Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Houbařská sezona může zvýšit počet nakažených klíšťovou encefalitidou

  • 0
Počet případů klíšťové encefalitidy na severu Čech podle odborníků letos oproti loňsku pravděpodobně vzroste. Číslo totiž může výrazně zhoršit právě probíhající houbařská sezona.

Nebezpečným virem, který napadá nervový systém hostitele a může vést až k úplnému ochrnutí, za celý loňský rok v Ústeckém kraji onemocnělo 38 lidí, letos za necelých devět měsíců už 33, z toho pět v posledním týdnu.

Infekci je schopné přenést nejen dospělé klíště, ale i jeho vývojová stadia, především nymfa. Je tak nepatrná, že ji na kůži snadno přehlédneme.

„Množství nymf je v přírodě mnohem vyšší než dospělých klíšťat. Nemocní si proto mnohdy nejsou vůbec vědomi, že hostili klíště,“ vysvětluje lékařka Eva Jílková z ústeckého Zdravotního ústavu.

Klíšťata mají ráda vlhká, teplá a stinná místa, žijí v lesích, v trávě u rybníků či potoků a stále častěji i ve městech. V Ústeckém kraji se nejvíce vyskytují podél Labe a Ploučnice.

„Vzhledem k mobilitě jejich hostitelů ale nemůžeme o žádné lokalitě říci, že zde nejsou. Vysoká zvěř je roznese i desítky kilometrů daleko,“ přibližuje krajský epidemiolog Josef Trmal.

Více ohroženi jsou starší lidé

Odborníci doporučují si před vstupem do přírody nastříkat spodní část oděvu i odhalenou kůži repelentem a vzít si světlé oblečení, na kterém lze klíště rychle rozeznat. Nejúčinnější obranou je však očkování.

„Někteří lidé očkování podceňují. Myslí si, že na ně klíšťata nejdou. Přitom hlavně u starších ročníků mívá onemocnění horší následky,“ upozorňuje Trmal.

Přestože v Česku na očkování proti klíšťové encefalitidě přispívají všechny zdravotní pojišťovny, počet očkovaných se už několik let drží na pouhých 24 procentech.

„V sousedním Rakousku je přitom očkováno 80 až 90 procent obyvatel, což vedlo i k výraznému snížení nemocnosti na tuto infekci,“ doplňuje Jílková.

Smutné prvenství Česka v Evropě

S nízkým zájmem o očkování souvisí i smutná statistika. Česká republika zaujímá v Evropské unii přední místo ve výskytu klíšťové encefalitidy. Více než čtvrtina případů nákazy bylo v období let 2001 až 2010 hlášeno právě z Česka.

Přesto se zdá, že by se situace mohla začít zlepšovat, třeba Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) eviduje v posledních letech více lidí, kteří mají zájem o příspěvek na očkování proti encefalitidě.

V Ústeckém kraji ho v roce 2013 využilo 1 017 lidí, v roce 2015 už to bylo 6 753 lidí a loni dokonce 7 885.

„Zájem roste, v rámci republiky u nás ročně o tento příspěvek žádá přibližně 100 tisíc lidí. Za poslední dva až tři roky se jedná zhruba o desetiprocentní nárůst,“ uvádí mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Očkovat se lze u praktického lékaře v průběhu celého roku. Jedna dávka vyjde zhruba na 800 korun, aplikují se tři v rozmezí jednoho roku. Účinnost vakcíny je přes 99 procent.

Klíšťata jsou přenašeči další nemoci – lymské boreliózy. V kraji už letos bylo nahlášeno 102 případů, loni šlo o 296. Proti borelióze se sice nedá očkovat, ale zabírají na ni antibiotika.