Rolands Šmits (v tmavém) z Lotyšska zasmečoval do slovinského koše, fauluje ho...

Rolands Šmits (v tmavém) z Lotyšska zasmečoval do slovinského koše, fauluje ho Vlatko Čančar. | foto: AP

Španělé jsou znovu v semifinále. Dvousetbodová přestřelka pro Slovince

• 18
Španělští basketbalisté jsou podesáté za sebou v semifinále mistrovství Evropy. Obhájci titulu ve čtvrtfinále šampionátu v Istanbulu porazili Německo 84:72 a budou hrát o šestou medaili v řadě. V boji o finále vyzvou dosud neporažené Slovince, kteří přestříleli Lotyšsko 103:97. Tým z bývalé Jugoslávie postoupil do semifinále teprve podruhé a bude usilovat o první medaili.

Německo patřilo k nejpříjemnějším překvapením šampionátu, v osmifinále vyřadilo obhájce bronzu Francii, ale Španělsko už bylo nad jeho síly. Němci se drželi ve hře až do poloviny třetí čtvrtiny, kdy vedli 48:45.

EuroBasket 2017

Jenže zbytek čtvrtiny vyhráli Španělé 20:5, přičemž 14 bodů z této šňůry dal Marc Gasol, s 28 body nejlepší střelec utkání.

Pivotman Memphisu proti Německu potvrdil své zlepšení ve střelbě z dálky, když proměnil čtyři ze šesti trojkových pokusů, k nim připojil ještě 10 doskoků a čtyři asistence.

V německém dresu znovu zářil Dennis Schröder, autor 27 bodů a osmi asistencí.

Španělsko už si pak v poslední části hlídalo náskok a dovolilo mladému německému výběru alespoň zkorigovat.

Sestřih ze čtvrtfinále Španělsko - Německo:

Španělé zvládli desáté čtvrtfinále na ME v řadě. Naposledy v něm neuspěli v roce 1997 proti Rusku. Naopak Německo přišlo o šanci na první postup do semifinále po dvanácti letech.

Skvělé střelecké představení, několik obratů, nervozitu a drama nabídl druhý úterní duel, po kterém se Slovinci mohli radovat z výhry 103:97 nad Lotyšskem.

V úvodu poslední čtvrtiny vedli Slovinci už o 12 bodů, pak ale Kristaps Porzingis spolu s Davisem Bertansem předvedli stíhací jízdu a málem srovnali.

Jenže soupeř se v klíčovou chvíli mohl opřít o vycházející hvězdu Luku Dončiče. Osmnáctiletý rozehrávač Realu Madrid těžkými střelami z dálky udržel vedení a spolu s hlavní oporou týmu Goranem Dragičem dotáhl Slovinsko k výhře.

Celku z Pobaltí nestačil ani nejlepší individuální střelecký výkon tohoto šampionátu, o který se postaral Porzingis 34 body, Davis Bertans připojil 23 bodů a jeho starší bratr Dairis dodal 12 bodů a šest asistencí.