Klišé nečekejte. Pokojíček pro dva kluky má nejveselejší kryt na topení

  • 13
Dáša s Petrem čekají dvojčata, pro které potřebují zařídit dětský pokoj. Manželé žijí v bytě v centru Plzně v secesním domě. Proměny se ujal návrhář Petr Šlejmar. Inspiraci hledal u slavného architekta Adolfa Loose, který právě v Plzni vytvořil za první republiky několik zajímavých interiérů.

Nový pořad Bydlet jako..., jehož premiéru vysílá České televize každý pátek, chce ukázat, že zásadní změny v bytě se dají udělat revolučním způsobem i bez stavebního povolení, bez hypotéky a bez bourání.

Architekt Adolf Loos vyznával jednoduchost, účelnost, nadčasovost a byl také velkým milovníkem barev a symetrie, tedy opakování stejného prvku na více místech. Všechno dvakrát si bude pořizovat i Dáša s manželem Petrem, kterým se zanedlouho narodí dva kluci.

„V současné době je v pokoji skladiště, před tím tam byla pracovna a ložnice,“ popisuje Dáša místnost herečce Janě Strykové, která společně s hercem Romanem Zachem pořadem provází.

Manželé již zkoušeli v pokoji různé barvy, ale zatím stále tápou a hledají. Dáša si do pokoje přeje dětské postýlky a přebalovací pult. Také by ráda zachovala původní prkennou podlahu a skříň po babičce. Rozpočet mají manželé 50 tisíc korun.

Návrhář Petr Šlejmar by rád v pokojíčku udržel historizující atmosféru. Tu se rozhodl podpořit specifickou a pro dětské pokojíčky ne úplně typickou barevností, kterou odkoukal od Adolfa Loose. „Až kluci jednou vyrostou, nebude třeba pokoj razantně předělávat,“ říká designér.

Dětský pokoj získal po proměně jen jednu dětskou postýlku s vrchní konstrukcí v podobě stříšky, na kterou lze připevnit plátěnou střechu. „Psychologové doporučují, že by dvojčata měla prvních několik měsíců spát společně,“ dodává Šlejmar.

Stěny jsou tmavě a světle zelené, dětské motivy budou pouze na doplňcích. Historizující ráz místnosti podpořily porcelánové zásuvky a vypínače.

Do pokojíčku se vešla rozkládací pohovka. Na skříni sedí návrhář Petr Šlejmar a na pohovce herec Roman Zach, který pořadem provází.

Původně krémový kovový kryt topení a stejně laděné dvoukřídlé vstupní dveře získaly zářivě žlutý nátěr, které do místnosti dodal pozitivní energii. Se žlutou barvou také velmi rád pracoval Adolf Loos viz článek Loosův dům září opět barvami. Přežil nálety, nacisty i komunisty.

Prkennou podlahu bylo nutné očistit, přebrousit a napustit voskovým olejem, který podlahu krásně zatáhne.

Do pokojíčku se vešla rozkládací pohovka, piáno a truhla na hračky. Pod postýlkou je koberec z čisté vlny. Na stropě visí lustr z 20. let minulého století, který Petr Šlejmar objevil v jednom starožitnictví.

Dáša se dočkala i přebalovacího pultu a okna získala k roletám i závěsy, které zajistí místo tmy, pološero a také pohlcují hluk. Neutrální pokojíček doladil návrhář doplňky s dětskými motivy - kulatým koberečkem, obrázky a textilem. Proměna stála necelých 40 tisíc korun.