné emoce. Na jaře se hrálo 1:1, Slavia vyrovnala gólem z penalty po nafilmovaném faulu, teď podzimní repríza přinesla neuznaný gól.

Křivdu cítí Slavia, chybujícím mužem je rozhodčí Jan Jílek. Zkušený sudí ve 29. minutě přehlédl, že sparťanský obránce Costa vykopával Škodovu střelu zpoza brankové čáry. Domácím upřel regulérní gól.

Spory vyvolávaly i tresty. Bořil hrál od prvních minut se žlutou kartou a další dva tvrdé zákroky mu prošly. Naopak sparťan Costa v závěru rychle po sobě dostal dvě přísné žluté karty a v 89. minutě byl vyloučen.

Nehrálo se sice o první místo, to pevně třímá Plzeň, ale vyprodané podívané to nijak neubralo.

Slavia se do svého rivala pustila zostra. V útoku byla hladovější, v obraně důraznější. Připravila si víc nadějných ofenzivních akcí, pod většinou byl podepsaný s velkým přehledem hrající Stoch. Sparta tak aktivní nebyla, ale o to víc hrozila rychlými útočnými výpady. Slávisté si pak poměrně často pomáhali fauly.

V úvodních minutách tak publikum vidělo dvě nebezpečné Stochovy střely a Škodovu hlavičku po rohovém kopu. To vše zakončeno úspěšnými zákroky brankáře Dúbravky.

Více o derby

V devětadvacáté minutě gólman skvěle zasáhl hned dvakrát, ale Stochovu střelu neodklidil úplně do bezpečí. Slávista míč udržel ve hře a vrátil ho před bránu. Škodovu dorážku vykopl Costa až za čárou, ale sudí to přehlédli a gól neuznali.

Sporný okamžik ještě přiostřil už tak vyhecovaný zápas. V soubojích se jiskřilo, soupeři si nic neodpustili.

Sparta dál vyčkávala; hledala prostor, odkud by nachytala domácí obranu. Málem se jí to povedlo těsně před přestávkou, když Ben Chaim poslal z levého křídla míč za obranu na vybíhajícího Biabianyho. Ten se však o kousek s míčem minul.

Ve druhé půli byla hra podobná. Hrálo se rychle, důrazně, Slavia byla nebezpečnější. Velkou šanci měl Škoda, ale hosté vyrazili jeho hlavičku na roh. Příští hlavička slávistického kapitána už byla gólová. Stoch zahrával přímý kop, Škoda míč trkl zády k brance, míč se ještě otřel i o Zahustela a zapadl do sítě.

Sparta už obrat nezvládla, v 89. minutě přišla o přísně vyloučeného Costu, a pak ještě podruhé inkasovala. Ve druhé minutě nastavení Hušbauer obral o míč Marečka a rychlou brejkovou akci sám zakončil střelou k bližší tyči.