Učitelé dostanou přidáno 15 procent, další státní zaměstnanci 10 procent

  • 1725
Učitelé dostanou přidáno od listopadu 15 procent, další státní zaměstnanci 10 procent, dohodla se vládní koalice. Oznámil to premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD a shodu potvrdil také vicepremiér Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL. Letos se na to podle premiéra v rozpočtu ušetří a pro příští rok se na to vyčlení asi 23 až 24 miliard korun.

Jen lékařům a zdravotním sestrám, kteří jsou placeni jiným způsobem než jiní zaměstnanci veřejného sektoru, se platy zvýší později, od ledna příštího roku.

Rozhodnutí vládních stran předcházela před Úřadem vlády akce odborářů, kteří přišli požadovat právě tolik, na čem se ČSSD, ANO a KDU-ČSL shodly. „Dostanete to, co chcete,“ řekl šéf ANO, exministr financí Andrej Babiš již před jednáním.

„Heuréka, je to velký den, jsem spokojen,“ hodnotil po krátkém jednání dohodu koalice místopředseda zahraničí a volební šéf ČSSD Lubomír Zaorálek.

„Až to bude černé na bílém, tak tomu uvěřím. Stávkovou pohotovost zatím odvolávat nebudeme,“ řekl iDNES.cz v reakci na dohodu stran koalice šéf školských odborů František Dobšík. Navýšena bude podle rozhodnutí politiků ČSSD, ANO a KDU-ČSL tarifní složka mzdy učitelů všech stupňů škol.

11.září 2017 v 09:04, příspěvek archivován: 11.září 2017 v 09:10

Koalice se dohodla na zvýšení platů už od 1.11. Učitelům se tarifní plat zvýší o 15 %, všem dalším zaměstnancům veřejného sektoru o 10 %.

Předseda ČMKOS Josef Středula ráno před Úřadem vlády vykládal, že na zvýšení platů bude i v příštím roce peněz dost. A to proto, že podle odborů poroste ekonomika ještě více, než odhaduje ministerstvo financí - asi o 3,5 procenta, ne „jen“ o 3,1 procenta. A také letošní rozpočet skončí díky vývoji ekonomiky o desítky miliard korun lépe, než byl schválen.

Politici vládní koalice zatím říkají, že chtějí dodržet návrh schodku státního rozpočtu na příští rok 50 miliard korun. V pondělí o něm začali jednat, ale ještě ho neschválili a vrátí se k němu 25. září.

Vysoké školy mají naději na tři miliardy korun navíc

Šéf ANO Andrej Babiš a vicepremiér Richard Brabec přicházejí na koaliční jednání o platech

Nespokojeni mohou být zatím mladí doktorandi, kteří přišli v pondělí před Úřad vlády s tím, že by vláda také měla najít 4,5 miliardy na navýšení rozpočtu vysokých škol.

„Peníze pro vysoké školy se musí najít,“ řekl ale Bělobrádek po koaličním jednání.

Zástupci vysokých škol kvůli tomu politikům přinesli kapesníky s uzly, aby při rozhodování nezapomněli ani na slib zvýšení rozpočtu vysokých škol. Na tom se ale zatím koalice nedohodla. Podle Zaorálka je dolní hranice, kterou by měly vysoké školy navíc dostat, 2,5 miliardy. „Byl bych rád, kdyby navýšení vysokým školám činilo minimálně tři miliardy korun,“ řekl po koaličním jednání premiér Sobotka.

Vláda musí rozpočet do konce září poslat do Sněmovny, takže ho zatím nemusela schválit, má ještě čas. Ministr financí Ivan Pilný už v neděli řekl, že zvýšil díky odhadu rychlejšího růstu ekonomiky příjmy rozpočtu o 21 miliard korun (více čtěte zde).

Pilný dostal kosu, Kalousek mluví o rozežraném státu

Blížící se volby byly patrné i před Úřadem vlády, kde byli odboráři, doktorandi a mezi nimi se pohybovali politici. Kosu, aby si vyzkoušel, jaké to je sekat trávu, dostal Pilný od ministra vnitra Milana Chovance z ČSSD.

„Já jsem předal panu ministru Pilnému kosu, protože on v minulosti říkal, že se mají důchodci připravit na to, že si mají přivydělávat a aby se naučili sekat trávu, aby se uživili. Tak já jsme mu předal kosu, aby trénoval,“ prohlásil Chovanec.

Za připravovaný rozpočet sklidila vláda kritiku pravicové opozice. „Celkové výdaje státu raketově rostou, výdaje na investice klesají. Rozpočtová politika vlády je politika rozežraného a neefektivního státu, který nemyslí na zítřek,“ uvedl exministr financí, předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

ODS kritizuje vládu za padesátimiliardový schodek

To, že vláda chystá do parlamentu poslat rozpočet se schodkem 50 miliard korun, kritizoval rozpočtový expert ODS Jan Skopeček.

„Navrženým schodkem ve výši 50 miliard korun usvědčuje vláda sama sebe z naprosté neschopnosti využít léta slušného hospodářského růstu ke stabilizaci veřejných financí. Očekávám, že ani poslední zveřejněná čísla nepřimějí vládu ke snížení plánovaného deficitu, který měl být navíc v době konjuktury dávno na nule,“ uvedl v tiskové zprávě ODS Skopeček.

I při menším schodku a efektivní veřejné správě by podle něj bylo na platy pro učitele a další státní zaměstnance dost peněz. „Současná vláda si ale vybrala bobtnání státu, 30 tisíc nových státních zaměstnanců a minimální pokrok v elektronizaci veřejné správy,“ vytkl vládě rozpočtový expert ODS.

Pořad Rozstřel se šéfem školských odborů Františkem Dobšíkem (6.9.):


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue