VIDEO: Bolavé psí klouby v Číně léčí akupunkturou. Ale jde to i u nás

  • 0
Mít doma psa jako domácího mazlíčka není v Číně úplně běžné, nicméně veterinární kliniky jsou na ně dobře připraveny. A protože je Čína kolébkou akupunktury, která se od počátku užívala jak při léčbě lidí, tak zvířat, používá ji k léčbě mazlíků i jedna šanghajská klinika.

Záběry na videu názorně ukazují, jak veterinární lékař na šanghajské klinice aplikuje jehličky psům, kteří mají problémy s bolavými klouby. Což jsou potíže, které u starších zvířat nebývají nijak výjimečné (jak správně pečovat o psího seniora, čtěte zde). Psi jsou klidní, během léčby odpočívají.

Pes a kočka jsou ošetřováni na zvířecí klinice tradiční čínské medicíny v Šanghaji. Ilustrační foto

A uvedená šanghajská klinika s touto léčbou sklízí úspěchy: za poslední čtyři roky akupunkturu využila k léčbě více než dvou tisíc domácích zvířat. Psů, koček či králíků. Napíchané jehličky totiž mohou stimulací určitých bodů na těle měnit různé biochemické a fyziologické pochody v těle.

U nás ji u zvířat úspěšně používá například terapeut Pavel Toman, absolvent 1. školy tradiční čínské medicíny u nás, který s ní má téměř dvacetileté zkušenosti nejen u lidí, ale i psů, koček a koní.

A to začal s tímto způsobem léčby u zvířat víceméně náhodou. „Oslovila mě veterinární klinika, jestli bych mohl pomoci psovi, jemuž selhávaly ledviny. Jeho tělo reagovala dobře už po první aplikaci jehliček, výrazně se mu ulevilo a za čtyři dny už na tom byl mnohem lépe,“ konstatuje. Dnes - podobně jako zmíněná klinika v Šanghaji - svým zvířecím pacientům nejčastěji pomáhá s problémy s pohybovým ústrojím.