Pod 43 korun už máslo nebude, vzkázal zástupce mlékáren. Zdraží i cukroví

  • 490
Při současné ceně a průměrné spotřebě 5,5 kilogramu by každý Čech připlatil za máslo zhruba dvě stovky ročně. Zástupce mlékáren Jiří Kopáček míní, že zvýšením cen másla se jen narovnal pokřivený trh. Šéf Asociace kuchařů a cukrářů Miroslav Kubec v diskusi Rozstřel souhlasil a dodal, že zdraží i cukráři.

„Nepočítejme s tím, že by někdy ještě máslo stálo pod 43 nebo 44 korun. To není reálná cena,“ řekl Jiří Kopáček, šéf Českomoravského svazu mlékárenského v pořadu iDNES.tv Rozstřel. A dodal: „Je reálné, že se vyšplhá přes 60 nebo i k 70 korunám za kostku.“ Potvrdil tak předpověď, kterou nedávno vyslala do světa největší tuzemská mlékárna Madeta.

Máslo podle Kopáčka ještě zdraží blížící se Vánoce a snaha spotřebitelů předzásobit se. Na druhou stranu mlékaři hájí obchodní řetězce, které jsou někdy kritizovány kvůli údajně vysokým maržím. Podle Kopáčka to není případ másla.

Surovina, bez níž se neobejdou poctiví kuchaři i cukráři, se nepřestane kupovat ani při vysoké ceně, míní zástupce mlékařů. „Také jsme nepřestali jezdit, když byl litr nafty a benzinu za 40 korun. Lidé neomezí spotřebu másla,“ věří. Za adekvátní cenu másla označil 43 korun, kvůli nedostatku a panice je však tržní cena vyšší, zhruba 55 korun.

To se podle předsedy Asociace kuchařů a cukrářů ČR Miroslava Kubce promítne ještě letos i do cen v nabídce gastronomických provozů, tedy v cukrárnách a restauracích.

„Ceny cukrářských výrobků před Vánocemi porostou, ale ne jen kvůli cenám másla. Lidé ho skupují zbytečně, v obavách, že na Vánoce nebude,“ říká Kubec. Cena vánočního cukroví se loni pohybovala mezi 600 a 800 korunami za kilogram, letos se podle něj ustálí na horní hranici. Zdražování před Vánocemi však není nic neobvyklého, přichází každým rokem.

Důvodů, proč mléko zdražuje, je celá řada, podle Kopáčka jsou však hlavní  tři: nedostatek smetany na trhu, rostoucí obliba tučnějších výrobků mezi spotřebiteli (platí obecně o mléčných výrobcích), ale i odklon k máslům od margarínů, které se dříve prezentovaly jako zdravější.

Meziročně se v českých mlékárenských podnicích vyrobilo o 3,5 procenta sýrů více, o 11 procent plnotučných konzumních mlék více, o 5,5 procenta více šlehaček... „Lidé přišli na chuť mléčnému tuku a vydělávají si víc. Mléčný tuk je nositelem chuti, proto je žádaný. Lidé si dopřávají více tučných výrobků, móda lehkých potravin pomalu odeznívá,“ řekl zástupce mlékáren.

Cenu zvyšuje i vyšší poptávka v zahraničí. O 16 procent procent meziročně stoupl export másla do Číny. Česko je v mléčných výrobcích na rozdíl od jiných komodit soběstačné a zhruba třetinu své produkce vyváží.

Zdražování mléčných výrobků je podle zástupce mlékáren celosvětový trend a Česko se nijak nevymyká. Trh se narovnává po mléčné krizi, spojené s nadprodukcí po ukončení kvót ze strany EU, kdy farmáři litr mléka prodávali pod náklady za 6,10 Kč. Teď je výkupní cena kravského mléka 8,60 Kč a dále roste. To znamená zdražení suroviny o 41 procent.

Podle Kopáčka je však mnohem větší problém obrovský nadbytek takzvané mléčné plazmy na trhu, která vzniká odstředěním a obsahuje bílkoviny, mléčný tuk a laktózu. „S obrovským nadbytkem ve světě máme problém. Z plazmy se vyrábí sušené mléko. V Evropské unii je ho 450 tisíc tun. Pokud by se v tuto chvíli dostalo na trh, kompletně to zdeformuje celý mlékárenský trh. Je to větší problém než zdražená kostka másla,“ dodal Kopáček.