Stoupenci Saakašviliho prorazili policejní kordon a převedli ho přes hranice

  • 475
Na pokyn z Kyjeva byl v neděli v polském městě Przemyśl zadržen mezinárodní rychlík, v němž chtěl na Ukrajinu vycestovat gruzínský exprezident Michail Saakašvili spolu s bývalou premiérkou Ukrajiny Julijí Tymošenkovou. Oba jsou kritici současného prezidenta Petra Porošenka. Stoupenci Saakašviliho však prorazili policejní kordon a převedli ho na Ukrajinu i přes zákaz Kyjeva. Policie nezasáhla.

Mluvčí ukrajinské společnosti Ukrzaliznycja oznámil, že ve vlaku se nachází „osoba bez dokladů potřebných ke vstupu do země“.

Bývalý gruzínský prezident, který je ve vlasti stíhán pro údajné překročení pravomocí, byl nedávno zbaven ukrajinského občanství a už v roce 2015 ztratil i občanství gruzínské.

Porošenko původně Saakašviliho na Ukrajinu sám povolal a v roce 2015 mu svěřil post oděského gubernátora. Později ale gruzínský exprezident Porošenka tvrdě kritizoval za to, že prý váhá v zemi s reformami a otevírá dveře korupčníkům. Saakašvili se s ním rozešel a založil na Ukrajině vlastní politickou stranu. Zpráva o odebrání ukrajinského občanství ho zastihla v cizině.

Pokus o návrat na Ukrajinu ohlásil Saakašvili předem, na polsko-ukrajinském přechodu ho podle agentury Unian očekávaly davy příznivců a novinářů. Spolu s ním ve vlaku, který zůstal stát na perónu v Przemyślu, cestovalo několik opozičních poslanců ukrajinského parlamentu v čele s hlasitou kritičkou Porošenka, bývalou ukrajinskou premiérkou a šéfkou strany Vlast Julijí Tymošenkovou.

Když pokus odcestovat vlakem z polského Przemyślu do ukrajinského Lvova nevyšel, dorazil Saakašvili autobusem na silniční přechod Medyka-Šehyni. Neuspěl ale nejdřív ani tam. Bez problémů sice prošel polským hraničním přechodem Medyka východně od Przemyślu. Když se ale blížil k nedalekému ukrajinskému přechodu Šehyni, silnici zablokovala speciální jednotka ukrajinské policie, která autobusu znemožnila další cestu.

Saakašvili odmítal z vlaku vystoupit

Rychlík spojující Przemyśl s Kyjevem měl mít po přejezdu polsko-ukrajinské hranice první zastávku ve Lvově, kde původně chtěl Saakašvili vystoupit. Hranici ale souprava nepřekročila, protože vedení ukrajinských železnic ji ještě na polském území zadrželo. Hrozili, že pokud Saakašvili vlak neopustí, ostatní cestující dostanou k dispozici autobusy, které je na místo určení dopraví.

Saakašvili v rozhovoru s novináři obvinil kyjevské úřady, že si cestující vlaku berou jako rukojmí. „Porošenko jim vzkázal, že nikam nepojedou. Jsou tu děti a ukrajinští občané, kteří se chtějí dostat domů,“ řekl agentuře Reuters a z vlaku odmítal vystoupit.

Večer Saakašviliho anabáze vyvrcholila živelnou akcí jeho ukrajinských stoupenců, mezi nimiž bylo i několik poslanců kyjevského parlamentu. Dav prorazil policejní kordon a lidé podle očitých svědků prakticky na rukou odnesli politika na ukrajinské území. Policisté ustoupili a události jen sledovali zpovzdálí.

Incident později potvrdil Oleh Sloboďan z ukrajinské pohraniční stráže. „Dav pronikl na hraniční přechod Šehyni. Začala rvačka, je těžké předpovídat následky této situace,“ napsal na twitteru.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video