Stop krutým cestám na jatka, žádali aktivisté. Zavřeli se do krabic

  • 44
Aktivisté s maskami vepře či krávy seděli ve středu odpoledne na dlažbě libereckého náměstí v papírových krabicích, které měly představovat návěs kamionů. Upozorňovali tak na kruté zacházení s hospodářskými zvířaty během transportů do zemí mimo Evropskou unii.

Na krabicích se skvěl nápis „Krutá cesta na jatka“. Podle členů sdružení Obránci zvířat (OBRAZ) je problémem zejména to, že když zvířata putují mimo země Evropské unie, nepodléhají již jejím zákonům.

„Týká se to například Turecka či zemí jihozápadní Asie. Tady prakticky neexistují vůbec žádné zákony na ochranu zvířat,“ řekl vedoucí liberecké pobočky Obrazu Erik Šimek.

Zvířatům chybí voda a krmivo

Podle Šimka zvířata při dlouhé cestě velmi trpí a během přepravy jich ročně statisíce pojdou. „Nedostávají pořádně vodu a krmivo, nemají nárok na odpočinek. Navíc jsou pak zabíjena bez omráčení,“ uvedl Šimek.

Jeho kolegyně Veronika Hávová sdělila, že hodně zvířat je ušlapáno dalšími, jelikož v nákladních vozech není dostatek prostoru.

„Převážejí se i březí zvířata, která často během cesty porodí a nebo cestují zvířata velmi mladá. Šíří se i různé nemoci. Nejhorší jsou pak stání v kolonách, kdy zvířata stojí na přímém slunci nebo naopak ve velkém mrazu několik dlouhých hodin,“ dodala Hávová.

Podle statistik sdružení se každoročně na porážku, výkrm nebo další chov vyváží z Evropské unie miliony hospodářských zvířat. Jen z Česka se loni vyvezlo 5 129 014 kusů. Do Turecka pak mířilo 76 283 kusů skotu.

Součástí středečního happeningu bylo také promítání videí z přepravy zvířat a kolemjdoucí mohli též podepsat petici. Jejím cílem je zákaz vývozu hospodářských zvířat mimo Evropskou unii. „Petici chceme adresovat Parlamentu České republiky,“ doplnil Erich Šimek.