Kimova raketa zaskočila Japonce u snídaně. Na to si nezvykneme, říkají

  • 233
To si tak sedíte u snídaně nad miskou rýže a polévky misó a najednou vám nad hlavou prosviští severokorejská raketa. Obyvatelům japonského ostrova Hokkaidó se to stalo za poslední tři týdny už podruhé. A Kim Čong-un hrozí, že celé Japonsko potopí do moře.

Když severokorejský režim odpálil svoji poslední raketu, panovala v Česku hluboká noc. V Japonsku bylo sedm ráno a miliony lidí vstávaly, snídaly a chystaly se do práce. V tu chvíli se v ulicích rozhoukaly sirény a lidem začaly chodit varovné esemesky.

Veřejnoprávní televize NHK v rámci vládního výstražného systému přepnula na černou obrazovku s nápisem „Informace pro bezpečí obyvatelstva. Odpálení rakety“. Hlasatel vyzval obyvatele dvanácti severních prefektur, v nichž žije dohromady 21 milionů lidí, aby vyhledali úkryt. Vlaky mezi ostrovy Hokkaidó a Honšú byly dočasně zastaveny.

Televizní stanice Fuji nabídla divákům živý přenos od baterií protiraketového systému Patriot, které byly připraveny severokorejskou raketu v případě nutnosti sestřelit.

Po chvílích plných napětí přišlo ujištění, že Kimova raketa Japonsko přeletěla a dopadla do Pacifiku. Napětí v zemi vycházejícího slunce však jen tak nepomine.

Pro obyvatele nejsevernějšího japonského ostrova to byla už druhá podobná zkušenost za poslední tři týdny - první severokorejská raketa jim přeletěla nad hlavou na konci srpna (více zde). 

„Nemůžu říct, že bychom si na to zvykli. Podívejte se, ta raketa proletěla přímo na naším městem. Když se něco takového dozvíte, tak vás to moc neuklidní,“ svěřil se agentuře AFP Jošihiro Sato z města Erimo. 

„Japonsko už nemusí existovat“

Japonci jsou kvůli častým zemětřesením vycvičeni k rychlé evakuaci, Kimovy rakety jsou však pro ně novou, děsivou realitou.

„Je to děsivé. Vláda nám říká, abychom utekli do stabilních budov, ale tak rychlí být nemůžeme. Kolegové na moři se nikam neskryjí,“ říká rybář Jojči Takahaši. AFP připomíná, že pod trajektorií rakety se plavilo šestnáct lodí.

Severní Korea

Severokorejské rakety na ostrově Hokkaidó vyvolávají strach, podle expertů ale zřejmě představují novou normu. Kim Čong-un si chce vybojovat prostor pro další testy a hodlá ukázat, že v jeho dosahu je i ostrov Guam s důležitou americkou základnou.

„V srpnu to bylo nečekané, ale myslím, že lidé si na to začínají zvykat,“ řekl agentuře AP čtyřiadvacetiletý Američan Andrew Katz, který na ostrově Hokkaidó vyučuje angličtinu.

KLDR svou poslední raketu odpálila z letiště na  severní okraji Pchjongjangu. Střela letěla východním směrem a dopadla do oceánu asi 2 000 kilometrů východně od břehů Japonska. 

Raketa (podle analytiků šlo o střelu Hwasong-12) celkem uletěla 3 700 kilometrů a pohybovala se v maximální výšce 770 kilometrů nad zemí. Podle Tokia šlo vzhledem k doletu o mezikontinentální balistickou raketu.

Severní Korea ve čtvrtek adresovala vůči Tokiu zlověstnou hrozbu: „Čtyři ostrovy japonského souostroví by měly být potopeny do moře jadernou bombou čučche,“ oznámila severokorejský výbor pro zahraniční politiku s odkazem na oficiální ideologii totalitního státu. „Japonsko už nadále nemusí vedle nás existovat,“ uvedl výbor v reakci na sankce, které tento týden na KLDR uvalila Rada bezpečnosti OSN (více zde).

Poslední raketový test podle expertů jasně dokázal, že KLDR je schopna zasáhnout Guam. „Je to největší vzdálenost, do které kdy severokorejská balistická raketa doletěla,“ uvedl Joseph Dempsey z Mezinárodního ústavu pro strategická studia. „To jasně ukazuje, že KLDR má dostatečný dosah - nikoli však nutně přesnost - pro realizaci svého projektu Guam,“ dodal.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue