POLIBEK. Martina Hingisová (vlevo) s Jung-žan Čchan ovládly čtyhru na US Open.

POLIBEK. Martina Hingisová (vlevo) s Jung-žan Čchan ovládly čtyhru na US Open. | foto: Reuters

Jak Hingisová rozdělila tchajwanské sestry a ovládla debly na US Open

  • 9
Na konci září jí bude už 37 let - a přesto dál a dál rozšiřuje svoji grandslamovou sbírku. Tenistka Martina Hingisová získala na US Open 24. a 25. titul - nejprve ve smíšené čtyřhře triumfovala s Jamiem Murraym, pak v deblu s Jung-žan Čchan. Tchajwankou, která dlouho sbírala úspěchy se svou sestrou Chao-čching.

Jenže pak nastal leden 2017. Sestry Čchanovy zažívaly rozpačitý start do sezony. Během Australian Open je shoda okolností svedla na tréninkový kurt s Hingisovou. Jung-žan se postavila na stejnou stranu jako Hingisová, její sestra trénovala po boku sparingpartnerky.

Brzy zkusily hrát tréninkové body. A Hingisová ucítila, jak to s novou spoluhráčkou klape. „Ona měla stejný pocit. Říkala jsem jí: Kdyby se tvoje sestra zranila nebo se něco stalo, tak zavolej,“ citoval Hingisovou deník New York Times.

Dlouho se přitom zdálo, že rodačka z Košic už perfektní spoluhráčku nalezla. Na začátku sezony 2015 se dala dohromady se Saniou Mirzaovou. Společně dobyly tři grandslamy, na přelomu sezon 2015 a 2016 dokonce vyhrály 41 zápasů v řadě!

Singl? Ne, díky

Od té doby, co se v roce 2013 podruhé vrátila na okruh, Hingisová tu otázku čas od času dostává: Nechystáte se hrát zase singl? Vždyť ve dvouhře dobyla pět grandslamů a strávila 209 týdnů na pozici světové jedničky. Od začátku své „třetí“ kariéry však vyhlašovala, že se chce věnovat jen deblům. Výjimku udělala pouze při fedcupové baráži v Polsku, kde dvě dvouhry prohrála. Ani teď nic měnit nechystá. „Ne, díky. S mixem a deblem jsem spokojená,“ odvětila na dotaz v New Yorku.

Vítězné Australian Open 2016 však bylo jejich posledním velkým úspěchem. Výsledky se zhoršovaly, a tak se po sezoně rozešly.

Letošní rok začala Hingisová po boku Coco Vandewegheové, ale na Australian Open padly už ve druhém kole. Sestry Čchanovy také nezažívaly dobrý start do sezony, první tři zápasy prohrály. A tak Hingisová využila nově nabytého kontaktu a oslovila nedávnou tréninkovou spoluhráčku.

„Rozdělila jsem ji a sestru. Hanba mi,“ smála se Švýcarka.

Nebylo to totiž tak, že by v touze po nové spoluhráčce rozvrátila fungující pár. Naopak - tenisový rozchod sester Čchanových, k němuž po bídném startu sezony směřovaly, jim patrně prospěl v osobním životě.

„Jako sestry musíte být spolu pořád. Spíme společně, jíme, bojujeme na kurtu. Byly jsme na to s Angel (přezdívka sestry) zvyklé, ale když se vám přestane dařit, začne vás to společné fungování unavovat,“ líčila Jung-žan Čchan.

O rozchodu se bavily se sestrou už déle, jen čekaly na správný moment. Když přišla nabídka od Hingisové, Jung-žan neváhala.

S bývalou světovou jedničkou se jim rychle začalo dařit. Poprvé spolu hrály v Dauhá, první triumf získaly v Indian Wells, pak ovládly turnaje v Madridu, Římě, na Mallorce, v Eastbourne, Cincinnati - a i nyní v New Yorku.

Pro Hingisovou šlo o grandslamový triumf číslo 25, pro její spoluhráčku to byla premiéra.

Brit Jamie Murray zvedá nad hlavu trofej pro vítězný smíšený pár z US Open. Přihlíží Švýcarka Martina Hingisová.

Premiéra o to pikantnější, že cestou za titulem vyřadila i svou sestru, s níž ji prý stále pojí velmi přátelský vztah. „Nikdy není jednoduché hrát proti ní, bylo to pro mě trochu emotivní,“ řekla Jung-žan.

Hingisová dala její sestře vůbec co proto - v sobotu ji spolu s Jamiem Murraym porazila i ve finále smíšené čtyřhry.

„Omlouvám se Angel, že jsem jí sestru vzala,“ řekla Hingisová. „Ale mohou hrát znovu spolu, až ukončím kariéru.“

To už Hingisová učinila dvakrát, pokaždé se ale vrátila. A kdo ví, jak dlouho vydrží její třetí tažení. A co vše při něm ještě dokáže.


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga