Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nejhorší čas na autosalon. Automobilky peskují politici i ekologové

aktualizováno  12:28
Frankfurt nad Mohanem (od zpravodaje iDNES.cz) - Autosalon ve Frankfurtu je dnes výsostným polem německých značek. Ostatní, které dorazily, jsou tu chvílemi trochu do počtu. Překvapením jsou čínská auta, ale proč tu vystavují, to je otázka. Kancléřka Angela Merkelová slavnostně zahájila frankfurtský autosalon. Vyjádřila se také k emisnímu skandálu a osobně si autosalon prošla.

Angela Merkelová se v srpnu naštvala na automobilky, kvůli čachrům s emisemi proti nim chce tvrdě zakročit. Německá kancléřka je teď ovšem ve víru volební kampaně a rozhněvat si proti sobě významný pilíř evropské (a německé) ekonomiky není moc chytré. V Německu to kolem automobilek a jejich dieselů, které jsou v hledáčku úřadů u politiků, v posledních týdnech vře. Žádný frankfurtský autosalon neměl podle prezidenta německého sdružení autoprůmyslu Matthiase Wiessmanna tak výrazný politický podtext. Horší atmosféru pro pořádání autovýstavy by asi nikdo nevymyslel. 

Byla tedy otázka, jestli Angela Merkelová dnes (14. září) opravdu dodrží slib a slavnostně otevře brány frankfurtského autosalonu, největší evropské automobilové události druhé půlky letošního roku. Nakonec dorazila.

V úterý a ve středu už patřilo výstaviště v centru města novinářům a odborné veřejnosti. A hned první den bylo o zábavu postaráno: před pavilonem, kde prezentovalo své novinky BMW, protestovali aktivisté Greenpeace. „Vyzýváme automobilový průmysl, aby radikálně ustoupil od spalovacích motorů, pryč od benzinových a dieselových aut,“ agitoval jejich energetický expert Andree Boehling. „Automobilky pomalu začínají rozumět problému, chtějí změnu směrem k elektromobilitě, ale ta ve skutečnosti probíhá až příliš pomalu. Dokonce i v roce 2025 chtějí prodávat tři čtvrtiny automobilů s klasických spalovacím motorem. A to je naprosto neslučitelné s jakoukoli ochranou klimatu.“ Automobilky jsou prostě nyní v defenzivě a trefovat se do nich je módní.

Frankfurtský autosalon je stále jedna z nejvýznamnějších automobilových výstav světa, letos se koná už 67. ročník, ale útlum je pravidelnému návštěvníkovi jasný na první pohled. Evropa už prostě není pupkem automobilového světa a letošní Frankfurt to dokazuje. Předvést se tu chtějí hlavně domácí automobilky, zato třeba značky Peugeot, Nissan, Fiat, Jeep nebo Mitsubishi letošní ročník úplně vypustily. Nevyplatí se to, vše důležité představily buď před půl rokem na autosalonu v Ženevě, nebo své novinky odprezentují jinak. Takže kromě nové generace Dacie Duster (možná vůbec nejdůležitější novinka ve Frankfurtu vůbec) a korejských značek Hyundai a Kia (ta má ve Frankfurtu evropskou centrálu a designérské studio kousíček od výstaviště) představujících nová malá SUV, mají německé automobilky letos pole působnosti volné.

Německý autosalon

Takže tu prezentují rozmáchlé plány, ve kterých hraje velkou roli elektřina. Auta na baterie prezentují na autosalonu BMW i Merecedes. „V roce 2025 budeme mít v nabídce 25 vozů s elektrifikovaným pohonem, z nichž bude 12 čistě elektrických,“ slibuje Harald Krüger, předseda představenstva BMW.  Ovšem nejvíc zhurta na to jde Volkswagen, který na poslední frankfurtský autosalon v roce 2015 nevzpomíná zrovna v dobrém. V jeho průběhu se provalila aféra Dieselgate, která dodnes není vyřešená a vysvětlená a naopak nabírá na síle. Tažení proti automobilkám a jejich spalovacím motorům teď míří právě z Německa s Merkelovou v čelních řadách.

