Studovali ve střední Evropě, nyní jsou Kimovi jaderní vědci za hvězdy

  • 288
V Severní Koreji obdrželi řadu vyznamenání, v zahraničí figurují na sankčních seznamech. Hong Sung-mu a Ri Hong-sop jsou nejvyššími představiteli severokorejského jaderného programu, který v poslední době k znepokojení celého světa rychle akceleruje.

Severní Korea 3. září provedla svůj šestý test jaderné bomby (čtěte zde). Podzemní exploze měla podle posledních odhadů sílu 250 kilotun TNT, byla desetkrát až dvacetkrát silnější než předchozí testy a vyvolala zemětřesení o síle 6,3. KLDR oznámila, že šlo o test vodíkové bomby.

Světová média vzápětí zaplavily snímky severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak si prohlíží kovový aparát - možná novou raketovou hlavici, možná model vodíkové pumy. Agentura Reuters upozorňuje, že na fotkách po Kimově boku stojí dva muži, kteří jsou pro jaderné ambice mladého diktátora naprosto klíčoví.

Ri Hong-sop vede Severokorejský institut jaderných zbraní, Hong Sung-mu zastává funkci náměstka výboru Korejské strany práce pro vývoj a výrobu zbraňových systémů. Oba dva jsou součástí vědeckých kádrů, které mají Kimovi dodat vytouženou zbraň - mezikontinentální raketu schopnou nést jadernou hlavici.

V paprscích Kimovy přízně

„Zdá se, že Hong stojí v čele rozvoje jaderného programu jako představitel strany a Ri dohlíží na jaderné testy na operační úrovni,“ uvedl pro Reuters Jang Mu-džin, profesor na Univerzitě severokorejských studií v Soulu a znalec hierarchie totalitního režimu.

Přesná role obou mužů není úplně jasná. Rešerše oficiálních médií ukazují, že jejich role od Kimova nástupu k moci vzrostla. Třiatřicetiletý diktátor se na rozdíl od svého otce a děda, kteří zbrojní program řídili přes prostředníky, se svými jadernými techniky a vědci často osobně setkává. Nechává se s nimi fotit na odpalištích raket či při oficiálních oslavách.

Dokáže KLDR zmenšit jadernou pumu natolik, aby se vešla do rakety? Snímek,...
Oslava testu severokorejské vodíkové bomby v Pchjongangu. Zleva: Ri Hong-sop,...

Když loni rozdával medaile za čtvrtý test jaderné bomby, byl Hong první na řadě a Ri byl vyznamenán hned po něm. O dva měsíce později ukazovali Kimovi kulatý kovový předmět - podle KLDR miniaturizovanou jadernou nálož, kterou lze vměstnat do „čumáku“ rakety dlouhého doletu.

Vedle rozzářeného Kima se objevili i na záběrech z banketu uspořádaného na oslavu posledního jaderného testu. „Nedávný test vodíkové bomby je velkým vítězstvím korejského lidu, který byl vybojován za cenu krve a utahování opasků během obtížného období,“ prohlásil Kim a poděkoval vědcům, kteří se podle něj „ujali vedení ve snaze dosáhnout konečného cíle, tedy zkompletování státní jaderné síly.“

Severní Korea

Ri a Hong figurují na sankčních seznamech OSN, Spojených států i Jižní Koreje. Ri podle expertů OSN hraje „klíčovou roli v jaderném programu“ a angažuje se v produkci plutonia pro zbrojí účely. Dříve vedl jaderný komplex v Jongbjonu, kde je umístěn první severokorejský jaderný reaktor a kde vzniká materiál pro atomové zbraně (o Jongbjonu více zde).

Hong v jaderném provozu nacházejícím se asi sto kilometrů severně od Pchjongjangu působil jako hlavní inženýr. Pětasedmdesátiletý vědec v mládí studoval ve střední a východní Evropě a zřejmě i v Sovětském svazu, do popředí se dostal po nástupu Kim Čong-una v prosinci 2011.

„Jsou to vrcholní představitelé režimu a poslední zástupci generace, která studovala ve starém komunistickém světě,“ říká o obou Kimových jaderných esech odborník na severokorejské vedení Michael Madden.

Z Hongovy biografie není jasné, kde konkrétně v Evropě studoval. Severokorejští vědci ale za minulého režimu jezdili i do Československa. „Za komunismu to bylo poměrně běžné. ČSSR a NDR patřily k technicky a kapitálově vyspělejším zemím východního bloku. Severokorejci měli primárně zájem o SSSR, protože jim vždy šlo o vojenský program,“ uvedl pro iDNES.cz koreanista Petr Bláha.

Zajímavé je, že spolupráce pokračovala i po sametové revoluci. „Severokorejci po roce 1989 udělali letecký most a všechny odvezli, ale ještě tady studovali, a to i na ČVUT a dalších technických školách. Měli tady kvóty v rámci mezivládní dohody o vědecko-technické spolupráci ve vzdělávání, na které mohli vysílat studenty,“ vysvětluje Bláha. České technické univerzity se pro Severokorejce uzavřely až v roce 2006, kdy KLDR provedla svůj první test atomové bomby a začala opět testovat rakety.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video