Generál koncernu VW Matthias Müller na autosalonu vyhlásil, že německá skupina bojující o post největší automobilky světa bude mít do roku 2030 vůz na elektrický pohon u každé modelové řady (čtěte podrobnosti). V roce 2025 by měl mít pohon na baterie jeden ze čtyř vyrobených vozů koncernu, což představuje tři miliony vyrobených elektromobilů ročně. O pět let později má být elektrický vůz v každé ze zhruba 300 modelových řad všech koncernových značek po celém světě. Skupina Volkswagen do výrobní základny pro elektromobily investuje do roku 2030 přes 20 miliard eur (522 miliard korun). Investice zahrnují vývoj dvou nových platforem pro elektrické vozy, úpravu stávajících výrobních závodů pro elektrický program, výdaje do dobíjecí infrastruktury i do vývoje baterií. „Elektrická strategie“ se týká tedy také Škody, podrobnosti čtěte zde.

Vše válcuje Čína

Největším překvapením jsou ve Frankfurtu výrobci z Číny. Na autosalon dorazili hned tři (WEY, Chery a Borgward), své stánky mají na velmi výrazných místech mezi zavedenými automobilkami a prezentacemi se s nimi mohou rovnat. S opatrnými, utrápenými pokusy z minulosti je konec, i vystavené modely vypadají k světu. Automobilky z největšího automobilového trhu na světě se sice v Evropě prodávat nechystají, ale jako demonstrace síly čínské ekonomiky je to víc než silné a výmluvné. Čínské firmy uzavírají partnerství se světovými výrobci, spolupracují také se zavedenými výrobci komponentů, kteří dodávají všem automobilkám napříč trhem, případně zavedené značky rovnou kupují nebo jim aspoň přetahují „mozky“. Mají na to dokonce speciální strategii vyhlášenou čínskou vládou (více čtěte zde).

Před deseti lety bylo výstaviště v centru Frankfurtu úplně plné, značky se předháněly v pompéznosti prezentací, ale tentokrát je autosalon o poznání prázdnější. V některých halách je zhasnuto úplně, v jiných nahradily automobilky expozice dodavatelů pro autoprůmysl. To, že jednu celou halu výstaviště zabraly expozice firem, které mají k automobilismu daleko (třeba služba na sdílení jízdních kol), jen dokresluje tragikomičnost situace. „Změnila se auta, ale hlavně se změnily i možnosti jejich uvádění na trh. Velké automobilky si premiéru zajišťují raději ve vlastní režii a ne společně vedle konkurence a v přiděleném omezeném časovém prostoru,“ myslí si generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš. Na uvedení premiérového auta není podle něj třeba čekat na autosalon, v tomto případě zmůžou více sociální média a internet. „Tiskovou zprávu je možné zveřejnit během okamžiku na celém světě včetně videoshotů a komentářů na Twitteru,“ komentuje.

Mezníkem byly podle Kuliše roky 2009 a 2010. V dobách ekonomické krize, která dolehla i na automobilky, se ukázalo, že autosalony jsou moc drahá kratochvíle. Autovýstavy pořádané na tradičních místech tedy ztrácejí na významu a začíná jejich úpadek. Ukázal to už loňský autosalon v Paříži, který se s tím frankfurtským v podzimním termínu střídá. „Autosalon v Los Angeles se změnil na AutoMobiliy LA Show, kde je k vidění více technologických vychytávek než nových vozů,“ všímá si Kuliš. Jiná je podle něj situace v Asii. „V Číně se prodá ročně 28 milionů aut. A autosalony v Pekingu a Šanghaji se tím staly největšími na světě s účastí všech světových a místních značek,“ popisuje (analýzu čtěte zde).

Autoři: ,


Vše o elektromobilech a nové éře automobilismu, světových trendech v této oblasti a měnící se legislativě. Prohlédněte si nejnovější modely elektromobilů a podívejte se, jak dopadly v testovacích jízdách redaktora Technetu, Václava Nývlta, který za volanty aut do zásuvky objevuje krásy i strasti elektromobility.

Sklárna našla cestu k úsporám, využívá baterie z elektroaut a solární panely

Fotovoltaické panely instalované v karlovarské sklárně Moser

VIDEO Původně měly pohánět elektromobily vyrobené automobilkou Škoda Auto, teď tvoří akumulátory základ...

Škoda Auto zvedla zisk 2,5krát, vydělala přes 33 miliard korun

ilustrační snímek

Automobilka Škoda Auto loni zvýšila zisk po zdanění z 520 milionů eur na 2,5násobek, tedy na 1,32...

Šéf Renaultu píše Evropě, varuje, zlobí se a má plán elektromobilizace

Luca de Meo

Evropa by měla vyvinout větší společné úsilí, aby dokázala obstát v konkurenčním boji s čínskými...

Škoda představila malý elektromobil jménem Epiq. Cenu dostane k 600 tisícům

Koncept malého elektrického SUV Škoda Epiq

VIDEO Automobilka Škoda loni téměř ztrojnásobila provozní zisk na 1,77 miliardy eur. Značka při oznámení...

Dotace na elektromobily v ČR oficiálně spuštěny. Připraveny jsou dvě miliardy

NE GREENWASHINGU! Britská rada pro reklamu (ASA) zakázala značkám BMW a MG...

Po dlouhém čekání byl v pondělí 18. března spuštěn dotační program na podporu elektromobility....

Úraz elektrickým proudem. Kocovina z bateriových aut se šíří autoprůmyslem

Inovační tempo čínských automobilek je zběsilé, ale i jim finanční zdroje...

VIDEO Šéfové automobilek zatahují za elektrickou ruční brzdu, protože poptávka po elektromobilech neroste...

Nizozemsko může dobíjet elektromobily, nebo domácnosti. Obojí ne, síť nestačí

Nizozemská elektrická síť kapacitně nestíhá, když se dobíjí stávajících 450...

Kapacita elektrické sítě v Nizozemsku nestačí balancovat elektromobilitu. Omezení provozu veřejných...

  • Nejčtenější

Číňanům jsme předali automobilový byznys na zlatém podnosu, říká šéf Brano

17. dubna 2024,  aktualizováno  18.4 16:25

„Evropa směřuje ke skanzenu, Číňanům jsme předali byznys na zlatém podnosu,“ říká o vývoji...

Policisté tasí radary v pátek. Víme, kde budou měřit

18. dubna 2024

Dopravní policie bude v pátek 19. dubna měřit rychlost na několika stovkách míst po celé České...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S miniskútrem Tokio můžete bez řidičáku vyrazit na silnici i cyklostezku

18. dubna 2024

Elektrokolo, co vypadá spíš jako motorka a tak se i chová. To je elektroskútr ViaGo Tokio. K jeho...

Místo vzduchového polštáře šrapnelem do hlavy. Airbagy mohou i zabíjet

15. dubna 2024

Seriál Když máte tu smůlu, havarujete a řítíte se za volantem proti jinému autu nebo třeba zdi, očekáváte,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte české automobilové legendy podle siluety? Otestujte se

12. dubna 2024

Jak máte nakoukaná auta? Poznáte je jen podle siluety? Vybrali jsme deset vozů vyráběných v Česku,...

Čínské automobilky skladují přebytky z výroby v evropských přístavech

19. dubna 2024

Místo přepravních kontejnerů, které bychom tu očekávali, se zde dnes řadí celé legie elektromobilů....

Přejmenujte ho! Milano není prvním autem, které se nakonec jmenuje jinak

19. dubna 2024

Aféra ohledně označení Alfa Romeo Milano ukázala na nijak výjimečný problém. Automobilky zdlouhavě...

Největší chyby českých řidičů. Omezení a represe jsou na škodu, míní expert

19. dubna 2024

Premium Automobilový expert Jan Červenka vyzkoušel tisíce vozidel. Řídit se učil od závodníků, sám pořádá...

Diář petrolheada: Do Kolína na mercedesy, do Poděbrad za švarnými Italkami

19. dubna 2024

Navzdory chladnému počasí, které má panovat, je nadcházející víkend akcemi prosycenými vůní benzínu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...